Ο αγώνας στα Ιωάννινα είχε χαρακτήρα τελικού για τον Ολυμπιακό Βόλου και οι παίκτες του Γιώργου Βλιώρα στάθηκαν στο ύψος της περίστασης. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν το προβάδισμα για 40 λεπτά, νίκησαν τον ΑΓΣΙ 74-60 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής και έκαναν αποφασιστικό βήμα προς τη σωτηρία τους στον 3ο όμιλο της Β’ Εθνικής.

Οι Μουρατίδης (22 πόντοι) και Γκοντόπουλος (21 πόντοι) πέτυχαν μαζί 43 πόντους και ήταν οι κύριοι υπεύθυνοι για τη σπουδαία νίκη του Ολυμπιακού Βόλου, ο οποίος έχει πλέον την κατάσταση στα χέρια του. Αρκεί να νικήσει εντός έδρας και την ήδη υποβιβασμένη Μελίκη την τελευταία αγωνιστική και θα παραμείνει στη Β’ Εθνική, ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα αποτελέσματα.

ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ 0-8, Η ΑΛΛΑΓΗ ΣΚΗΝΙΚΟΥ ΣΤΗΝ 3Η ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΣΠΑΣΜΑ ΣΤΗΝ 4Η

Ο Ολυμπιακός έσπασε παράλληλα και ένα σερί 5 ηττών εκτός έδρας με το “διπλό” στα Ιωάννινα, υποχρεώνοντας τον (αδιάφορο, βαθμολογικά) ΑΓΣΙ στην 4η συνεχόμενη ήττα του. Φρόντισε μάλιστα να αποκτήσει νωρίς – νωρίς τον έλεγχο στο παιχνίδι. Από το 2ο κιόλας λεπτό οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν με 0-8, στο 10’ ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (16-26) και με ένα νέο σερί 0-8 έκλεισαν το 1ο ημίχρονο με προβάδισμα 16 πόντων (25-41).

Στο 3ο δεκάλεπτο όλα άλλαξαν. Η άμυνα του ΑΓΣΙ βραχυκύκλωσε τον Ολυμπιακό και στο 29’ το σκορ έγινε 41-44. Στο πιο κρίσιμο σημείο, πάντως, η ομάδα του Βλιώρα πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους, έκλεισε την 3η περίοδο με σκορ 41-49 και μπήκε με άλλον αέρα στην 4η. Ο Ολυμπιακός Βόλου ανέβασε πάλι τη διαφορά στο +15 με τρίποντο του Μουρατίδη (48-63 στο 35’) και δεν ανησύχησε ξανά.

ΑΓΣΙ – Ολυμπιακός Βόλου 60-74
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Χατζημπαλίδης, Χρυσάφης
Δεκάλεπτα: 18-26, 25-41, 41-49, 60-74
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Νικολόπουλος 11 (1), Γυφτάκης 11 (1), Καννής 15 (2), Βαγγέλης, Ιωαννίδης, Μάντζιος 12 (1), Παππάς, Ψάλτου 11.
Ολυμπιακός Βόλου (Βλιώρας): Γκοντόπουλος 21 (5), Μουρατίδης 22 (4), Αναγνωστόπουλος, Καραμήτσος, Ίλτσογλου 4, Σταθούρος 9 (3), Σιμάκης Παρασκευάς 12, Γουάμπα 6.