Μαθηματικά στην Α2 είναι ο Ιωνικός, ο οποίος κλείδωσε την άνοδο του στο ντέρμπι των πρωτοπόρων, επικρατώντας στο Αιγάλεω κόντρα στον Διαγόρα με σκορ 103-88. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από την αρχή την υπεροχή τους στο παρκέ και κατάφεραν πριν το ημίχρονο να πάρουν μία σημαντική διαφορά 16 πόντων (46-62). Μετά την επανέναρξη του αγώνα ο Διαγόρας έδειχνε να μην μπορεί να αντιδράσει, με το παιχνίδι να έχει περισσότερο την μορφή διαδικαστικού χαρακτήρα και την ομάδα της Νίκαιας να φτάνει επιβλητικά στη νίκη με σκορ 103-88. Ωστόσο παρά την ήττα του, ο Διαγόρας πολύ δύσκολα θα χάσει το εισιτήριο που οδηγεί στην Α2, όπου για να συμβεί αυτό θα πρέπει να χάσει 2 παιχνίδια στις εναπομείναντες αγωνιστικές και ο Ιπποκράτης να πάρει μόνο νίκες.

Ζωντανές κράτησε τις ελπίδες του για παραμονή ο Ίκαρος, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να επικρατεί εκτός έδρας στην παράταση κόντρα στον ΕΦΑΟΖ με σκορ 70-66. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι ήταν κοντά ο ένας στον άλλον, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με σκορ 26-29. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν τις πρωτοβουλίες στο παρκέ, αυξάνοντας την διαφορά από τους γηπεδούχους στους 10 πόντους (40-50). Ωστόσο ο ΕΦΑΟΖ απάντησε στην τέταρτη περίοδο και έφτασε τον αντίπαλο του στο σκορ (66-66), με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση, όπου εκεί ο Ίκαρος κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας με σκορ 70-66. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης μπορεί να βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά απέχει μόλις δύο νίκες από τον 12ο Πανελευσινιακό.

Με το διπλό κατάφερε να φύγει από την έδρα του Μανδραϊκού ο Ιπποκράτης, με του “νησιώτες” να επικρατούν με σκορ 82-71. Η ομάδα από την Κω ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 23-17, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 49-33. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιπποκράτης δεν έδωσε δικαίωμα στον Μανδραϊκό να πλησιάσει στο σκορ, κρατώντας σταθερά την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, φτάνοντας τελικά στη νίκη με σκορ 82-71.

Στην Κόρινθο η ομώνυμη ομάδα της πόλης, πήρε το θετικό αποτέλεσμα με αντίπαλο τον Πρωτέα Βούλας, με το τελικό σκορ του αγώνα να είναι το 80-78. Η Κόρινθος ήταν αυτή που έστω και οριακά είχε τις πρωτοβουλίες μέσα στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που φάνηκε και με το αποτέλεσμα ημιχρόνου το οποίο ήταν το 39-36. Με την επανέναρξη το παιχνίδι είχε την μορφή ντέρμπι, με τους γηπεδούχους ωστόσο να φτάνουν σε αυτή την πολύτιμη νίκη με σκορ 80-78. Με το θετικό αυτό αποτέλεσμα, η Κόρινθος αύξησε το ρεκόρ της (11-13), ενώ παράλληλα έχει μία μικρή απόσταση ασφαλείας από τις ομάδες που υποβιβάζονται.

Σε μία σπουδαία νίκη με σκορ 85-80 κατάφερε να φτάσει το Παγκράτι, όπου υποδέχτηκε στην έδρα του τον Πανερυθραϊκό. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκαν λίγο πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με σκορ 25-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως τα πράγματα άλλαξαν και οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 44-40, υπέρ των γηπεδούχων. Το Παγκράτι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει, αυξάνοντας λίγο ακόμα την διαφορά του, με το σκορ της τρίτης περιόδου να είναι το 67-58. Οι γηπεδούχοι στο τελευταίο μέρος κατάφεραν να διαχειριστούν την πίεση του Πανερυθραϊκού, φτάνοντας τελικά στη νίκη με σκορ 85-80. Αυτό το αποτέλεσμα θα βοηθήσει πολύ στην συνέχεια το Παγκράτι, το οποίο παλεύει για την παραμονή του, ισοβαθμώντας αυτή την στιγμή με Κηφισιά και Πανελευσινιακό με ρεκόρ 9-15.

