Σπουδαία παιχνίδια είχαμε στην 5η αγωνιστική της Β’ Εθνικής στο Νότο, με τον Πανερυθραϊκό να επικρατεί του Αμαρουσίου στο ντέρμπι της αγωνιστικής, σε έναν αγώνα με επικό φινάλε και τον Καλλιανιώτη να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του. Μεγάλη ανατροπή και για τον Παπάγου που επικράτησε εκτός έδρας του Έσπερου, με την ομάδα της Καλλιθέας να γνωρίζει την πρώτη της ήττα. Δεύτερη σερί νίκη για τον Λοκρό Αταλάντης, αυτή τη φορά εκτός έδρας κόντρα στον Ιωνικό ΝΦ. Ξέσπασε ο ΟΦΗ που πήρε την πρώτη του νίκη στην κατηγορία επικρατώντας του Πανελευσινιακού. Επιστροφή στις νίκες για τον Μανδραϊκό που επικράτησε του ΚΑΟ Μελισσίων.

Πήρε το ντέρμπι ο Πανερυθραϊκός

Ντέρμπι που θα ζήλευαν και ομάδες ανώτερων κατηγοριών διεξήχθη στην Ερυθραία, με τον Πανερυθραϊκό να επικρατεί του Αμαρουσίου με 66-63, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο λεπτό. Το παιχνίδι βρήκε τον Πανερυθραϊκό να ξεκινά καλύτερα στο παιχνίδι, εκμεταλλευόμενος και την απουσία του Γιάννη Γκαγκαλούδη από πλευράς Αμαρουσίου, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν λύσεις και απαντήσεις στον αρχικό επιθετικό οίστρο των γηπεδούχων. Ο Σκαραφίγκας επέλεξε να πορευτεί αμυντικά με ζώνη, κάτι που βραχυκύκλωσε τους παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή και ένα σερί 14-0 στο β’ δεκάλεπτο έφερε μπροστά στο σκορ το Μαρούσι. Οι γηπεδούχοι πλησίαζαν στο σκορ ή έφταναν στην ισοφάριση, όμως δεν μπορούσαν να πάρουν το προβάδισμα, με το Μαρούσι να έχει τις απαντήσεις, είτε με τον Ξυδά είτε με το Σουρλή, κυρίως από τα 6,75. Με 1′ να απομένει για τη λήξη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 63-63. Με 54” να απομένουν για το φινάλε, ο Παππάς ήταν αυτός που έκανε το ντράιβ για να στείλει τη μπάλα στον Καλλιανιώτη, με τον αρχηγό να ευστοχεί από τα 6,75 και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του. Ο αρχηγός των γηπεδούχων ήταν μαζί με τον Βουγιούκα οι δύο κορυφαίοι της αναμέτρησης, με τον πρώτο να έχει 6 πόντους και 9 τρίποντα και τον δεύτερο 20 πόντους.

Θρίλερ και στο τέλος Παπάγου

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε ο ΑΣ Παπάγου, επικρατώντας του Έσπερου με 83-82 σε ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια της αγωνιστικής, με τους “στρατηγούς” να περνάνε από μία πολύ δύσκολη έδρα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου. Ο Έσπερος ανέβασε στροφές και κυρίως με τον Ντακούλια και τον Καπώνη, κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ και να πάει στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 41-38. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στην επανάληψη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι και κάπως ήταν και τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Από εκεί που ο ΑΣ Παπάγου είχε το προβάδισμα, ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων έφερε το 77-74 στα 35” για το φινάλε. Ο Χρυσός ήταν αυτός που έδωσε τη λύση με την εκπνοή της επίθεσης και έκανε το 77-77. Οι δύο ομάδες πήγαν το παιχνίδι στη ρώσικη ρουλέτα των βολών ενώ στο φινάλε ο Αγγελόπουλος ήταν άστοχος στο ζευγάρι βολών, ενώ το επιθετικό ριμπάουντ του Χαρούνι δεν κατέληξε σε εύστοχο σουτ. Ο Ψαθάς ήταν και πάλι ο άνθρωπος της στιγμής για τους φιλοξενούμενους κάνοντας το 82-83, ενώ το τελευταίο σουτ του Ντακούλια δεν κατέληξε στο στόχο.

