Έπειτα από δύο εβδομάδες αποχής λόγω κρουσμάτων κορονοϊού στην ομάδα, ο Ηλυσιακός επέστρεψε στη δράση και μάλιστα με νίκη. Η ομάδα των Ιλισίων κατέβαλε τον ΕΦΑΟΖ με 74-67 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής και με την 3η φετινή νίκη της ξεκόλλησε από το… υπόγειο του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Οι Φώτσης (17 πόντοι), Κεφάλας (13 πόντοι) ξεχώρισαν από πλευράς Ηλυσιακού (3-4), ο οποίος δεν άρχισε καλά το παιχνίδι, βρέθηκε πίσω στο σκορ με επτά πόντους διαφορά στο ημίχρονο (31-38), αλλά “έσφιξε” την άμυνά του μετά την ανάπαυλα (δέχτηκε μόνο 29 πόντους) και άλλαξε το ρουν της αναμέτρησης.

Οι Βάρσος (17 πόντοι), Μαυροειδάκος (14 πόντοι) και Μαγκουνής (14 πόντοι) ξεχώρισαν από πλευράς ΕΦΑΟΖ (5-3), ο οποίος προηγήθηκε νωρίς νωρίς 2-8 στο 3’ και 8-15 στο 5’, ωστόσο είδε τον Ηλυσιακό να ισοφαρίζει το σκορ για πρώτη φορά στο 14’ (23-23), πριν δημιουργήσει τη μέγιστη διαφορά του στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου (31-40 στο 21’). Κάπου εκεί άρχισε η αλλαγή του σκηνικού στο κλειστό “Αντώνης Φώτσης”.

Με ένα σερί 9-0 (και επτά συνεχόμενους πόντους από τον Φώτση) ο Ηλυσιακός ισοφάρισε έπειτα από πολλή ώρα το σκορ (41-41 στο 24’), πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς στο 27’ (46-45) και στην 4η περίοδο άρχισε να ξεφεύγει χάρις στα κρίσιμα τρίποντα των Κεφάλα, Ιορδάνογλου. Οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν το σκορ 68-59 στο 38’ και πήραν έτσι μία πολύ σημαντική νίκη.

Διαιτητές: Σκαλτσής-Φασόλης-Τζίμης

Δεκάλεπτα: 14-17, 31-38. 52-52, 74-67

Ηλυσιακός (Καυκής): Ιορδάνογλου 5 (1), Γραμματίκας 5, Φώτσης 17 (2), Μπινιάκου 3 (1), Καλδής 6, Βούρτσης 6 (2), Ύμερι 3, Κεφαλάς 13 (4), Στασινόπουλος 8, Μπάζιος 3 (1), Παπάδης 5.

ΕΦΑΟΖ (Μάνος): Μαυροειδάκος 14 (2), Μπιλάλης, Βάρσος 17 (3), Μαγκουνής 14 (1), Κριζέας 13 (3), Καλαϊτζάκης 5, Ροζακέας, Μέξης 4, Ανδρεόπουλος.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ (28/11)

Δούκας – Αιγάλεω 77-85
Άρης Νίκαιας – Παλαιό Φάληρο 80-75
ΟΦΗ – Πανιώνιος 91-96 (παρ.)
NE Mεγαρίδας – Μανδραϊκός 61-52