Αμύντας-Πανερυθραϊκός 74-68: Με όπλο τη ζώνη πήρε το ροζ φύλλο!

Ο Αμύντας έψαχνε κάτι για να γυρίσει το μομέντουμ και το κατάφερε εφαρμόζοντας ζώνη σε αρκετά διαστήματα του δεύτερου μέρους. Έτσι πήρε τη νίκη κόντρα στον Πανερυθραικό. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Peterson με 15 ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Κουρουπάκης με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ισορροπημένο ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Ωστόσο, στην αρχή της αναμέτρησης, ο Πανερυθραικός ήταν αυτός που είχε το ισχνό προβάδισμα (19-20, 10′). Παρόμοιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Αμύντα να έχει ως πρωταγωνιστή τον Γκρέκα και να προηγείται με +2.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα της Ερυθραίας μπήκε πιο συμπαγής στην άμυνα και για πρώτη διαφορά πήρε διαφορά πέντε πόντων (46-52) στα μέσα της τρίτης περιόδου. O Αμύντας όμως είχε τις απαντήσεις κυρίως όμως και από την εφαρμογή ζώνης 1-3-1 με τον Πανερυθραικό να κλείνει την τρίτη περίοδο προηγούμενη. H ζώνη αυτή δυσκόλευε τους φιλοξενούμενους και στη τέταρτη περίοδο με τον Βαρδιάνο από πλευράς γηπεδούχων να τους δίνει για πρώτη φορά διαφορά πέντε πόντων (65-59). O Κουρουπάκης όμως έφερε στα ίσια τα ματς με προσωπικές του πρωτοβουλίες. Εν συνεχεία η ομάδα της Ερυθραίας όμως ήταν αρκετά άστοχη με τον Αμύντας να έχει ως πρωταγωνιστές τους Peterson και Γκάτζο και να παίρνει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 34-32, 52-57, 74-68

Αμύντας (Κουρής): Καμπούρης 2, Μπιλάλης, Σιούντρης 5 (1), Γκρέκας 10 (2), Βαρδιάνος 3 (1), Λιακόπουλος 10, Πίτερσον 15, Γκάτζο 9 (1), Μπέλη 2, Γουίλσον 9, Μπολδόγλου 2, Δόξας 7.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μανοΐλοβιτς 13 (2), Καλλιανιώτης 6 (2), Παπαδημητρίου 2, Κουφόπουλος 11 (2), Τσουργιάννης 8, Κορκόντζελος, Μπαζίνας, Σαμοντούροβ 1, Κουρουπάκης 20, Θεοδώρου 4, Ζαρμακούπης 3 (1).

Ελευθερούπολη-Μίλων 82-74: Κέρδισε στις λεπτομέρειες, κέρδισε και το παιχνίδι!

Έχοντας υπομονή και πατώντας το γκάζι στα τελευταία πέντε λεπτά, η Ελευθερούπολη επικράτησε του Μίλωνα με 82-74. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ryan με 21 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Burtt με 25.

Δυναμικό ξεκίνημα για την ομάδα της Ελευθερούπολης η οποία με πρωταγωνιστή τον Κουρτίδη που είχε σκοράρει ήδη 10 πόντους στη πρώτη περίοδο προηγήθηκε με 29-19 του Μίλωνα. Στη δεύτερη περίοδο όμως, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν άρδην την εικόνα τους στο επιθετικό κομμάτι και κατάφεραν με επιμέρους 20-13 να φέρουν το ματς σχεδόν στα ίσια (42-39, 20′).

Στη τρίτη περίοδο, Gathright και φυσικά Κουρτίδης ήταν οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων των γηπεδούχων με τον Μίλωνα όμως να απαντά μέσω του Burtt (58-54). Στη τέταρτη περίοδο ο ρυθμός άνοιξα, οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ αλλά ένα ξέσπασμα της Ελευθερούπολης αρκούσε ώστε να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 42-39, 58-54, 82-74.

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Άλεν 21 (2), Γκάθραϊτ 13 (1), Στυλίδης 1, Ναούμης, Καμπουρίδης 10 (2), Ιατρίδης 1, Μαστόρος 10 (2), Κουρτίδης 19 (1), Οκεκουόγεν 6, Τσέλλος.

Μίλων (Καραγιάννης): ΜακΚίσικ 4, Πετρίδης 5, Ανέστης 14 (1), Μελισσαράτος 10 (2), Παγώνης, Μοτσενίγος 1, Μπαρτ 25 (4), Μαλούκος 7, Δημάκος 5 (1), Κανονίδης 3 (1).

Ηρακλής-Αίας Ευόσμου 66-55: Νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ο Ηρακλής!