Επεισοδιακό διπλό για τη Μεγαρίδα

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε η Μεγαρίδα στην έδρα του Εθνικού με 85-79, σε ένα παιχνίδι με πολύ ένταση και συνολικά 9 (!) αποβολές, με αποκορύφωμα την αποβολή του Κώστα Σορώτου και του Νίκου Πέττα. Ο Εθνικός είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, χωρίς όμως να ξεφεύγει στο σκορ, με τη Μεγαρίδα να ακολουθεί κατά πόδας. Στο β’ δεκάλεπτο επί της ουσίας οι Πειραιώτες προσπαθούσαν να δημιουργήσουν διψήφια διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 49-41. Στο β’ ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν, με τη Μεγαρίδα να τρέχει ένα σερί 15-2 στα πρώτα 5′ λεπτά, με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά στο σκορ. Ο Εθνικός ισορρόπησε το παιχνίδι, μέχρι να φτάσουμε στο δ’ δεκάλεπτο και συγκεκριμένα 3:30 για το φινάλε όταν αποβλήθηκαν ο Κώστας Σορώτος και ο Νίκος Πέττας. Η δυσαρέσκεια των γηπεδούχων για τη διαιτησία ήταν έντονη, η Μεγαρίδα από την πλευρά της είχε το προβάδισμα στο σκορ και έφτασε στη νίκη. Μετά το τέλος του αγώνα έγινε μάλιστα σύρραξη στο γήπεδο, με τους διαιτητές να καταγράφουν ότι συνέβη στο φύλλο αγώνα.

Η φανέλα είναι βαριά

Επιστροφή στις νίκες για το Αιγάλεω, το οποίο επικράτησε της Πεντέλης με 78-73 σε έναν αγώνα που κρίθηκε στο πεντάλεπτο της παράτασης, με την Πεντέλη να χάνει επί της ουσίας τη νίκη μέσα από τα χέρια της. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων είχε το προβάδισμα μέχρι και 1′ πριν τη λήξη, με το σκορ να είναι στο 68-63, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν τους 5 πόντους και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί μίλησε η έδρα και η φανέλα του Αιγάλεω, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην πολυπόθητη νίκη και να διατηρούνται στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μάριος Δόξας, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα πετυχαίνοντας double double με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ.

“Ξέσπασε” ο ΟΦΗ

Τη δεύτερη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΟΦΗ, με τους νεοφώτιστους να επικρατούν του Πανελευσινιακού με 84-69 και να παίρνουν σημαντική ανάσα ενόψει της συνέχειας, “ξεσπώντας” ουσιαστικά μετα και αποτελέσματα των προηγούμενων αγωνιστικών. Ο ΟΦΗ είχε εξ αρχής τον έλεγχο του αγώνα και μάλιστα βρέθηκε να έχει διψήφια διαφορά στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου. Μάλιστα, οι Κρητικοί συνέχισαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους και στο β’ ημίχρονο, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκορ ξέφυγε, με αποτέλεσμα η νίκη να έχει διαστάσεις θριάμβου. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Νίκος Μποχωρίδης με 17 πόντους, την ώρα που οι “σταχυοφόροι” πλήρωσαν τους τραυματισμούς που τους ταλαιπωρούν και φέτος, με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα.

Στην έδρα του είναι αλλιώς

Επιστροφή στις νίκες για τον Μανδραϊκό, ο οποίος επικράτησε του ΚΑΟ Μελισσίων με 78-72, δείχνοντας ότι στην έδρα του έχει το πάνω χέρι. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν διαφορά ασφαλείας, με τον ΚΑΟ Μελισσίων να δείχνει καλά αντανακλαστικά και να παραμένει κοντά στο σκορ. Το παιχνίδι κύλησε έτσι μέχρι και το τέλος του αγώνα, με την ομάδα του Σάββα Κατσούνη να έχει σε εξαιρετική κατάσταση τον Βεσκούκη με 23 πόντους, ενώ άλλους 14 πέτυχε ο Καραμπάτσος.