Η Ελευθερούπολη ήταν καλύτερη στο τέλος και πήρε το ντέρμπι απέναντι στο Μαρούσι. Από εκεί κι έπειτα πολύ μεγάλες εντός έδρας νίκες πέτυχαν ο Χ. Τρικούπης κι ο Ερμής Σχηματαρίου κόντρα σε Ψυχικό κι Ηρακλή  αντίστοιχα, ενώ ο Κόροιβος απέδρασε από τα Μέγαρα με ένα πολύ μεγάλο διπλό. Από εκεί κι έπειτα ο Πανερυθραϊκός επικράτησε με τεράστια ευκολία επί της Καβάλας, ενώ ο Τρίτων αν και έχασε σημαντική διαφορά, “λύγισε” τελικά το Αγρίνιο. Επίσης ο Αμύντας ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι παραμονής με αντίπαλο τον Αίαντα, ενώ ο Παπάγος έκανε ένα σημαντικό διπλό στην έδρα της ΦΕΑ.

Eλευθερούπολη – Μαρούσι 73-68: Πήραν το ντέρμπι οι Καβαλιώτες και παρέμειναν μόνοι δεύτεροι!

Το Μαρούσι μπορεί να επέστρεψε από το -13 του πρώτου μέρους, αλλά η Ελευθερούπολη ήταν ανώτερη στα τελευταία λεπτά του αγώνα και κατάφερε να επικρατήσει επί του Αμαρουσίου, με συνέπεια να κάνει το 1-1 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Επιπλέον η αρμάδα του  Κυριάκου Παπαδόπουλου ανέβηκε στο 13-6 κι έμεινε μόνη δεύτερη στην βαθμολογία, την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 12-7, υπέστησαν την δεύτερη διαδοχική εκτός έδρας ήττα, αλλά κράτησαν την διαφορά των 15 πόντων, με την οποία νίκησαν στον πρώτο γύρο.

Oι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο διάστημα του αγώνα και πήραν πλεονέκτημα τεσσάρων (1-5), αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και για αρχή προσπέρασαν (8-7), ενώ λίγο πιο μετά έφτασαν στο +4 (15-11). Πάντως η τελευταία λέξη του δεκαλέπτου ανήκε στους “κιτρινόμαυρους”, που με αιχμή του δόρατος τους ψηλούς τους ανέκτησαν τα ηνία του αγώνα (15-16). Οι Καβαλιώτες βρήκαν το χέρι τους από μακριά και με τρίποντα των Σκουλίδα και Ναούμη έτρεξαν ένα πάρα πολύ γρήγορο 7-0 κι αποσπάστηκαν με έξι πόντους (22-16), την στιγμή που με εύστοχη προσπάθεια του Hudson πήραν πλεονέκτημα δέκα πόντων (30-20). Mάλιστα το συγκρότημα του Παπαδόπουλου δεν περιορίστηκε εκεί και ξεμάκρυνε περαιτέρω (35-22), ωστόσο το Μαρούσι συμμάζεψε αρκετά την κατάσταση μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους (40-35).

Oι δύο “μονομάχοι” πλέον συμβάδιζαν στο σκορ (44-42), ενώ η αρμάδα του Σκαραφίγκα επέβαλε για τα καλά τον ρυθμό της και κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ μετά από αρκετή ώρα (48-51). Ο χαρακτήρας του ντέρμπι παρέμενε αναλλοίωτος, με τον ΓΣΕ να πηγαίνει στην τελική ευθεία του αγώνα με βραχεία κεφαλή (57-55). Οι ισοπαλίες κι οι εναλλαγές στο σκορ ήταν ένα μόνιμο φαινόμενο (62-62), εντούτοις οι γηπεδούχοι με οδηγό την πολύ σκληρή τους άμυνα πήραν αέρα πέντε πόντων (67-62) στο 36′, με την απάντηση του οργανισμού των Βορείων Προαστίων να είναι άμεση (67-65 στο 38′). Παρόλα αυτά οι Μακεδόνες δεν πτοήθηκαν και με τρίποντο του Γράβα ξέφυγαν με έξι πόντους στα 50” (72-66), με το Μαρούσι να μένει ζωντανό χάρις σε ένα καλάθι του Καμαριανού (72-68) στα 37”, αλλά να μην μπορεί να απειλήσει περαιτέρω.

