Μία εβδομάδα μετά το “θρίλερ” στην Κηφισιά και τη δια πυρός και σιδήρου νίκη επί της ΑΕΝΚ, ο ΝΕΟΛ φρόντισε να αποφύγει τα δράματα αυτή τη φορά. Η ομάδα του Ληξουρίου κατέβαλε εύκολα τον Ιωνικό Ν.Φ. (58-75), στη νέα επίσκεψή του στην Αθήνα για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Ο Σωκράτης Ψαρόπουλος δεν χρειάστηκε να βάλει άλλο τρίποντο στην εκπνοή, προκειμένου να χαρίσει στο ΝΕΟΛ τη νίκη. Πέτυχε 22 πόντους και μαζί με τον Αντώνη Μιχάλογλου οδήγησαν εκ του ασφαλούς τους Ληξουριώτες στην τρίτη περίοδο, την οποία κέρδισαν με επιμέρους σκορ 17-27 και άνοιξαν τη διαφορά στο +15 (48-63). Στο τρίτο δεκάλεπτο αυτοί οι δύο πέτυχαν μαζί 23 από τους 27 πόντους του ΝΕΟΛ (12 ο Ψαρόπουλος -τους 10 στη σειρά- και 11 ο Μιχάλογλου), κάνοντας ουσιαστικά όλη τη διαφορά στον αγώνα.

Ο Δημήτρης Αρσενικός ξεχώρισε από τον Ιωνικό με 16 πόντους.

Ιωνικός Ν.Φ. – ΝΕΟΛ 58-75
Διαιτητές: Ασλανίδης-Κατσαπρακάκης-Παπαδημητρόπουλος
Δεκάλεπτα: 7-15, 31-36, 48-63, 58-75
Ιωνικός Ν.Φ. (Ζάχος): Κοντός 6 (1), Χόρτσας, Βούρτσης 7, Σπανός 11 (1), Σακελλαρόπουλος 3 (1), Τζιλιάνος, Κατσούλης 11 (1), Τσουκαλάς 4, Αρσενικός 16 (1).
ΝΕΟΛ (Τζουγανάτος): Αντωνάτος 6, Ιωάννου 1, Μιχάλογλου 15 (3), Λαμπρόπουλος Β. 14 (2), Ψαρόπουλος 22, Μαρούλης 2, Τρυφωνόπουλος 5, Ρεκουνιώτης 10, Ματσούκης, Λαμπρόπουλος Δ., Πορτελάνος.