Η Γέφυρα ήταν η μεγάλη θριαμβεύτρια στον αγώνα κατάταξης μεταξύ των δύο δευτεραθλητών του 3ου και του 4ου ομίλου της Β’ Εθνικής. Οι Θεσσαλονικείς επιβλήθηκαν του Αίολου-Γόμφων με 55-48 στο κλειστό “Πύρρος Δήμας” του Λιτόχωρου Πιερίας, οπότε θα αντιμετωπίσουν τη ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. στον τελικό των αγώνων κατάταξης. Μία αναμέτρηση που αναμένεται να γίνει είτε στη Λαμία, είτε στο Βόλο.

Ο Δημήτρης Χατζηκυριακίδης πέτυχε 16 από τους 25 πόντους του στο 1ο ημίχρονο και οδήγησε επιθετικά την ομάδα του, ενώ ο Σταμάτης Μπένας ήταν αυτός που έβαλε το χεράκι του σε όλες τις κρίσιμες φάσεις στα τελευταία δύο λεπτά, σε ένα ματς που η Γέφυρα έλεγξε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Οι “πορτοκαλί” δεν έχασαν ούτε στιγμή το προβάδισμα, έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με σκορ 6-14 και στο 12’ ξέφυγαν με 9-20, μία διαφορά που διεύρυναν περισσότερο (20-34 στο 20’) μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου.

ΟΤΑΝ Ο ΑΙΟΛΟΣ-ΓΟΜΦΟΙ ΕΓΙΝΕ ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΟΣ, Ο ΜΠΕΝΑΣ “ΚΑΘΑΡΙΣΕ”

Μετά την ανάπαυλα η Γέφυρα μπήκε στο γήπεδο ακόμα πιο δυνατά, με συνέπεια να απομακρυνθεί ακόμα και με 17 πόντους διαφορά στο 23’ (24-41). Κάπου εκεί οι Θεσσαλοί έβγαλαν αντίδραση. Ο Αίολος-Γόμφοι έκανε ένα σερί 8-0 και έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο στο 29’ (34-43), ωστόσο η Γέφυρα απάντησε με τον ίδιο τρόπο και ξέφυγε εκ νέου με +17 (34-51 στο 31’). Η ομάδα του Χάρη Φόρου δεν παράτησε πάντως το παιχνίδι.

Στα επόμενα 7 λεπτά οι Τρικαλινοί “έτρεξαν” ένα επιμέρους 14-2 και έριξαν τη διαφορά μέχρι τους πέντε πόντους (48-53). Κάπου εκεί όμως ο Μπένας ήταν καθοριστικός. Αρχικά έκανε το σκορ 48-55 με επιθετικό ριμπάουντ και λέι-απ, στην άμυνα έκοψε τον Κολότσιο και στην επόμενη επίθεση της Γέφυρας ήταν υπεύθυνος για το πρώτο από τα τρία επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε η ομάδα της Θεσσαλονίκης, τελειώνοντας έτσι την αναμέτρηση με την μπάλα στα χέρια.

Αυτή ήταν η 10η συνεχόμενη νίκη για τη Γέφυρα, η οποία θα αντιμετωπίσει τη ΦΕΑ πλήρης και έχοντας εξαιρετικό αγωνιστικό ρυθμό.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ., Ελευθεριάδης, Χατζημπαλίδης

Δεκάλεπτα: 6-14, 21-34, 34-48, 48-55

Αίολος-Γόμφοι (Φόρος): Μόσιαλος 2, Παππάς 13, Ζώρζος, Μοσχόπουλος, Κολότσιος 5 (1), Τσιγγενόπουλος, Χατζής, Ιωάννου, Ευαγγελόπουλος, Ψύρρας 3 (1), Θέος 14 (2), Δέσπος 11.

Γέφυρα (Χατζηκυριακίδης): Κελεσίδης 2, Μπρόζος 12 (1), Σαββίδης, Παπαδόπουλος, Ανδρέου, Χατζηκυριακίδης 26 (5), Στράτος, Μπένας 5, Καλαϊτζίδης 2, Ευσταθιάδης, Καλογιαννίδης 8 (1).