Η Μεγαρίδα δεν έθελξε στα Ιλίσια, τη δουλειά της την έκανε πάντως. Η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου κατέβαλε τον Ηλυσιακό με 71-61 στο εξ αναβολής παιχνίδι για τη 13η αγωνιστική και “έπιασε” εκ νέου το Αιγάλεω στην κορυφή του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Ο Νίκος Αγγελόπουλος (19 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΝΕΜ (13-2), ωστόσο καθοριστική ήταν η συμβολή τόσο του Παλαιοχωρίτη (13 πόντοι), όσο και του Χάσα (10 πόντοι), που έκανε εξαιρετική δουλειά σε επίθεση και άμυνα. Η άμυνα, άλλωστε, ήταν ο λόγος που η Μεγαρίδα απέδρασε από τα Ιλίσια με τη 10η νίκη της στα τελευταία 11 παιχνίδια και την 6η σε 7 εκτός έδρας αγώνες.

Στην αντίπερα όχθη, ο Στασινόπουλος (20 πόντοι), ο Καλδής (13 πόντοι) και ο Κεφάλας (12 πόντοι) ξεχώρισαν από πλευράς Ηλυσιακού (8-7), ο οποίος πάλεψε μέχρι τέλους, παρ’ ότι είδε τον Αντώνη Φώτση να αποχωρεί τραυματίας στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου. Ο Ηλυσιακός βρισκόταν πίσω στο σκορ με τρεις πόντους διαφορά στο 35’ (56-59), αλλά “κόλλησε” στα τελευταία πέντε λεπτά και ηττήθηκε έτσι για 3η συνεχόμενη φορά εντός έδρας.

ΗΤΑΝ ΝΤΕΡΜΠΙ ΓΙΑ… 38,5 ΛΕΠΤΑ

Το ματς στα Ιλίσια ήταν πολύ κλειστό για πάνω από 37-38 λεπτά. Στο 1ο ημίχρονο καμία ομάδα δεν ξέφυγε με διαφορά μεγαλύτερη από επτά πόντους (13-8 στο 8’ ο Ηλυσιακός και 21-28 στο 13’ η ΝΕΜ) και αυτό το σκηνικό συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο. Η Μεγαρίδα ήταν πάντως αυτή που είχε συνεχώς το προβάδισμα μετά τα μέσα του 3ου δεκαλέπτου, με αφετηρία ένα σερί 0-6 που έκανε το σκορ 42-47 στο 28’.

Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν αρκετές φορές διαφορές 5-7 πόντων από εκεί και πέρα, άνετα όμως άρχισαν να αισθάνονται μετά το τρίποντο του Παλαιοχωρίτη που έκανε το σκορ 59-66 με 1’35’’ να απομένουν για τη λήξη. Ένα γκολ-φάουλ του Αγγελόπουλου λίγο αργότερα “κλείδωσε” τη νίκη για την ομάδα του Γιώργου Μάνταλου.

Ηλυσιακός – ΝΕ Μεγαρίδας 61-71

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Φασόλης ,Αντωνιάδης

Δεκάλεπτα: 21-21, 37-37, 48-53, 61-71

Ηλυσιακός (Καυκής): Ιορδάνογλου, Γραμματίκας 3 (1), Φώτσης 6 (1), Μπινιάκου, Καλδής 13 (3), Βούρτσης 7 (1), Ύμερι, Κεφάλας 12 (1), Στασινόπουλος 20.

ΝΕ Μεγαρίδας (Μάνταλος): Παλαιοχωρίτης 13 (3), Γκάτζιας 4, Γκόντγουιν 2, Αγγελόπουλος 19 (3), Γερομιχαλός 11, Μπέμπης, Νικολακόπουλος 1, Τζάιδας 6, Καλλινικίδης 5, Χάσα 10, Εζόμο.

14. Μελίσσια 3-11 (901-992) 17

* Εκκρεμούν οι (4) αγώνες ΟΦΗ – Μελίσσια (10η αγωνιστική, 2/3, 17:00), Άρης Νίκαιας – ΟΦΗ (11η αγωνιστική, 18/3, 16:00), Δούκας – Άρης Νίκαιας (13η αγωνιστική, δεν έχει οριστεί), Πρωτέας Βούλας – Μανδραϊκός (13η αγωνιστική, 9/3, 18:00).