Για τους νικητές η τετράδα Γράβας (15 πόντοι) – Τουτζιαράκης (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ)-  Robinson (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ) – Σκουλίδας (12 πόντοι), ενώ από την άλλη πλευρά απίστευτος ήταν ο Καμαριανός με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, την στιγμή που πολύ καλοί ήταν κι οι Θεοδώρου και Σταυρακούκας με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Τέλος η Ελευθερούπολη σούταρε πολύ καλύτερα (24/54 – 28/71), ήταν ελαφρώς ανώτερη στην δημιουργία (18/14- 16/13), με συνέπεια να μην της στοιχίσει η απώλεια των ριμπάουντ (32-41).

Ερμής Σχηματαρίου – Ηρακλής 87-85: Ιστορική νίκη με από μηχανής θεό Κυρίτση για τους Βοιωτούς!

Ο Ερμής Σχηματαρίου ήταν ο μεγάλος νικητής στο παιχνίδι με τον Ηρακλή (87-85), χάρις σε ένα τεράστιο καλάθι του Αλέξη Κυρίτση στα 2” πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. Με αυτόν τον τρόπο το συγκρότημα του Οικονόμου πήρε μία ιστορικής σημασίας νίκη, ενώ αναρριχήθηκε και βαθμολογικά, αφού ανέβηκε στο 10-9. Στον αντίποδα ο Γηραιός στο πρώτο και τελευταίο παιχνίδι στην τρίτη θητεία του Κώστα Μέξα, γνώρισε την τρίτη του ήττα σε τέσσερα παιχνίδια στον δεύτερο γύρο κι έτσι έπεσε στο 11-8, ενώ του στοίχισε σε μεγάλο βαθμό η απουσία του Taylor.

Οι Θεσσαλονικείς επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και πήραν πλεονέκτημα έξι κι οκτώ πόντων (6-12, 8-14), όμως το σύνολο του Νίκου Οικονόμου ανέβασε στροφές και στις δύο πλευρές του παρκέ και προσπέρασε στο σκορ (18-16), χάρις σε ένα σερί 0-10. Πάντως η ομάδα του Κώστα Μέξα ανέκτησε ξανά τα ηνία του αγώνα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (20-22), ενώ έφτασε και στο +4 (20-24). Από εκεί κι έπειτα οι Βοιωτοί ήταν πάρα πολύ αποτελεσματικοί στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα πέντε πόντων (31-26) και να οδηγηθούν στην ανάπαυλα, όντας έστω κι οριακά στην πρωτοπορία του σκορ (37-34).

Η ανάπαυλα δεν έκοψε επ’ ουδενί την φόρα των γηπεδούχων, οι οποίοι αποσπάστηκαν αρχικά με έξι πόντους (43-37), ενώ λίγο αργότερα ξεμάκρυναν και με εννιά (51-42). Οι “κυανόλευκοι” επέστρεφαν σταδιακά στο παιχνίδι και με καλάθι του Gathright πλησίασαν στους τέσσερις πόντους (58-54), ενώ οι δύο “μονομάχοι” οδηγήθηκαν στην τελική ευθεία του αγώνα στην απόλυτη ισορροπία (62-62). Μάλιστα το παιχνίδι παρέμενε ντέρμπι και οι δύο ομάδες ισόπαλες (69-69), εντούτοις ο Ηρακλής πήρε αέρα πέντε πόντων (70-75 στο 36′) κι έδειχνε πως ήλεγχε σε μεγάλο βαθμό το ματς. Για ακόμη μία φορά είχαμε ανατροπή στον αγώνα, αφού ο Ερμής προσπέρασε στο 38′ (80-78), ενώ ένα δίποντο του Μαργέλη στα 50” ‘έδωσε εκ νέου το πάνω χέρι στην ομάδα του. Η αναμέτρηση πήγε στην ρουλέτα των βολών, με το Σχηματάρι να διατηρείται στο +3 (85-82 στα 17”), αλλά τον Παπαρέγκα να φέρνει το ματς στον πόντο στα 12” (85-84). Στα εναπομείναντα δεύτερα ο Κυρίτσης έκανε 0/2, ο Λιάπης ευστόχησε στην μία βολή για το 85-85 και ο 40χρονος SF έδωσε το ροζ φύλλο στην ομάδα του με ένα τεράστιο σουτ.

