Αγωνιστική με πολλά ενδιαφέροντα αποτελέσματα ήταν η 11η στο Νότο της Β’ Εθνικής, με την κορυφή της βαθμολογίας να παραμένει σχεδόν αναλλοίωτη μετά και τις νίκες του Έσπερου, της Πεντέλης και του Αμαρουσίου κόντρα σε Μανδραϊκό, Πρωτέα Βούλας και Πανελευσινιακό αντίστοιχα. Δεν τα κατάφερε η Μεγαρίδα που ηττήθηκε στην Κρήτη από τον ΟΦΗ. Σημαντική νίκη ανάσα για τον Λοκρό Αταλάντης έναντι του ΚΑΟ Μελισσίων. Πολύ σημαντική νίκη και για το Αιγάλεω που στηρίχθηκε για μία ακόμα φορά στην έδρα του και επικράτησε του Εθνικού.

Έδειξε τα δόντια του ο Έσπερος

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για τον Έσπερο, με την ομάδα της Καλλιθέας να επικρατεί του Μανδραϊκού με 92-77 και να δείχνει τη δυναμική της ενόψει της συνέχειας, με δεδομένη και τη μάχη της ανόδου. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο α’ ημίχρονο, με τον Μανδραϊκό να κοιτά στα μάτια τους γηπεδούχους και να ακολουθεί πιστά το ρυθμό του παιχνιδιού, με τον Έσπερο να έχει ένα ισχνό προβάδισμα. Στο β’ ημίχρονο η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε, με τον Έσπερο να ανεβάζει στροφές και να χτίζει διαρκώς μία διαφορά, η οποία έφτασε γρήγορα σε διψήφιο αριθμό πόντων, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο φινάλε σε μια άνετη νίκη, παραμένοντας σε τροχιά ανόδου. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μανώλης Ματαλιωτάκης με 17 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Χατζηκίδης με 14 πόντους, αλλά και ο Γκαϊτάσοφ, με πολύ σημαντική δουλειά στην αμυντική λειτουργία της ομάδας του.

Άντεξε και έπιασε κορυφή η Πεντέλη

Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ και φλέρταρε με μία εκτός προγράμματος ήττα και μάλιστα εντός έδρας, η Πεντέλη κατάφερε να φτάσει σε μία πολύ σημαντική νίκη, επικρατώντας του Πρωτέα Βούλας με 64-60 και βρίσκεται πλέον στην κορυφή της βαθμολογίας, όντας σε τετραπλή ισοβαθμία με Πανερυθραϊκό, Έσπερο και Μαρούσι. Ο Πρωτέας πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση εκτός έδρας και μέχρι και τα μέσα της γ’ περιόδου βρισκόταν μπροστά στο σκορ, όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Κώστα Χαρτοματσίδη ανέβασαν στροφές και προσπάθησαν να πετύχουν τη μεγάλη ανατροπή. Αυτή δεν άργησε να έρθει, όμως οι παίκτες του Περικλή Ταυρόπουλου δεν το έβαλαν κάτω και λίγα δεύτερα πριν το φινάλε το σκορ ήταν στο 62-60, όμως δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την πολύ μεγάλη νίκη. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Νίκος Καρούζος, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 9 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Αντέχει παρά τα προβλήματα ο ΑΣ Παπάγου

Στις νίκες επέστρεψε ο ΑΣ Παπάγου, με τους “στρατηγούς” να επικρατούν εκτός έδρας του Ιωνικού ΝΦ με 89-75 και παραμένουν ψηλά στη βαθμολογία, ελπίζοντας σε ακόμα καλύτερες ημέρες στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Γιώργου Διαμαντόπουλου μπορεί να δυσκολεύτηκε αρκετά στα πρώτα λεπτά,  με τον Ιωνικό να δείχνει ικανός να παρουσιάσει ανταγωνιστικό προφίλ, λογάριαζε όμως χωρίς τον Λευτέρη Χρυσό. Ο… γιατρός του Παπάγου ήταν ο παίκτης κλειδί στην εμφάνιση των φιλοξενούμενων και χάρη στους 25 πόντους του και την πολύτιμη βοήθεια του σε ασίστ και ριμπάουντ, κατάφερε να καλύψει τα κενά που υπήρχαν λόγω απουσιών. Από το β’ ημίχρονο και έκτοτε οι “στρατηγοί” επέβαλλαν πλήρως το παιχνίδι τους και στην τελευταία περίοδο μετέτρεψαν την αναμέτρηση σε παράσταση για ένα ρόλο, φτάνοντας σε μία άνετη νίκη.

