Μετά το κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα ο Ηλυσιακός ανεβάζει συνεχώς στροφές. Μετά τη σπουδαία νίκη της περασμένης Κυριακής (12/12) επί του Αιγάλεω, η ομάδα του Παναγιώτη Καυκή πέρασε χωρίς προβλήματα και από τον Άγιο Δημήτριο, όπου νίκησε τον Κρόνο 63-48 σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Αυτή ήταν η 3η σερί νίκη για τον Ηλυσιακό (5-4), ο οποίος ξέφυγε στο σκορ στα μέσα της 2ης περιόδου με 10-21 (15′) και εκτόξευσε τη διαφορά μέχρι το +15 στο 27’ (24-39). Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν πάνω από επτά λεπτά, προκειμένου να σημειώσουν το πρώτο τους καλάθι στην 3η περίοδο και ουσιαστικά δεν απείλησαν ποτέ τους “κιτρινόμαυρους” από εκεί και πέρα.

Η διαφορά όχι μόνο δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους οκτώ πόντους (36-44 στο 32′), αλλά ανέβηκε ακόμα και μέχρι τους 19 στο 35’ (36-55), με τον Ηλυσιακό να “τρέχει” σερί 0-11 σε εκείνο το χρονικό σημείο.

Ο Κρόνος (2-7) υπέστη την 4η συνεχόμενη ήττα του και την 3η σε τέσσερις εντός έδρας αγώνες στο 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής, παραμένοντας “κολλημένος” κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης, Χριστοδουλάκης, Λεβεντάκος

Δεκάλεπτα: 10-13, 24-33, 30-42, 48-63

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Δεγάιτας): Γκάτζο 2, Νάτσος 7 (1), Ξιούρας 9 (3), Δέδες 12 (2), Παναγής 3 (1), Πιτούλης 5, Βαρσαμούλης 8, Τσάβος 2.

Ηλυσιακός (Καυκής): Ιορδάνογλου 8 (2), Γραμματίκας 3 (1), Φώτσης 10 (1), Καλδής 3, Μακρής 2, Βούρτσης 7 (1), Ύμερι 7, Κεφάλας 6 (2), Στασινόπουλος 8, Κοσσάρας, Παπάδης 9 (1).