Οι νικητές είχαν κορυφαίο τον Δημήτρη Μαργέλη με 15 πόντους και 17 ριμπάουντ, ενώ σε πολύ καλή μέρα βρέθηκαν επίσης ο Bryant κι ο ήρωας Κυρίτσης με 23 και 19 πόντους αντίστοιχα. Στον αντίποδα ξεχώρισαν οι Παπαρέγκας και Gathright με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Χαριτόπουλος ήταν ξανά συγκινητικός με 14 πόντους, επτά ριμπάουντ και πέντε ασίστ. Τέλος οι νικητές ήταν πολύ πιο εύστοχοι (31/60 -26/62), πήραν ξεκάθαρα την μάχη των ριμπάουντ (40-29), με τον Γηραιό να βρίσκεται διεκδικεί την νίκη μέχρι τέλους, εξαιτίας της τρομερής δημιουργικά ημέρας που βρέθηκε (23/20-27/9).

Χ. Τρικούπης – Ψυχικό 76-64: Τεράστια νίκη με ανατροπή για τους Αιτωλοακαρνάνες!

Ο Χ.Τρικούπης ξεκίνησε εφιαλτικά το παιχνίδι, όμως στην συνέχεια ανέβασε ρυθμούς και κυριάρχησε στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να “λυγίσει” και το Ψυχικό (76-64) στην πολύ ισχυρή έδρα του. Έτσι το συγκρότημα του Μούτσιου επέστρεψε στις επιτυχίες ύστερα από δύο κίτρινα φύλλα, ανέβηκε στο 9-9 και πήρε πολύ βαθιά βαθμολογική ανάσα, την ώρα που οι “σκίουροι” υποχώρησαν στο 11-8 κι έχασαν έδαφος ύστερα από την άνετη εκτός έδρας νίκη κόντρα στην έτερη ομάδα του νομού.

To σύνολο του Γιώργου Ρεμεντέλα έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις του και πήρε πλεονέκτημα έξι πόντων (7-13), για να φτάσει λίγο αργότερα στο +12 (9-21) και τελικά να ολοκληρώσει το δεκάλεπτο στο +11 (10-21). Οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του παρκέ και αποσπάστηκαν με δεκαπέντε πόντους (12-27), ωστόσο οι γηπεδούχοι έβγαζαν σταδιακά αντίδραση και κατάφεραν να μειώσουν αρχικά στους οκτώ (19-27) και τελικά πήγαν στα αποδυτήρια με το απόλυτα αναστρέψιμο – 6 (29-35).

Οι Μεσολογγίτες πάτησαν ακόμη περισσότερο το πόδι στο γκάζι και με ένα άμεσο επιμέρους 13-5 προσπέρασαν για πρώτη φορά στο σκορ (42-40), ενώ ξέφυγαν και με έξι πόντους (47-41). Βέβαια οι “κυανοκίτρινοι” προσπαθούσαν να βγάλουν αντίδραση (49-46), ωστόσο είδαν τον Χ. Τρικούπη να αντεπιτίθεται ξανά και να οδηγείται στην τελική ευθεία του αγώνα με “προίκα” εννιά πόντων (57-48). Στην τέταρτη περίοδο το Ψυχικό έκανε μία τελευταία απόπειρα ανατροπής και πλησίασε στους τέσσερις (64-60), εντούτοις οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 10 πόντων στο 37′ (71-61) και καθάρισαν την νίκη.

Για τους νικητές στην ζώνη του λυκόφωτος βρέθηκε για ακόμη μία φορά ο Νίκος Χουχούμης με 26 πόντους, ενώ σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε τόσο ο νεαποκτηθείς Washington (11 πόντοι, 10 ασίστ) όσο και ο Μολφέτας (11 πόντοι, εννιά ριμπάουντ). Στην αντίπερα όχθη ο Segu ήταν πάλι τρομερός με 23 πόντους, την ώρα που προσπάθησαν και οι Κουκάς και Victor με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Τέλος οι νικητές  ήταν ανώτεροι σε όλους τους τομείς, διότι ήταν πιο εύστοχοι (28/59 – 25/59), πήραν την μάχη των ριμπάουντ (33-27) και ήταν εξαιρετικοί δημιουργικά (18/13 – 11/12).

