Όταν βρήκε ρυθμό ο Λεύκιππος απλοποίησε την κατάσταση στην Καλαμαριά και κατέβαλε την Αρετσού με 79-58 για την 24η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Β’ Εθνικής. Η ομάδα της Ξάνθης κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια και έφτασε τις 5 συνεχόμενες νίκες με τον Νίκο Δώδο στο τιμόνι.

Αντιθέτως, η Αρετσού απώλεσε ένα κρίσιμο ματς στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία. Ένα ματς στο οποίο έχασε από νωρίς την επαφή με το σκορ λόγω των πολλών αβίαστων λαθών που έκανε στο 1ο ημίχρονο, επιτρέποντας στον Λεύκιππο να ξεφύγει με 11-22 στο 16’ και με 13-25 στο 17’. Σαν να μην έφτανε η κακή μέρα στην οποία βρέθηκε ο Κυφωνίδης, ήρθε και ο τραυματισμός του Βαρίτη στο 2ο δεκάλεπτο, για να… δέσει το γλυκό για τους γηπεδούχους.

Οι Ξανθιώτες δεν μπόρεσαν να προηγηθούν με μεγαλύτερη διαφορά από 12 πόντους στο 1ο ημίχρονο (13-25 στο 17′), το έκαναν όμως στο 2ο μισό της αναμέτρησης. Στο 31′ ο Λεύκιππος απομακρύνθηκε με 38-53 και στο 37′ ανέβασε τη διαφορά μέχρι τους 20 πόντους (49-69), φτάνοντας έτσι εύκολα σε μία ακόμα νίκη.

Αρετσού Καλαμαριάς – Λεύκιππος Ξάνθης 58-79
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Χατζημπαλίδης, Νέδογλου
Δεκάλεπτα: 7-11, 20-27, 38-50, 58-79
Αρετσού Καλαμαριάς (Πετρόπουλος): Φλιώνης 2, Βαρίτης, Μαυρίδης, Κυφωνίδης 6, Παπασάββογλου, Καπώνης 11 (3), Φουρκιώτης 4 (1), Μαυροχωρίδης, Παπανικολάου 4, Βάννης 13 (1), Παπαδόπουλος 7 (1), Ντίαθ 11 (2).
Λεύκιππος Ξάνθης (Δώδος): Μαυρογιάννης 12 (2), Κατσαμούρης 9 (1), Χρήστου 15 (4), Παπαδήμας 2, Παλλάκης 5 (1), Μανάκας 13, Βοϊβατόπουλος 11 (1), Μηντζαρίδης 3 (1), Μαραβέγιας 3 (1), Μακαρατζής 3 (1), Τσίλογλου 3 (1), Δεληγιάννης.

—————————————————————-

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΡΙΑΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων – ΓΑΣ Κομοτηνή (10/4, 17:00)
Ερμής Λαγκαδά – ΜΕΝΤ (10/4, 17:00)
Μακεδονικός – Αίας Ευόσμου (10/4, 17:00)

14. ΚΑΟΧ 1-19 (1048-1605) 21

* Εκκρεμεί ο αγώνας Ερμής Λαγκαδά – Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (23η αγωνιστική, 13/4, 17:00)

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (25Η – 17/4, 17:00)