Η επιστροφή του Νίκου Λιακόπουλου στη δράση ήταν το γεγονός του αγώνα στην Κόρινθο. Αυτό πάντως δεν επηρέασε καθόλου το ΝΕΟΛ. Η ομάδα του Ληξουρίου “χάλασε” το ντεμπούτο του έμπειρου πόιντ γκαρντ, καθώς ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια και νίκησε τον ΚΑΟ Κορίνθου 81-73 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Αυτό ήταν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα έπειτα από πέντε σερί ήττες για το ΝΕΟΛ (6-7), ο οποίος αγνοούσε τη νίκη από τις 5 Δεκεμβρίου, όταν είχε επικρατήσει του Πανελευσινιακού. Παράλληλα, η ομάδα του Μάρκου Τζουγανάτου κάλυψε και τη διαφορά των έξι πόντων (74-80) με την οποία είχε ηττηθεί στο παιχνίδι του 1ου γύρου από τον ΚΑΟΚ. Για παν ενδεχόμενο…

ΟΔΗΓΟΙ ΟΙ ΠΑΠΠΑΣ, ΒΑΒΑΤΣΙΚΟΣ, ΠΟΛΛΕΣ ΧΑΜΕΝΕΣ ΒΟΛΕΣ Ο ΚΑΟΚ

Οι Βαβάτσικος (16 πόντοι) και Παππάς (19 πόντοι) ήταν οι οδηγοί του ΝΕΟΛ στη σπουδαία νίκη στην Κόρινθο, όπου κυριάρχησε στα ριμπάουντ (19-31) και έλεγξε το παιχνίδι μετά τα μέσα της 2ης περιόδου. Στην αντίπερα όχθη, ο Λιακόπουλος είχε 18 πόντους και 9 ασίστ, ενώ ο Φακοπουλίδης πρόσθεσε άλλους 15 για τον ΚΑΟΚ, ο οποίος ναι μεν σούταρε πολύ καλύτερα από τον αντίπαλό του (55,3% έναντι 45,3% του ΝΕΟΛ), ωστόσο πέταξε στα σκουπίδια 13 ελεύθερες βολές (είχε 17/30 συνολικά και 3/13 στο 1ο ημίχρονο!), ενώ οι Κεφαλλονίτες τελείωσαν το ματς με 17/19.

Ο ΝΕΟΛ ήταν επίσης η ομάδα που είχε το προβάδισμα την περισσότερη ώρα. Στο 5’ ξέφυγε για πρώτη φορά με 7-13 χάρις σε επτά σερί πόντους και στο 8’ απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο (14-22). Ο ΚΑΟΚ ανέκαμψε πάντως μετά την είσοδο του Λιακόπουλου στο γήπεδο και στο 12’ προσπέρασε στο σκορ με 27-25. Το momentum δεν κράτησε πολύ όμως για τους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Ληξουρίου “έτρεξε” ένα επιμέρους 1-13 από το 13’ έως το 19’, ξέφυγε με 30-40 σε εκείνο το χρονικό σημείο και με 32-43 στο τελευταίο λεπτό του 1ου ημιχρόνου. Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν με άνεση την αναμέτρηση και προηγήθηκαν μέχρι και με 16 πόντους διαφορά στο 33’ (52-68), φτάνοντας έτσι στην εύκολη επικράτηση.

ΚΑΟ Κορίνθου – ΝΕΟΛ 73-81

Διαιτητές: Σκαλτσής, Καρακωνσταντόπουλος, Φασόλης

Δεκάλεπτα:  23-25, 34-43, 50-60, 73-81

ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος): Καπώνης 7 (1), Πρεδάρης, Μακρής Δ. 8, Κοντραφούρης, Λιακόπουλος 18 (6/8 βολές, 6/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 λάθη), Φακοπουλίδης 15 (7/10 βολές, 4/8 δίποντα), Δούκας 9, Τσιάκος, Κωνσταντίνου 3 (1/6 τρίποντα), Αδαμόπουλος 13 (6/9 σουτ).

ΝΕΟΛ (Τζουγανάτος): Παππάς 19 (10/10 βολές, 3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Αντωνάτος 2, Χονδρογιάννης 9 (5 ασίστ), Νιφόρας 9 (1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κασπίρης 12 (4/9 τρίποντα), Μαρούλης 4, Τρυφωνόπουλος 10 (5/6 δίποντα), Βαβάτσικος 16 (2/3 βολές, 7/14 σουτ, 9 ριμπάουντ), Ματσούκης.