Μεγαρίδα- Κόροιβος Αμαλιάδας 79-87: Τρομερό διπλό για τους Ήλειους!

Ο Κόροιβος Αμαλιάδας παρά την οριακή εντός έδρας ήττα από τον Πανερυθραϊκό, απέδειξε πόσο καλά αποδίδει και μακριά από την έδρα του, με αποτέλεσμα να επικρατήσει επί της Μεγαρίδας (79-87) σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι. Ουσιαστικά το σύνολο του Κώστα Δελέγκου ανέβηκε στο 11-7, δείχνει να εδραιώνεται στις θέσεις των πλέι οφ, και πήρε ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου, την στιγμή που η αρμάδα του Μάνταλου υποχώρησε στο 9-10 και δείχνει πως μπλέκει για τα καλά σε σενάρια συμμετοχής στα πλέι άουτ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (10-11), με τις εναλλαγές στο σκορ να είναι μόνιμες και τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +1 (22-23). Οι Ήλειοι προσπαθούσαν να χτίσουν πάνω σε αυτό το ισχνό προβάδισμα και αποσπάστηκαν με πέντε πόντους (24-29), αλλά η απάντηση της ΝΕΜ ήταν άμεση, καθότι προσπέρασε (30-29). Το σκηνικό παρέμεινε όμοιο κι απαράλλαχτο και στην συνέχεια, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να οδηγηθούν στην ανάπαυλα στο +1 (41-42). Ο Κόροιβος ανέβασε ταχύτητα για τα καλά και πήρε απόσταση επτά πόντων, ενώ ξεμάκρυνε και με εννιά στο 27′ (48-57), δείχνοντας διατεθειμένος να βάλει τις βάσεις για ένα μεγάλο διπλό.

Παρά το γεγονός αυτό, οι γηπεδούχοι έβγαλαν σφυγμό κι όχι μόνο πλησίασαν, αλλά πήγαν στην τελική ευθεία του αγώνα, έχοντας βραχεία κεφαλή (63-61). Οι παίκτες του Δελέγκου ξεκίνησαν πολύ δυναμικά ακόμη ένα δεκάλεπτο και υπό αυτό το πρίσμα ξέφυγαν με οκτώ πόντους (65-73 στο 33΄), εντούτοις ένα τρίποντο του Dubinski έβαλε φωτιά στον αγώνα (74-76). Για ακόμη μία φορά οι φιλοξενούμενοι ανασυντάχθηκαν και πήραν διαφορά επτά πόντους με καλάθι του Βύρλα (74-81), ενώ δεν κινδύνευσαν στα εναπομείναντα λεπτά.

Από την πλευρά των νικητών εξαιρετικός ήταν ο Βύρλας με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ σε τρομερή μέρα βρέθηκαν και οι Lewis (17 πόντοι, εννιά ασίστ), Mitrovic (12 πόντοι, επτά ασίστ). Στην αντίπερα όχθη το σύνολο του Μάνταλου είχε επιθετική πολυφωνία (Γερομιχαλός 14, Wiley 12, Γκάτζιας 10, Παπαγιάννης 11, Dubinski 10), αλλά δεν μπόρεσε να πάρει την πολυπόθητη νίκη. Τέλος οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι (26/63- 31/68), κυριάρχησαν στην μάχη των αιθέρων (28-41) κι ήταν άψογοι δημιουργικά (15/12 – 27/13).

Τρίτων – Αγρίνιο 73-67: Επιστροφή στις νίκες για το σύνολο του Μιχελάκου!

