Παρά το έντονο συγκινησιακό φορτίο και τις ελλείψεις τριών σημαντικών παικτών, ο Αίολος-Γόμφοι έκανε τη δουλειά του και νίκησε μάλιστα εύκολα τους Τιτάνες Παλαμά 86-58, στην αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β’ Εθνικής που είχε αναβληθεί την περασμένη Κυριακή (14/11) λόγω του θανάτου του Χρήστου Γκότα, ασίσταντ κόουτς των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Χάρη Φόρου παρατάχθηκε στο ματς χωρίς τους Θέο, Παππά και Κολότσιο, ωστόσο απομακρύνθηκε από το 1ο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά και έκανε περίπατο μέχρι τέλους, ξεφεύγοντας ακόμα και με +32 στην 4η περίοδο.

Οι Ψύρρας (20 πόντοι), Μόσιαλος (19 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι για τον Αίολο-Γόμφοι (3-1), ενώ ο Μανδαλάκης (21 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ από πλευράς των Τιτάνων Παλαμά (2-3), που έχουν 0-3 μακριά από το γήπεδό τους.

Όπως ήταν φυσικό, ο Αίολος-Γόμφοι αφιέρωσε τη νίκη στον Χρήστο Γκότα, στη μνήμη του οποίου τηρήθηκε και ενός λεπτού σιγή πριν από την έναρξη του αγώνα. Μάλιστα, και οι δύο ομάδες κατέθεσαν ανθοδέσμες στη θέση όπου καθόταν στον πάγκο της τρικαλινής ομάδας.

Διαιτητές: Παζώλης-Τζιοπάνος Γ.-Γεωργούλης

Δεκάλεπτα: 20-8, 45-29, 65-39, 86-58

Αίολος-Γόμφοι (Φόρος): Ζώρζος 7, Ευαγγελακόπουλος, Γαρούφας, Τριανταφύλλου 7 (1), Μόσιαλος 19 (1), Χατζής 4, Ιωάννου 12 (1), Τσάκαλος, Γκούμας 2, Τσιγγενόπουλος 8, Ψύρρας 20 (3), Δέσπος 8.

Τιτάνες Παλαμά (Χαντζιάρας): Μάνος 12 (2), Καραδήμας 7, Σφακιανός 1, Ξένος, Τσούκας 4, Τσούμας 4, Μανδαλάκης 21, Φαλιάκης, Μούμογλου 7, Αρχοντούλης, Βλάχος 2.