Σημαντικό βήμα ανόδου έκανε ο Διαγόρας, ο οποίος αντιμετώπισε στην έδρα του τον Ιπποκράτη, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με σκορ 77-63. Με την νίκη αυτή ο Διαγόρας αύξησε την διαφορά του από τον Ιπποκράτη, με την ομάδα του Σπύρου Σαμόλη να έχει πλέον ρεκόρ 17-5 και να βρίσκεται στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ οι “νησιώτες” παρέμειναν στην τρίτη θέση με ρεκόρ 15-7. Για τους γηπεδούχους σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Νίκος Πέττας με 29 πόντους, ενώ καλή απόδοση είχε και ο Δημήτρης Κατιάκος. Από πλευράς φιλοξενούμενων, αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Ευθύμης Τσακαλέρης με 24 πόντους.

Ο Διαγόρας ήταν αυτός που ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και κατάφερε στα πρώτα λεπτά του αγώνα να πάρει το προβάδισμα με 11 πόντους (15-4). Οι φιλοξενούμενοι όμως έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να μειώσουν, με τον Σκούφη να κάνει το 15-9. Οι παίκτες του Σαμόλη ωστόσο ανέβασαν και πάλι την απόδοση τους και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους σκορ 21-11. Στην δεύτερη περίοδο ο Ιπποκράτης εμφανίστηκε διαφορετικός και παρότι βρέθηκε για ακόμη μία φορά στο -11 (31-20), κατάφερε να μαζέψει την διαφορά, με το σκορ ημιχρόνου να είναι το 33-28.

Στην επανέναρξη με καλάθι του Ασημακόπουλου οι “νησιώτες” μείωσαν στους δύο πόντους (35-33), αλλά ο Νίκος Πέττας ήταν αυτός που έκανε την διαφορά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πήραν προβάδισμα 15 πόντων (55-40). Στο τελευταίο μέρος ο Ιπποκράτης έδειχνε να το παλεύει μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου, μειώνοντας μάλιστα στους 5 πόντους (66-61), αλλά από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν μέσα στο παρκέ, κάνοντας φοβερή δουλειά σε επίθεση και άμυνα, φτάνοντας τελικά στη νίκη με σκορ 77-63.