Ο Τρίτων είδε το +19 του πρώτου μέρους να γίνεται μόλις +3 στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου, αλλά δεν αγχώθηκε ιδιαίτερα και κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Αγρινίου (73-67), με αποτέλεσμα να επιστρέψει στις νίκες έπειτα από ένα διάστημα απραξίας λόγω κόβιντ και μετά από τρεις σερί ήττες. Η ομάδα του Μιχελάκου πλέον βρίσκεται στο 11-6 και παραμένει πολύ κοντά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, την ώρα που το συγκρότημα του Πέρκου έπεσε στο 7-12 και εξακολουθεί να παλεύει για την παραμονή του.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν πλήρως τους γηπεδούχους κι όντας εξαιρετικοί στο μπροστά μέρος του παρκέ πήραν πλεονέκτημα επτά πόντων (3-10) με το “καλησπέρα”. Κάπου εκεί ο Myers πήρε το όπλο και με οκτώ διαδοχικούς πόντους έβαλε στην πρωτοπορία τους Σεπολιώτες (11-10), οι οποίοι κράτησαν τους Αιτωλοακαρνάνες στους τέσσερις πόντους σε 6,5 λεπτά και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +6 (20-14). Οι Αγρινιώτες προσπαθούσαν να επανέλθουν ξανά και με καλάθι του Τσουργιάννη πλησίασαν στους τέσσερις (25-21), όμως πλήρωσαν ένα παρατεταμένο νεκρό διάστημα, διότι επέτρεψαν στο σύνολο του Μιχελάκου να τρέξει ένα σερί 14-0, να πάρει προβάδισμα 18 πόντων (39-21) και να οδηγηθεί στην ανάπαυλα στο +15 (42-27).

Το Αγρίνιο προσπαθούσε με “νύχια και με δόντια” να μπει στην εξίσωση του παιχνιδιού και με ηγέτη τον Fisher έκλεισε την ψαλίδα στους 11 (50-39), αλλά ο Τρίτων όχι μόνο διατηρούσε την απόσταση στα ίδια επίπεδα, αλλά την διεύρυνε (60-43). Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα πολύ δυνατό finish στην τρίτη περίοδο και με ένα πάρα πολύ δύσκολο τρίποντο του Fisher έδωσαν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον στην συνάντηση (60-54). Μάλιστα ο Αμερικανός άσος ήταν ασταμάτητος κι έβαλε για τα καλά την ομάδα του στην διεκδίκηση του αγώνα (60-57), ωστόσο οι “κυανόλευκοι” πήραν διαφορά εννιά πόντων στο 36΄ (71-62) και χάρις στην πολύ καλή τους άμυνα δεν ξανακινδύνευσαν ποτέ.

Ο Myers ήταν σε τρομερή εκτελεστικά ημέρα από την πλευρά των γηπεδούχων, καθότι σημείωσε 25 πόντους με 8/12 σουτ, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσαν οι Manojilovic (16 πόντοι), Καμπερίδης (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Κουφόπουλος (11 πόντοι) και Τσάμης (οκτώ πόντοι, πέντε μπλοκ). Στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο απίστευτος Fisher με 33 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ, την στιγμή που πολύ καλός ήταν κι ο Τσουργιάννης με 12 πόντους κι έξι ριμπάουντ. Τέλος ο Τρίτων ήταν ανώτερος στις περισσότερες στατιστικές κατηγορίες, καθώς ήταν σαφώς πιο εύστοχος (26/54 – 24/69), πήρε την μάχη των ριμπάουντ  (34-30), ενώ η ανωτερότητα του Αγρινίου στην δημιουργία δεν του στοίχισε (10/16-15/16).

Πανερυθραϊκός – Καβάλα 83-58: Απογευματινός περίπατος για τους “ερυθρολεύκους”

Ο Πανερυθραϊκός ανέβασε στροφές μετά το πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης και επικράτησε με τεράστια ευκολία επί της Καβάλας (83-57), με αποτέλεσμα να ανέβει στο 14-5 και να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας. Στον αντίποδα το συγκρότημα του Πενταζίδη έπεσε στο 1-17 και πλέον η κατάσταση αναφορικά με το μέλλον της στην Elite League μοιάζει μη αναστρέψιμη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν λίγο νωθρά το παιχνίδι και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-4, αλλά στην συνέχεια βελτίωσαν την απόδοσή τους και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +2 (17-15). Το σύνολο του Χουχουλή ανέβαζε ρυθμούς και ξέφυγε με 11 πόντους (30-19), ενώ ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +15 (45-30). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Πανερυθραϊκού και βρέθηκαν στο -23 με το τέλος της τρίτης περιόδου (64-41), ενώ έχαναν και με διαφορές άνω των 30 πόντων. Τέλος για τους νικητές εξαιρετικοί ήταν οι Οικονομόπουλος, Καμπουρίδης, Κωστόπουλος και Αρνόκουρος με 14,12,12 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Πουλιανίτης με 15 πόντους.