Με το ροζ φύλλο αγώνα κατάφερε να αποδράσει από την έδρα του Κορωπίου η Δάφνη, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με σκορ 89-74. Η ομάδα της Δάφνης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και άρχισε σταδιακά να αυξάνει την διαφορά και να ολοκληρώνει την πρώτη περίοδο με σκορ 25-17. Το Κορωπί ωστόσο έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο μειώνοντας στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει με 41-44. Οι φιλοξενούμενοι βγαίνοντας από τα αποδυτήρια παρουσιάστηκαν ακόμη καλύτεροι, αυξάνοντας εκ νέου την διαφορά (54-70). Το Κορωπί δεν κατάφερε τελικά στην τέταρτη περίοδο να αντιδράσει, με την Δάφνη να φτάνει τελικά σε μία άνετη νίκη με σκορ 89-74. Με τη νίκη αυτή η Δάφνη απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ το Κορωπί έχασε πολύτιμο έδαφος για την παραμονή στην κατηγορία, έχοντας ρεκόρ 8-16.

Στην Κρήτη το Ηράκλειο αν και δυσκολεύτηκε σε αρκετά σημεία του αγώνα, πήρε τη νίκη τελικά με σκορ 80-67 κόντρα στην Κηφισιά. Οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο δεν άφησαν περιθώριο η μία στην άλλη ώστε να ξεφύγει στο σκορ, κάτι που φάνηκε και στο τελικό σκορ δεκαλέπτου (17-16). Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα της Κρήτης ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία κινήσεων και πήρε σιγά σιγά ένα μικρό προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της σκορ 36-28. Η Κηφισιά όμως δεν τα παράτησε, μειώνοντας σταδιακά την διαφορά, φτάνοντας την στο καλάθι (51-49). Οι γηπεδούχοι ωστόσο μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο τελευταίο δεκάλεπτο, παίρνοντας τη νίκη τελικά με σκορ 80-67.

ΓΣ Μάνδρας Νικηφόρος (Μπεκές):
Τζιβελέκας 2, Κούσουλας 9(1), Καραμπάτσος 10(2), Γκαϊτάσοβ 7(1), Παπαπέτρος, Μουστόπουλος 19, Βαφιάς, Γεωργοπαπαδάκος 5(1), Ψηλέας 19(2).
Ιπποκράτης Κω (Κουλουριώτης):
Κουμπούρας 16(3), Τρύπας 3(1), Ονάσογλου 11(1), Σκούφης 3(1), Καταβαίνης, Ασημακόπουλος 10(1), Λεκάκης 6, Χαρίσης 19, Τσακαλέρης 14(1).

ΚΟΡΙΝΘΟΣ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 80-78
Διαιτητές: Μακρής, Καρανικόλα Αλ.
Δεκάλεπτα: 21-18, 39-36, 62-62, 80-78
Κόρινθος (Νικολόπουλος): Πράττης, Σακελλαράκης 19, Μακρής 14 (3), Κεφαλάς 9, Γεωργούλης 2, Αντωνόπουλος 5, Σκορδάς, Γιανναλέτσος 17, Κατσαμάκης 14 (3)
Πρωτέας Βούλας (Βλάχος, Τερζής): Μπάλας 11 (2), Αγγελόπουλος 13 (2), Παπάδης, Παφινιώτης 12 (3), Αυγενικός 5 (1), Ματαλιωτάκης 22, Βαρδαβάς, Γάργαλης 7 (1), Μόρφης 5 (1), Καματερός 3

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 85-80
Διαιτητές: Χρηστίδης, Κονταράτος
Δεκάλεπτα: 18-25, 44-40, 67-58, 85-80
Παγκράτι (Κουστένης): Καυκής 13, Γιαννίκος 13 (2), Γεωργοπαπαδάκος 10 (2), Λυτόπουλος 10, Τζάτζας, Χριστόπουλος 12 (1), Ξιούρας 7 (1), Μπένος 15, Φασούρας 5.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Στεργίου, Καλλιανιώτης 6 (2), Δερμιτζάκης 11 (1), Τσακίρης 8, Σκάνδαλος 23 (2), Γιαουρτόγλου 5 (1), Τσικόπουλος, Λέπουρης, Αντωνίου 17 (3), Μακρόπουλος 10, Σταθόπουλος, Κωνσταντινόπουλος.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 88-103
Διαιτητές: Παυλόπουλος-Γρίβα
Δεκάλεπτα: 24-34, 46-62, 63-78, 88-103
Διαγόρας (Σαμόλης): Πέττας 38(5), Κουκάς 17(4), Παπαδολιάς 4, Κατιάκος 7, Καραβανάς 10 , Κωνσταντώνης , Μαυροειδάκος 3 , Καραλής , Καρασταμάτης 5(1) , Λυκογιάννης 4.
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Κοντραφούρης, Καράμπουλας 36(8), Βουγιούκας 6, Πετροδημόπουλος 9 , Παλαιοχωρίτης 2, Μπατής 3(1), Βασιλόπουλος 20(3), Κανονίδης 15(3) Χατζηκυριάκος , Κατούφας 10(1) Βασιλόπουλος Θοδ. , Παπαδόπουλος 2.