Οι γηπεδούχοι επικράτησαν και στα τέσσερα παιχνίδια που έγιναν σήμερα (13/2) για τη 15η αγωνιστική στον 3ο όμιλο της Β’ Εθνικής. Εύκολα ή δύσκολα. Στην πρώτη κατηγορία ανήκει μόνο ο Αίολος-Γόμφοι, αφού δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην ουραγό Μελίκη, προκειμένου να φτάσει στην ευρεία νίκη με 83-51 και να διατηρηθεί αήττητος εντός έδρας στο πρωτάθλημα.

Τη νίκη της ημέρας πέτυχε ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος δημιούργησε διαφορά 15 πόντων στο 3ο δεκάλεπτο (66-53 στο 30′) και επιβλήθηκε της Δόξας Λευκάδας με 77-73. Οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να κάνουν την ολική επαναφορά και να προηγηθούν στο 38′ με 71-72, ωστόσο ο Σιμάκης έκανε το σκορ 75-73 με 27” να απομένουν. Μετά το άστοχο τρίποντο του Τζακόπουλου, ο Γκοντόπουλος έριξε τους τίτλους τέλους με άλλες δύο ελεύθερες βολές.

Σκούρα τα βρήκε ο Ερμής Σχηματαρίου με αντίπαλο τον Πρωτέα Γρεβενών. Η ομάδα του Νίκου Οικονόμου ξέφυγε από νωρίς με διψήφια διαφορά (16-5 στο 7′ με επιμέρους σκορ 15-1), έκλεισε την 1η περίοδο με τη μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι (21-7), ωστόσο δεν ξεμπέρδεψε έτσι εύκολα με τον Πρωτέα. Στο φινάλε ο Ερμής μάλιστα χρειάστηκε δύο βολές του Γιάννη Κυριακόπουλου 4,8’’ πριν από τη λήξη, για να “καθαρίσει” το ματς με 65-60.

Δύσκολο απόγευμα πέρασε και η Νίκη Βόλου με αντίπαλο τους Τιτάνες Παλαμά, μέχρι να επικρατήσει εν τέλει με 64-62. Οι Βολιώτες δημιούργησαν διαφορά 14 πόντων στο 1ο ημίχρονο (34-20 στο 17′), τη διατήρησαν μέχρι το 30′ (50-38), ωστόσο είδαν τους Τιτάνες να παίρνουν το προβάδισμα στην 4η περίοδο με 58-59, πριν ακολουθήσουν έξι σερί πόντοι από τους Κουτίνα (4), Λόλα (2), που διασφάλισαν τη νίκη.

IBC – Αναγέννηση Καρδίτσας (2/3, 19:00)
Ίκαροι Τρικάλων – ΑΓΣ Ιωαννίνων (9/3, 18:00)

13. Μελίκη 2-12 (832-1131) 16

* Εκκρεμούν οι (3) αγώνες Πρωτέας Γρεβενών – Ίκαροι Τρικάλων (14η αγωνιστική, 16/2, 18:00), ΑΓΣ Ιωαννίνων – Αίολος-Γόμφοι (14η αγωνιστική, 16/2, 18:00), Δόξα Λευκάδας – Νίκη Βόλου (14η αγωνιστική, 23/2, 17:00)

Δεκάλεπτα: 21-7, 29-21, 39-31, 65-60
Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Κυριακόπουλος 13 (2), Ανδρέου, Δουρούκης, Ζαρμακούπης 20 (2), Ζορμπάνος, Χατζηγιαννάκης, Μπακέας, Καλημέρης 13 (1), Βεσκούκης 8 (1), Χάλιος, Καρακωνσταντάκης 5, Δημητριάδης 6.
Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Τζιουβάρας 3, Γρίψιος 14 (1), Κλωνάρας 4, Παλάσκας 4 (1), Καραγιάννης, Παπαδόπουλος Ν. 8 (1), Σιπιτάνος 14 (2), Κωνσταντίνου 6 (2), Μπόζιαρης 5, Μαλιούρας, Ασλανίδης, Κυρατζής 2.

Διαιτητές: Μαραμής, Γεωργούλης, Γιαννούλης
Δεκάλεπτα: 18-5, 37-16, 59-30, 83-51
Αίολος-Γόμφοι (Φόρος): Ιωάννου 16 (3), Ζώρζος 10 (1), Ευαγγελακόπουλος 2, Κολότσιος 8 (2), Μόσιαλος 2, Τσιγγενόπουλος 5, Παππάς 10 (2), Τσιακάρας 2, Μοσχόπουλος 5 (1), Ψύρρας 6 (2), Θέος 4, Δέσπος 13.
Μελίκη (Ασλανίδης): Μόρας 15 (1), Τζιοβάρας 20 (1), Κυριακού 4, Ντόβας Κ., Θεσσαλονίκος, Ματρακάς, Ντόβας Α., Πεϊμανίδης 2, Αμανατίδης 1, Αλευρίδης 5, Ιωάννου 4.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Τσιρτσιμάλης, Αναστασιάδης Β.
Δεκάλεπτα: 18-23, 36-34, 66-53, 77-73
Oλυμπιακός Βόλου (Bλιώρας): Γκοντόπουλος 20 (4), Mουρατίδης 10 (2), Kαραμήτσος 11 (1), Iλτσόγλου 2, Σιμάκης 19 (2), Σταθούρος 5 (1), Παρασκευάς 10, Aγκρής, Nικολής.
Δόξα Λευκάδας (Zαφειρούδης): Kουρτίδης 33 (7), Tζακόπουλος 12 (4), Kεραμάρης 5 (1), Kαραγιαννίδης 7, Kατωπόδης 5 (1), Σταματέλος 1, Bαγενάς 1, Kοντούδης 9 (1), Aργυρός, Kαφές, Λαζάρου.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Ταρενίδης Κ., Χρυσάφης
Δεκάλεπτα: 18-13, 34-22, 50-38, 64-62
Νίκη Βόλου (Μαύρος-Κοσμάτος): Μπουρδάνος, Βερτζάγιας 4, Ζησόπουλος, Κουτίνας 19, Καλλές 8, Σαριμπαλίδης 12 (3), Σπανόπουλος, Λόλας 9, Ξενιτίδης 12 (2).
Τιτάνες Παλαμά (Πανάρας): Τσούμας Γ. 7 (1), Μάνος 5, Καραδήμας 13, Σφακιανός 3 (1), Ξένος, Φαλιάκης, Μανδαλάκης 20, Αρχοντούλης 2, Βλάχος, Τσούμας Σ. 12 (2).