Σε ένα ομολογουμένως κλειστό παιχνίδι, ο Ηρακλής επικράτησε του Αίαντα στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μαστρογιαννόπουλος με 18 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Christofer με 16.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Ηρακλή να μπαίνει θέλοντας να επιβάλλει το ρυθμό του. Έτσι, σε συνδυασμό με το καλό του αμυντικό πρόσωπο και πρωταγωνιστή τον Μαστρογιαννόπουλο που είχε ήδη οκτώ πόντους προηγήθηκε με 16-8. Στη συνέχεια όμως, ο Αίαντας επέστρεψε με πρωταγωνιστή τον Christofer με τον Γηραιό να αντέχει στη πίεση και να προηγείται με +5 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ηρακλής δεν έχασε το προβάδισμα του με τον Thompson να δίνει βοήθειες στο Μαστρογιαννόπουλο επιθετικά σε ένα κλειστό παιχνίδι. Εν συνεχεία, οι γηπεδούχοι όντας και αρκετά εύστοχοι δεν έχασα σε κανένα σημείο της τέταρτης περιόδου τον έλεγχο και πήραν μια σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-8, 30-25, 47-41, 66-55.

Ηρακλής (Γιαπλές): Τόμπσον 11 (3), Σοκ 7 (1), Αλτίνης 3 (1), Πουλιανίτης 4, Πράπας 3 (1), Ταχυρίδης 6, Ζορμπάς 1, Μπέικερ 7 (1), Σαρικόπουλος 6, Μαστρογιαννόπουλος 18 (3).

Αίας Ευόσμου (Γαλάνης): Βίκτορ 16, Ρουστέμης, Κωνσταντινίδης, Παπαδόπουλος 6, Ναούμης 3, Πετράκης 7 (1), Πετανίδης, Αστεριάδης 3 (1), Γαρέζος 12 (2), Σπυριδονίδης 8 (1), Αγγελόπουλος.

Πανιώνιος-Μεγαρίδα 75-57: Ντεμπούτο Λυκογιάννη στο πάγκο με νίκη!

Ιδανικό ντεμπούτο για τον Άρη Λυκογιάννη στο πάγκο της ομάδας καθώς ο Πανιώνιος επιβλήθηκε της φορμαρισμένης Μεγαρίδος με 75-57. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Jeanlouis με 22 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Bradford με 20.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με την Μεγαρίδα να μπαίνει δυνατά και να προηγείται με ένα γρήγορο 9-0. Ο Πανιώνιος όμως ισορρόπησε τη κατάσταση και η πρώτη περίοδος έκλεισε σε απόλυτη ισορροπία (16-16). Eν συνεχεία, Γκίκας και Jeanlouis ηγήθηκαν επιθετικά του Πανιωνίου και στην ανάπαυλα είχαν ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα και με όπλο την πολύ καλή άμυνα προηγήθηκαν με +10 (58-48). Η εικόνα δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Πανιώνιο να επιστρέφει στις νίκες και να παίρνει ώθηση για τη συνέχεια.

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Ζανλουί 22 (4), Σκάνδαλος 6, Μιλεντίγεβιτς 3 (1), Δημητρακόπουλος 2, Παπαδιονυσίου, Αντωνάκης, Χάλαρης 2, Κακλαμανάκης 11, Αφεντουλίδης, Βεργίνης 14 (3), Γκίκας 15 (3).

Μεγαρίδα (Μάνταλος): Μπράντφορντ 20 (2), Γκάτζιας 2, Στιούαρτ 2, Ιωάννου, Τσόχλας 4, Κοκορέλης, Καλλινικίδης, Αρνόκουρος, Μαντίκος, Γερομιχαλός 26 (2), Αναστασόπουλος, Γκιούλης 3 (1).

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 37-33, 58-48, 75-57.

Έσπερος Λαμίας-Χαρίλαος Τρικούπης 99-86: Παραλίγο 100αρα για τον Έσπερο!

Στο πιο εμπορικό παιχνίδι της αγωνιστικής ο Έσπερος Λαμίας βρέθηκε σε τρομερή επιθετικά βραδιά και επικράτησε του Χαρίλαου με 99-86. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Djordjevic με 25 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Samardzic με 22 πόντους.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να μπαίνουν και να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης έστω και με ένα ισχνό προβάδισμα (25-20). Εν συνεχεία με πρωταγωνιστή τον Djordjevic, ο Έσπερος πήρε διψήφιες διαφορές με τον Χαρίλαο να μη μπορεί να αντιδράσει επιθετικά (51-38, 20′).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η εικόνα δεν άλλαξε κατά πολύ με τον Παπαντωνίου να βοηθά εκτελεστικά. Στην αντίπερα όχθη, ο Τσουργιάννης είχε μόνο τις απαντήσεις με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν στους εννέα (72-63). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τις διψήφιες διαφορές και δεν έχασαν τον έλεγχο μέχρι και το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 51-38, 72-63, 99-86

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Φύτρος 5 (1), Νικολαΐδης 8 (2), Λιάπης 6, Καράμπουλας 8 (1), Τζόρτζεβιτς 25 (1), Λεγκίκας 5 (1), Μπρούερ 14 (2), Παπαντωνίου 22 (4), Ξύδης 6 (2), Ιωάννου.