Aίας Ευόσμου – Αμύντας 63-66: Έδωσε ανάσα ζωής στους “πορτοκαλί” ο Johnson!

Σε ένα παιχνίδι, που αμφότερες οι ομάδες είχαν σημαντικές απουσίες (Λιακόπουλος, Τοπάλι για Αμύντα, Walker και Καλογιαννίδης (δεν έπαιξε στο δεύτερο μέρος) για τον Αίαντα), το συγκρότημα του Λιόγα απέδρασε από τον Εύοσμο (63-66), χάρις σε ένα πάρα πολύ μεγάλο κι υψηλής δυσκολίας τρίποντο του Johnson στα τρία δεύτερα πριν την λήξη του αγώνα. Με αυτόν τον τρόπο οι “πορτοκαλί” έκαναν το 1-1 στις αναμετρήσεις με τους “ερυθρολεύκους” και ανέβηκαν στο 6-13, ενώ ο Αίας δεν μπόρεσε να κεφαλαιοποιήσει τις μεγάλες νίκες απέναντι σε Ηρακλή και Μαρούσι κι έπεσε στο 7-12.

Οι δύο “μονομάχοι” πήγαιναν χέρι – χέρι στα πρώτα λεπτά του αγώνα (11-11), ένα στοιχείο που ήταν δείγμα της τεράστιας κρισιμότητάς του. Σε εκείνο το σημείο οι Θεσσαλονικείς επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και έκλεισαν ιδανικά το πρώτο δεκάλεπτο (20-15) κι έδειχναν να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες κόλλησαν επιθετικά, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι “πορτοκαλί” που προσπέρασαν (25-26) μετά από πολλή ώρα. Βέβαια το συγκρότημα του Ζαφειρούδη βρήκε ξανά τις λύσεις στο μπροστά μέρος του παρκέ και με δύο πολύ μεγάλα τρίποντα, οδηγήθηκε στην ανάπαυλα στο +7 (37-30).  Η ομάδα του Λιόγα δεν πτοήθηκε από το άσχημο κλείσιμο του πρώτου μέρους κι ισοφάρισε άμεσα στους 37 πόντους, ενώ ο χαρακτήρας του κλειστού παιχνιδιού παρέμενε αναλλοίωτος (44-44). Για ακόμη μία φορά μέσα στην συνάντηση, ο Αίας βρήκε τις λύσεις και πήγε προηγούμενος με τέσσερις πόντους (53-49), ενώ με δύο βολές του Jefferson ξέφυγε με επτά πόντους στο 31′ (56-49). Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και έφεραν το παιχνίδι στον πόντο (56-55), ενώ παρά τις πενιχρές επιδόσεις τόσο του Αίαντα όσο και του Αμύντα, ο πρώτος είχε ξεκάθαρα το πάνω χέρι (61-57 στο 37′). Σε εκείνη την πολύ κρίσιμη καμπή της αναμέτρησης, οι Θεσσαλονικείς έμειναν χωρίς πόντο για 2,5 λεπτά, κάτι το οποίο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο, διότι μπήκαν στην πρωτοπορία στα 26” (61-63). Ο Jefferson έφερε το παιχνίδι στα ίσα (63-63), όμως ο Johnson με ένα τεράστιο σουτ στα 3” χάρισε την νίκη στην ομάδα του, αφού το πολύ δύσκολο τρίποντο του Κωνσταντινίδη δεν βρήκε στόχο.

