Έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά ο Εθνικός πήρε αυτό που ήθελε. Η ομάδα του Νάσου Χούμπαυλη δημιούργησε διαφορά 19 πόντων από τις αρχές του 2ου ημιχρόνου και παρότι είδε τον ΚΑΟ Κορίνθου να πλησιάζει μέχρι τους τέσσερις στο φινάλε, πήρε εν τέλει το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα με 76-70, στο εξ αναβολής παιχνίδι για τη 19η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ Εθνικής

Αυτή ήταν η 2η συνεχόμενη νίκη του Εθνικού (7-12), που έκανε μάλιστα και το 2-0 απέναντι στον ΚΑΟΚ, έχοντας το πάνω χέρι σε οποιαδήποτε ισοβαθμία. Η ομάδα του Νάσου Χούμπαυλη διατήρησε επίσης αλώβητη την έδρα της για 3ο συνεχόμενο παιχνίδι. Και το έκανε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, αφού άρχισε να δημιουργεί διαφορά από το 2ο δεκάλεπτο, έκλεισε το 1ο ημίχρονο με προβάδισμα 16 πόντων (43-27) και στο 21’ την εκτόξευσε στο +19 (46-27).

Ο ΚΑΟΚ (7-13) προσπάθησε να γίνει απειλητικός και εν πολλοίς τα κατάφερε στην 4η περίοδο, ρίχνοντας τη διαφορά μέχρι τους τέσσερις πόντους (74–70) με μόνο 3,9’’ να απομένουν για τη λήξη. Ήταν όμως πολύ αργά για την ομάδα της Κορίνθου, η οποία αριθμεί πλέον 4 συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες στο πρωτάθλημα και 6 στα τελευταία 8 παιχνίδια της συνολικά.

Εθνικός – ΚΑΟ Κορίνθου 76-70
Διαιτητές: Καρπάνος, Μαρινάκης, Αγγελής
Δεκάλεπτα: 20-18, 43-27, 58-41, 76-70
Εθνικός (Χούμπαυλης): Ραπτόπουλος, Γεωργιάδης 17 (2), Λιβανός 12, Καραφαντής, Σιδέρης, Καρυστινός 11 (3), Παπουτσής 4, Ρεμπάμπης, Βασιλόπουλος 19 (2), Σαούλης, Κασιούμης 13.
ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος): Καπώνης 2, Μακρής Γ., Πρεδάρης, Μακρής Δ. 19 (5), Κοντραφούρης 2, Λιακόπουλος 3 (1), Φακοπουλίδης 2, Δούκας 8, Τσιάκος, Κωνσταντίνου 3 (1), Αδαμόπουλος 14 (4), Λακόβ 17 (5).