Ο ΑΓΣΙ δεν κυνηγάει απολύτως τίποτα (βαθμολογικά) στον 3ο όμιλο της Β’ Εθνικής, έχοντας ουσιαστικά σωθεί από πολύ νωρίς. Μπορεί όμως να… χαλάσει τα σχέδια των αντιπάλων του. Κάτι που έκανε σήμερα στα Τρίκαλα, όπου νίκησε τους Ίκαρους με 80-78 στην παράταση σε εξ αναβολής ματς για τη 15η αγωνιστική, ανατρέποντας μάλιστα διαφορά 19 πόντων στο 2ο ημίχρονο!

Η ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη υποχρέωσε μάλιστα τους Τρικαλινούς στην πρώτη τους εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα (είχαν 7-0 μέχρι σήμερα στο κλειστό της Μπάρας), παρότι έβλεπαν σταθερά την πλάτη των γηπεδούχων μετά τα πρώτα 12-13 λεπτά της αναμέτρησης. Οι απουσίες των τραυματιών Τριανταφύλλου, Κάδρα έπαιξαν προφανώς μεγάλο ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης, κι ας ξεπέρασαν οι Ίκαροι το κακό ξεκίνημα (12-18 στο 10’) και πήραν τα ηνία για τα καλά στη 2η (40-25) και στην 3η περίοδο (54-43), με τη διαφορά να έχει φτάσει στο μεσδοδιάστημα μέχρι και το +19.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο ΑΓΣΙ έκανε την ολική επαναφορά, ισοφάρισε το σκορ 47’’ πριν από τη λήξη με τον Μάντζιο (69-69) και εν τέλει πήρε και το μεγάλο “διπλό”, σημειώνοντας την 3η συνεχόμενη νίκη του, όχι μόνο συνολικά στο πρωτάθλημα, αλλά και εκτός έδρας.

Ίκαροι Τρικάλων – ΑΓΣΙ 78-80 (παρ.)
Διαιτητές:
Μαραμής, Παζώλης, Aναστασιάδης Β.
Δεκάλεπτα:
12-18, 40-25, 54-43, 69-69 (κ.α.), 78-80
Ικαροι Τρικάλων (Παπαδόπουλος): Τσιαβές 8, Φρύδας 2, Παπαχρήστος 22 (1), Κατσαρές, Παρδάκας 25 (6), Μπουργανός 12 (1), Σπυράκος, Αμβράζης 9.
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Νικολόπουλος 16 (3), Γυφτάκης 19 (3), Καννής 15 (4), Βαγγέλης 2, Ιωαννίδης, Μάντζιος 15, Ψάλτου 13.

IBC: ΠΡΩΤΟ ΡΟΖ ΦΥΛΛΟ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ 3,5 ΜΗΝΕΣ!

Τέλος σε ένα σερί 9 ηττών έβαλε το IBC στο εξ αναβολής παιχνίδι για τη 15η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β’ Εθνικής. Η ομάδα των Ιωαννίνων σημείωσε την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα μετά τις 21 Νοεμβρίου με το 76-57 επί της Αναγέννησης, καλύπτοντας παράλληλα με άνεση και τη διαφορά με την οποία είχε ηττηθεί στην Καρδίτσα (65-59) στον 1ο γύρο.

Ο Τσατάλας πέτυχε 27 πόντους και μαζί με τον Σπηλιόπουλο (18 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ από πλευράς IBC, το οποίο ξέφυγε από την 1η περίοδο με διψήφια διαφορά (18-8) και την ανέβασε προοδευτικά πάνω από τους 20 στο 2ο ημίχρονο (50-25 στο 23’). Η Αναγέννηση Καρδίτσας δεν μπόρεσε ποτέ να απειλήσει από εκεί και πέρα τους γηπεδούχους, παρά τις προσπάθειες των Γεωργαντζά (18 πόντοι) και Καλλιάρα (13 πόντοι), με συνέπεια να υποστεί την 5η ήττα στους τελευταίους 6 αγώνες της και την 8η σε 9 εκτός έδρας αγώνες στο πρωτάθλημα.

IBC – Αναγέννηση Καρδίτσας 76-57