Από την πλευρά των “πορτοκαλί” όλα τα λεφτά ήταν η απόδοση του Donovan Johnson με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν κι ο Γκάτζο με 15 πόντους. Από την άλλη πλευρά σε τρομερή μέρα βρέθηκε ο Jefferson με 26 πόντους και πέντε ασίστ, την στιγμή που κι ο Καραγιαννίδης προσέθεσε ακόμη ένα double – double με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ. Τέλος οι νικητές σούταραν πολύ καλύτερα (19/52-24/56), είχαν καλύτερη αναλογία ασίστ/λαθών (10/14-14/15), ενώ υπήρξε απόλυτη ισορροπία στα ριμπάουντ.

ΦΕΑ – Παπάγος 82-91: Σπουδαίο διπλό για τους “Στρατηγούς”!

Ο Παπάγος ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού απέναντι στην ΦΕΑ, με αποτέλεσμα να περάσει εύκολα από την Νέα Φιλαδέλφεια και να συνεχίσει την εξαιρετική πορεία του. Ουσιαστικά το σύνολο του Κουρή ανέβηκε στο 12-7,παραμένει για τα καλά σε τροχιά οκτάδας και κοιτάζει προς ακόμη πιο ψηλά, ξεφεύγοντας πολύ από τις αρχικές του βλέψεις, που ήταν η άνετη παραμονή. Στον αντίποδα το συγκρότημα του Καρατζά πληγώθηκε για ακόμη μία φορά μέσα στην έδρα του, υποχώρησε στο 5-13 και βρίσκεται στην ζώνη του απευθείας υποβιβασμού, με αποτέλεσμα η θέση του να είναι πολύ δύσκολη.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα, με αποτέλεσμα να πάρουν πλεονέκτημα εννιά πόντων από πολύ νωρίς (4-13). Μάλιστα οι “Στρατηγοί” εξακολουθούσαν να είναι οι απόλυτοι κυρίαρχοι του αγώνα και έφτασαν στο +17 (9-26), ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (15-28). Οι “κυανόλευκοι” έμοιαζαν ασταμάτητοι και αποσπάστηκαν με 18 πόντους (18-36), όμως οι “κυανέρυθροι” έβγαλαν για πρώτη φορά αντίδραση και με ένα σερί 9-0 έκλεισαν την ψαλίδα στους εννιά πόντους (27-36). Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, αφού η ΦΕΑ είχε πάρει τα ηνία του αγώνα και οδηγήθηκε στην ανάπαυλα στο -6 (36-42).

Οι γηπεδούχοι εκκίνησαν με μεγάλο ενθουσιασμό το δεύτερο μέρος και ισοφάρισαν πολύ γρήγορα (42-42), την στιγμή που προσπέρασαν με τρίποντο του Ζήρου (50-47 στο 25′). Παρόλα αυτό ο Παπάγος έδειξε ξανά ποιος είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση και με ένα σερί 0-12 πήρε αέρα εννιά πόντων (50-59), ενώ πήγε στην τελική ευθεία του αγώνα με την ικανοποιητική απόσταση των επτά πόντων (57-64). Ο οργανισμός των Βορείων Προαστίων δεν σταμάτησε εκεί και με ένα σερί 0-7 ξέφυγε με 14 πόντους (57-71), ενώ αποκατέστησε το +17 (62-79) στο 34′. Η ΦΕΑ προσπαθούσε να μπει ξανά στην εξίσωση του αγώνα, αλλά δεν το κατάφερε ουσιαστικά ποτέ και έτσι μοιραία ήρθε η ήττα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νίκος Καρούζος με 23 πόντους, ενώ εξαιρετικοί ήταν οι Κόης (15 πόντοι, τέσσερις ασίστ), Μπέλη (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ και Peterson (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ, επτά ασίστ). Από την άλλη πλευρά την διαφορά έκανε ο Καραλευθέρης με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ ο Καραχάλιος έφτασε μία ανάσα από το double – double με 15 πόντους και εννιά ριμπάουντ. Τέλος ο Παπάγος επικράτησε, διότι ήταν πολύ πιο εύστοχος (29/69 – 33/59), πήρε την μάχη των ριμπάουντ (34-37), ενώ ήταν λίγο χειρότερος στην δημιουργία (25/13 -23/14), εντούτοις δεν επηρεάστηκε από αυτό το στοιχείο, εξαιτίας της εμφανούς ανωτερότητάς του στους άλλους τομείς.