Έδειξε ότι μπορεί το Μαρούσι

Το αποτέλεσμα της αγωνιστικής ανήκει στο Μαρούσι, με την ομάδα των Βορείων Προαστίων να περνά από την έδρα του Πανελευσινιακού, επικρατώντας με 81-71 και παραμένοντας ανάμεσα στις ομάδες που ισοβαθμούν στην κορυφή της βαθμολογίας. Το παιχνίδι ήταν από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης ντέρμπι και μπορεί το Μαρούσι να βρέθηκε μπροστά με 11-4 στα πρώτα λεπτά, ο Πανελευσινιακός όμως αντέδρασε και γρήγορα πέρασε μπροστά στο σκορ. Οι “σταχυοφόροι” βρέθηκαν μπροστά στο σκορ μέχρι και τα μέσα της β’ περιόδου, για να ισοφαρίσει στη συνέχεια η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο β’ ημίχρονο, με τον μεν Πανελευσινιακό να έχει ένα ισχνό προβάδισμα, το δε Μαρούσι όμως πάλευε να πετύχει την ανατροπή, κάτι που συνέβη με το τέλος της γ’ περιόδου. Στο φινάλε του αγώνα μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και κατάφεραν να φτάσουν στη μεγάλη εκτός έδρας νίκη. Κορυφαίος για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν ο ηγέτης της ομάδας, Γιάννης Γκαγκαλούδης που τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους.

Πάλεψε η Μεγαρίδα, πανηγύρισε στο φινάλε ο ΟΦΗ

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε της Μεγαρίδας με 81-76 και έφτασε αισίως τις πέντε νίκες στο πρωτάθλημα, την ώρα που η ομάδα των Μεγάρων έχασε έδαφος μένοντας στο 7-4. Η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου ήταν αυτή που βρέθηκε μπροστά στο σκορ και είχε τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς όμως να χτίσει διαφορά, με τον ΟΦΗ να ακολουθεί και να παλεύει για την ανατροπή. Μια ανατροπή που ήρθε με την έναρξη του β’ ημιχρόνου και παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μία ανάσα πριν την ανατροπή (74-72), δεν κατάφεραν στο τέλος να την πετύχουν, με αποτέλεσμα να φύγουν με άδεια χέρια από το Ηράκλειο. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νίκος Μποχωρίδης με 17 πόντους.

Από το “Στ. Βενέτης” δεν περνάει κανείς

Ο νόμος του “Στ. Βενέτης” εφαρμόστηκε για μία ακόμα αγωνιστική και το Αιγάλεω επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα επικρατώντας του Εθνικού με 94-84 και συνεχίζει να ελπίζει για μία πορεία στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι μεταμορφωμένοι στην έδρα τους και έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον ηγέτη τους, Χριστόδουλο Καράβολα, αλλά και τον Μάριο Δόξα, κατάφεραν να φτάσουν σε μία πολύ σημαντική νίκη. Το παιχνίδι είχε υψηλό ρυθμό από τα πρώτα κιόλας λεπτά, με τις δύο ομάδες να κοντράρονται στα ίσα, όμως στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι, με τον Καράβολα είτε να εκτελεί με όλους τους πιθανούς τρόπους, είτε να τροφοδοτεί με ασίστ τους συμπαίκτες του και με τον Δόξα να κάνει ότι θέλει κάτω από το καλάθι, με αποτέλεσμα να έρθει η μεγάλη νίκη. Ο ηγέτης του Αιγάλεω τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους, ενώ άλλους 25 είχε ο Δόξας, ενώ για τον Εθνικό ξεχώρισαν ο Αγγελόπουλος με 21 πόντους, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσε ο Αριστοτέλης Στέφος, ο οποίος μπορεί να ήρθε από τον πάγκο, όμως πέτυχε 11 πόντους και προσπάθησε να βοηθήσει κάτω από το καλάθι ώστε να ανακοπεί ο Δόξας.