Δεν άργησε να επιστρέψει στις επιτυχίες η ΕΦΑΟΖ μετά την ήττα της περασμένης Κυριακής (27/3) στη Βούλα. Η ομάδα του Ζωγράφου ήταν ανώτερη στα Χανιά και παρότι πήγε να… βγάλει τα μάτια της στα τελευταία δευτερόλεπτα, επικράτησε του ΑΟΚ με 88-85 στο εξ αναβολής παιχνίδι για τη 19η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Ο Γιώργος Βάρσος (19 πόντοι, 11 ασίστ) οδήγησε μαεστρικά την ΕΦΑΟΖ (15-6) στην 8η νίκη της στους τελευταίους 9 αγώνες, ένα αποτέλεσμα που τη διατηρεί στην 3η θέση της βαθμολογίας και σε μικρή απόσταση από το 2ο Αιγάλεω (16-4). Ως είθισται, clutch ήταν στα τελευταία λεπτά ο Σπύρος Μαγκουνής (16 πόντοι, οι 14 στο 2ο ημίχρονο), ενώ σημαντική ήταν και η συνδρομή του Γιάννη Μέξη (15 πόντοι, οι 12 στο 2ο ημίχρονο) στους “κόκκινους”, οι οποίοι δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα μετά τα πρώτα 11 λεπτά και δημιούργησαν διαφορές εννέα (29-38 στο 16’ με σερί 0-9) και δέκα πόντων (36-46 στο 19’) στο 1ο ημίχρονο.

ΦΙΝΑΛΕ ΓΕΜΑΤΟ ΛΑΘΗ

Η ομάδα του Γιάννη Μάνου δεν μπόρεσε να ξεφύγει περισσότερο μετά την ανάπαυλα, ωστόσο δεν άφησε ποτέ τα Χανιά να προηγηθούν. Κάθε φορά που ο ΑΟΚ πλησίαζε στο σκορ, η ΕΦΑΟΖ απομακρυνόταν με 6-9 πόντους (52-61 στο 26’, 61-68 στο 30’, 80-86 στο 37’), στο τέλος όμως λίγο έλειψε να αυτοκτονήσει. Με 55’’ να απομένουν για τη λήξη και το σκορ 82-86, ο Καλαϊτζάκης έχασε δύο βολές και στην επόμενη κατοχή ο Βάρσος έκανε φάουλ στον Στογιάνοβιτς (σε προσπάθεια για τρίποντο), που μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή (85-86).

Στην επαναφορά ο Βάρσος πάτησε την τελική γραμμή και σχεδόν από το πουθενά, τα Χανιά βρέθηκαν με την μπάλα στα χέρια 18,2’’ πριν από το τέλος και την ευκαιρία να “κλέψουν” το ματς. Μόνο που ο Στογιάνοβιτς πάτησε και αυτός την (πλάγια) γραμμή στα 7,2’’ και ο Μαγκουνής διαμόρφωσε το τελικό σκορ με λέι-απ στο 1,1’’.

Ο Νίκος Χουχούμης (21 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ και ένας από τους έξι παίκτες που σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων για τα Χανιά (13-8). Η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη δεν μπόρεσε όμως να αποφύγει την πρώτη ήττα έπειτα από 5 διαδοχικές νίκες και τη δεύτερη από την ΕΦΑΟΖ στο φετινό πρωτάθλημα.

ΑΟΚ Χανιά – ΕΦΑΟΖ 85-88
Διαιτητές: Καραβίτης, Στρέμπας, Χατζημάρκος
Δεκάλεπτα: 22-26, 41-46, 61-68, 85-88
ΑΟΚ Χανιά (Κεσαπίδης): Χουχούμης 21 (5/7 βολές, 5/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Βαζούκης 2, Στογιάνοβιτς 13 (1/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Ψάρας 12 (3), Καραΐσκος 11 (5/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Σανδραμάνης, Νέσσης 12 (7 ριμπάουντ), Κουρέπης 12 (7 ριμπάουντ), Παπαδάκης 2 (6 ριμπάουντ).
ΕΦΑΟΖ (Μάνος): Μπιλάλης 12 (2/7 τρίποντα), Βάρσος 19 (7/9 βολές, 3/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Μαγκουνής 16, Κριζέας 8 (2), Καλαϊτζάκης 6 (1), Μέξης 15 (7/13 δίποντα), Ανδρεόπουλος 6, Χατζής 6 (6 ριμπάουντ).

Διαβάστε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ: ΚΥΡΙΑΡΧΗΣΕ ΣΤΗΝ 3Η ΠΕΡΙΟΔΟ

Ένα δεκάλεπτο αποδείχθηκε αρκετό για τον Πρωτέα Βούλας στο εξ αναβολής ματς για τη 13η αγωνιστική, ώστε να απομακρυνθεί στο σκορ και να φτάσει εύκολα στο τελικό 71-55 επί του Μανδραϊκού. Αυτή ήταν η 9η νίκη στα τελευταία 10 παιχνίδια για την ομάδα του Θοδωρή Τερζή, η οποία έκλεισε την 3η περίοδο με επιμέρους σκορ 20-9 και δεν κοίταξε ξανά πίσω της μέχρι τέλους.

Ο Παντελής Σκορδάς (15 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Πρωτέα (15-6), που διατηρήθηκε σε τροχιά τετράδας με αυτή τη νίκη. Στην αντίπερα όχθη, ο Σάκης Δομπρογιάννης (16 πόντοι) ξεχώρισε από το Μανδραϊκό (5-14), δεν απέτρεψε όμως την 9η συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα, παραμένοντας κολλημένος στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Πρωτέας Βούλας – Μανδραϊκός 71-55
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Κούλης Χ., Αυγερινός
Δεκάλεπτα: 17-12, 33-26, 55-35, 71-55
Πρωτέας Βούλας (Τερζής): Δενδρινός 9 (1), Κοπακάκης, Κυριλής 8 (1), Παπαδάκος, Μουζούκας, Ματσάγγος 7, Γάργαλης 8 (1), Σκορδάς 15, Μόρφης 6, Καραμαλέγκος 8 (2), Βλάχος 3 (1), Βισνιέβσκι 7.
Μανδραϊκός (Σπανός): Σπυρίδωνος 4, Σταματίου 5, Κοψιάς 7, Αλεξανδρόπουλος 2, Τσάμης 2, Θανάσαινας 3 (1), Κωστόπουλος 2, Νουρτσελλάρι 1, Λιούνης 11, Δομπρογιάννης 16 (2), Κουμάνταρος, Τσιπίδης 2.

——————————————————————–

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΞ ΑΝΑΒΟΛΗΣ ΑΓΩΝΩΝ

• ΑΟΚ Χανιά – ΕΦΑΟΖ 85-88 (19η αγωνιστική)
  • Πρωτέας Βούλας – Μανδραϊκός 71-55 (13η αγωνιστική)

14. Μελίσσια 4-16 (1273-1432) 24

* Εκκρεμούν οι (6) αγώνες Άρης Νίκαιας – ΟΦΗ (11η αγωνιστική, 6/4, 16:00), Πανιώνιος – Μανδραϊκός (18η αγωνιστική, 6/4, 17:00), Άρης Νίκαιας – Αιγάλεω (19η αγωνιστική, δεν έχει οριστεί), Μελίσσια – Μανδραϊκός (19η αγωνιστική, 13/4, 17:00), Πανιώνιος – ΟΦΗ (20ή αγωνιστική, δεν έχει οριστεί), Δούκας – Παλαιό Φάληρο (21η αγωνιστική, 6/4, 21:00).