Με το “διπλό” κατάφερε να αποδράσει από την έδρα του Ερμή ο Χαρίλαος Τρικούπης, με την ομάδα του Μεσολογγίου να επικρατεί με σκορ 77-50. Το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο είχε την μορφή ντέρμπι, με τον Χαρίλαο Τρικούπη να προσπαθεί να πάρει κάποιο σημαντικό προβάδισμα, αλλά η ομάδα του Ερμή να μην το επιτρέπει και η περίοδος να ολοκληρώνεται με σκορ 18-21. Η ομάδα του Μεσολογγίου στην συνέχεια παρουσιάστηκε σοβαρή και πριν το ημίχρονο πήρε μία σημαντική διαφορά 11 πόντων (32-43). Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Δημητριάδη ανέβασαν κι άλλο την απόδοση τους, αυξάνοντας στο +20 (41-61) την διαφορά, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν τελικά στο νικηφόρο αποτέλεσμα με σκορ 77-50, ενώ παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Με μία πειστική εμφάνιση, οι Ίκαροι πήραν τη νίκη στην έδρα τους κόντρα στην Χαλκηδόνα με σκορ 71-58. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, κάτι που φάνηκε και στο τέλος της πρώτης περιόδου, με το σκορ να είναι στο 16-7, ενώ στην συνέχεια ανέβασαν κι άλλο την απόδοση τους κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 37-22. Το τελευταίο μέρος του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ομάδα των Σερρών να φτάνει σε άνετη επικράτηση με σκορ 71-58. Με τη νίκη αυτή οι γηπεδούχοι παρέμειναν σε τροχιά ανόδου, ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 17-6 και βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από τον Χαρίλαο Τρικούπη και την Καβάλα.

Το Πευκοχώρι δεν τα κατάφερε στην έδρα του Ανατόλια, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 79-68. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να πατάνε καλύτερα μέσα στο παρκέ από την αρχή, αλλά η ομάδα του Πευκοχωρίου κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο, με το σκορ ημιχρόνου να είναι τελικά το 41-40. Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι συνέχιζε να έχει την μορφή ντέρμπι, αλλά τα πράγματα άλλαξαν στο τελευταίο μέρος, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν απόδοση και να παίρνουν τη νίκη με σκορ 79-68. Μετά από αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα, το Πευκοχώρι έχασε πολύτιμο έδαφος για την μάχη της ανόδου, υποχωρώντας στο 16-6.

Μπορεί να δυσκολεύτηκε αλλά η Καβάλα κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη στην έδρα της, επικρατώντας με σκορ 81-64 κόντρα στην Γέφυρα. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι έχοντας ένα μικρό προβάδισμα, ενώ οι εναλλαγές που υπήρχαν στο προβάδισμα του σκορ ήταν πολλές μέχρι το ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 40-38 υπέρ των γηπεδούχων. Οι παίκτες του Καραπιπερίδη ωστόσο ανέβασαν την απόδοση τους στην επανέναρξη και άρχισαν σταδιακά να παίρνουν ένα σημαντικό προβάδισμα, που τους βοήθησε τελικά να φτάσουν στη νίκη με σκορ 81-64. Η Καβάλα αυτή την στιγμή ισοβαθμεί στην κορυφή του ομίλου με τον Χαρίλαο Τρικούπη, έχοντας όμως ένα παιχνίδι λιγότερο από την ομάδα του Μεσολογγίου.

Σημαντική νίκη κατάφερε να πετύχει στην έδρα της η Ασπίδα, η οποία επικράτησε με σκορ 87-66 κόντρα στους Τιτάνες Παλαμά. Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι έδειχνε να είναι ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ (13-12). Οι γηπεδούχοι ωστόσο ανέβασαν την απόδοση του στην δεύτερη περίοδο, κλείνοντας το ημίχρονο με ένα μικρό προβάδισμα 6 πόντω (35-29). Στην επανέναρξη η ομάδα της Ξάνθης μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη παίρνοντας ένα προβάδισμα 21 πόντων (67-46), με τους Τιτάνες να μην μπορούν να βγάλουν αντίδραση στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα. Αυτό το αποτέλεσμα ανέβασε την ομάδα της Ξάνθης στην 12η θέση, απέχοντας μία νίκη από την 13η Χαλκηδόνα ή οποία βρίσκεται στην ζώνη του υποβιβασμού.