Έστω και με δέκα ημέρες καθυστέρηση, το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής άρχισε και για τον Άρη Νίκαιας. Και άρχισε ιδανικά, αφού ο Άρης επικράτησε στην παράταση του ΑΟΚ Χανιά με 88-86 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου, υποχρεώνοντας την κρητική ομάδα σε δεύτερη ήττα σε ισάριθμους αγώνες.

Οι “κυανοκίτρινοι” φρόντισαν να δείξουν εξ αρχής στα Χανιά ότι δεν πρόκειται να περάσουν εύκολο απόγευμα στη Νίκαια. Παρότι είδαν τον ΑΟΚ να κλείνει το 1ο ημίχρονο με προβάδισμα οκτώ πόντων (33-41) και να προηγείται στο 35’ με 64-69, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν στο τελευταίο λεπτό με 77-74, πριν στείλει το παιχνίδι στην παράταση ο Ψαράς με τρίποντο 17’’ πριν από τη λήξη.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το προβάδισμα άλλαξε χέρια τρεις φορές και ο Χουχούμης κράτησε όρθιο τον ΑΟΚ με εννέα διαδοχικούς πόντους, καθώς ισοφάρισε το σκορ (86-86) με 1’15’’ να απομένουν για το τέλος. Στη συνέχεια όμως οι δύο ομάδες έκαναν εκατέρωθεν λάθη, μέχρι που στα 25’’ ο Άρης κέρδισε το πιο κρίσιμο φάουλ του ματς και με 2/2 βολές έκανε το σκορ 88-86. Στην τελευταία επίθεση τα Χανιά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, έκαναν φάουλ στα 3’’ και οι 0/2 βολές δεν άλλαξαν το τελικό σκορ.