Άλλη μία νίκη στο… σακούλι της πρόσθεσε η ΕΦΑΟΖ στο 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής. Και εύκολα μάλιστα. Με “όπλο” την πιεστική άμυνά της, η ομάδα του Γιάννη Μάνου νίκησε τον ΟΦΗ 74-51 και έφτασε τις 4 σερί νίκες, στο παιχνίδι που άνοιξε μία ημέρα νωρίτερα (19/2) τη 16η αγωνιστική.

Μετά το 0-2 και το 2-4 στα πρώτα δύο λεπτά η ΕΦΑΟΖ πήρε τον έλεγχο του ματς στα χέρια της και δεν τον έχασε ποτέ. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 11-0 στο 1ο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν 13-4 στο 9’ και ανέβασαν περισσότερο τη διαφορά (και την ένταση) στη συνέχεια, αφού ολοκλήρωσαν το 1ο ημίχρονο με προβάδισμα 17 πόντων (37-20) και απομακρύνθηκαν ακόμα και με +24 στο 24’ (46-22).

Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη προσπάθησε να αντιδράσει και εν πολλοίς το κατάφερε, αφού έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με επιμέρους 9-20. Η διαφορά όμως ήταν πολύ μεγάλη για να ανατραπεί. Όχι μόνο δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 13 πόντους (55-42 στο 30’), αλλά ανέβηκε και μέχρι τους 25 στο 39’ (74-49), με συνέπεια ο ΟΦΗ να υποστεί την 3η διαδοχική ήττα του.

ΕΦΑΟΖ – ΟΦΗ 74-51
Διαιτητές: Καρακάσης, Καμήτσος, Τσακιράκη
Δεκάλεπτα: 13-6, 37-20, 55-42, 74-51
ΕΦΑΟΖ (Μάνος, Ζωηρού): Μπιλάλης 15, Βάρσος 14, Μαγκουνής 18 (2), Κριζέας 3 (1), Καλαϊτζάκης 3 (1), Ροζακέας, Μέξης 20, Σταύρου, Ανδρεόπουλος, Χατζής 1.
ΟΦΗ (Ράλλης): Μποχωρίδης 12 (1), Μητρόπαπας 2, Καρλάφτης, Καψάλης, Μηλαθιανάκης 2, Λιανός 10 (1), Αγαπιάδης 13 (2), Πρωτογεράκης 9, Καμπάκας, Θεοδωρίδης 3 (1).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 16ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ (20/2)

ΕΦΑΟΖ – ΟΦΗ 74-51 (19/2)
Ηλυσιακός – Δούκας (17:00)
Πρωτέας Βούλας – Άρης Νίκαιας (17:00)
Κρόνος Αγίου Δημητρίου – NE Mεγαρίδας (17:00)

14. Μελίσσια 3-11 (901-992) 17

* Εκκρεμούν οι (4) αγώνες ΟΦΗ – Μελίσσια (10η αγωνιστική, 2/3, 17:00), Άρης Νίκαιας – ΟΦΗ (11η αγωνιστική, 18/3, 16:00), Δούκας – Άρης Νίκαιας (13η αγωνιστική, δεν έχει οριστεί), Πρωτέας Βούλας – Μανδραϊκός (13η αγωνιστική, 9/3, 18:00).