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Γκλάσπερ 9 (1), Τσουμάνης 4, Τσουργιάννης 18 (1), Τόλα 7, Σάμαρτζιτς 22 (3), Σταματογιάννης 12, Νάνος 5 (1), Ζαρκαδούλας 9 (2).

Ψυχικό-Ερμής Σχηματαρίου 86-92: Πήρε το θρίλερ ο Ερμής!

Σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ καθώς ο νικητής κρίθηκε στη παράταση ο Ερμής επικράτησε του Ψυχικού με 92-86. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Bryant με 34 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Μπάλος με 17.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο καθ’ όλη τη διάρκειά του με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Εξαίρεση αποτελεί το τρίτο δεκάλεπτο όπου με πρωταγωνιστή τον Bryant οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα επτά πόντων (58-65).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι, έκαναν στοχευμένες επιθέσεις και εκμεταλλεύτηκαν την νευρικότητα των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 39-38, 65-70, 79-79, 86-92 (πρτ.)

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παπανικολάου 16 (1), Μπερκ 15 (2), Κουκάς 16 (3), Τοπάλι 9 (1), Μιχαλούτσος 1, Μάντζαρης 5 (1), Αθανασούλας 7 (2), Μπαλός 17, Αναγνωστόπουλος, Πιτούλης.

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Μπράιαντ 34 (3), Γράβας 12, Κωστόπουλος 5, Μπολάτογλου 3, Αγγελή 2, Μαργέλης, Ουγκοτσούκου 10, Γεωργιάδης, Γερομιχαλός 10 (2), Μητσιμπόνας 16 (4).

Δόξα Λευκάδας-Παπάγου 83-72: Ακόμη μια νίκη στην έδρα τους οι Νησιώτες!

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, η Δόξα Λευκάδας είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πατώντας το γκάζι στη τέταρτη περίοδο επικράτησε του Παπάγου. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γοργόνης με 21 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων τέσσερις παίκτες είχαν από 10 πόντους.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με την ομάδα του Παπάγου να μπαίνει πολύ δυνατά επιθετικά και να προηγείται με +7 (17-24). Εν συνεχεία όμως, η ομάδα του Νησιού ισορρόπησε το ματς και με πρωταγωνιστή τον Γοργονή έφερε το ματς στα ίσια.

Παρόμοια εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε σχετική ισορροπία (61-59). Ωστόσο, στη τέταρτη περίοδο ένα επιμέρους 22-13 ήταν αρκετό ώστε η Δόξα να επιβάλλει πλήρως το ρυθμό της και να πάρει συνολικά τη πέμπτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 41-41, 61-59, 83-72.

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος): Ντόναλντσον 17 (1), Ερμείδης 16 (1), Κοντούδης, Γοργόνης 21 (1), Σαχπατζίδης 8, Σκουλίδας 6, Βουλγαρόπουλος 7, Παπαδάκης 8.

Παπάγου (Καρακώστας): Γκρίφιν 10 (2), Καρακώστας 10 (2), Κυριλής 6 (1), Σταματίου 2, Τουλιάτος, Κόης 7 (1), Ματσάγγος 10 (2), Τζουγκαράκης 8, Σανδραμάνης 10 (2), Γάργαλης 9 (1).

Μύκονος-Κόροιβος Αμαλιάδας 91-74: Απλοί και άνετοι οι Νησιώτες!

Κανένα θέμα δεν συνάντησε η Μύκονος καθώς επικράτησε του Κοροίβου με 91-74. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σταμάτης με 18 πόντους ενώ από την άλλη μεριά ξεχώρισε ο Ναυπλιώτης με 14.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να ξεκινούν ισορροπημένα το παιχνίδι και μάλιστα ο Κόροιβος να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα (13-15). Στη δεύτερη περίοδο όμως, ένα επιμέρους 30-14 των γηπεδούχων, ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Με πρωταγωνιστή τον Σταμάτη λοιπόν πήγε στα αποδυτήρια στο +14 (43-29).

Στο δεύτερο μέρος, η Μύκονος άνοιξε ακόμη περισσότερο την ψαλίδα και με τους Σταμάτη και Χουχούμη και προηγήθηκε και με +23 (68-46). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης με τους Νησιώτες να παίρνουν μια άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 43-29, 68-46, 91-74.

Μύκονος (Τζήμας): Χουχούμης 16 (2), Σταμάτης 18 (4), Γαβρίλης, Καψαλός 10 (2), Καμάρας 9 (1), Σπυρόπουλος 4, Πρίφτης 1, Κονταράτος 2, Βοϊτσιεχόβσκι 7, Πατσέκο-Ορτίθ 9 (2), Παύλος 9 (1), Ευστρατίου 6.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Λιόγας): Καξχάουζεν, Ναυπλιώτης 14 (2), Νοέας 4, Καρράς 4, Δερμιτζάκης 11 (1), Κινινής 3, Καλαϊτζάκης 9 (1), Αλεξανδρόπουλος 2, Ράλλης, Πόζογλου 12, Καραγεωργίου 15.