Η Αρετσού δεν δυσκολεύτηκε να ξεπεράσει το “σοκ” από την εντός έδρας ήττα της περασμένης Κυριακής (14/11) από τη ΧΑΝΘ στην Καλαμαριά, σε ένα παιχνίδι στο οποίο προηγήθηκε με 19 πόντους διαφορά στο 25’. Τρεις ημέρες μετά η ομάδα του Δημήτρη Πετρόπουλου σημείωσε την πρώτη της νίκη στον 4ο όμιλο της Β’ Εθνικής, καθώς συνέτριψε τη ΜΕΝΤ 88-69 σε εξ αναβολής παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Η Αρετσού ευστόχησε σε 13 τρίποντα και μετά το ισορροπημένο 1ο ημίχρονο (41-42) έκλεισε την 3η περίοδο με επιμέρους σκορ 23-8 και έφτασε εν τέλει εύκολα στη νίκη, την πρώτη έπειτα από τρεις ήττες στο πρωτάθλημα.

Οι Ντίαθ (26 πόντοι), Παπαδόπουλος (26 πόντοι) και Βαρύτης (18 πόντοι) ξεχώρισαν από τη μεριά της Αρετσούς (1-3), η οποία είχε μέχρι σήμερα 0-2 εντός έδρας. Στην αντίπερα όχθη οι Κατσαμούρης (19 πόντοι), Μιχαηλίδης (16 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ΜΕΝΤ (1-4), η οποία άρχισε τη χρονιά με νίκη, έκτοτε όμως υπέστη 4 σερί ήττες.

Διαιτητές: Θεοδώρου-Αγραφιώτης Ι.-Δέλλας

Δεκάλεπτα: 25-20, 41-42, 64-50, 88-69

Αρετσού Καλαμαριάς (Πετρόπουλος-Βακιρτζής): Φλιώνης Ν. 5 (1), Βαρύτης 18 (4), Κυφωνίδης 10 (1), Μαυρίδης, Νικολάου, Παπαδόπουλος 24 (6), Φουρκιώτης, Βάνης 5, Μωυσιάδης, Παναγιωτίδης, Ντίαθ 26.

ΜΕΝΤ (Τζιβάνης-Γιοβάννης): Ζεϊμπέκης Α., Ζεϊμπέκης Σ. 6 (2), Ψευτογκάς 3 (1), Μιχαηλίδης 16 (1), Κατσαμούρης 20 (3), Τοπουζίδης 2, Στόλης 9, Πασχαλίδης 4, Κάσουρας 9.

ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ (31/10)

Πανσερραϊκός – Λεύκιππος Ξάνθης 67-79
Ευκαρπία – ΓΑΣ Κομοτηνή 82-75
ΚΑΟΧ – Ερμής Λαγκαδά 60-78
Πολύγυρος – ΧΑΝΘ 64-65 (10/11)