Ένα ξέσπασμα στην 4η περίοδο έστειλε τον Λεύκιππο στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΚΑΣΑΜΑΘ “Τάσος Χαραλαμπίδης”. Η ομάδα της Ξάνθης ξέφυγε στα μέσα της 4ης περιόδου με 15 πόντους διαφορά (43-58) και νίκησε εν τέλει τον ΓΑΣ Κομοτηνή εκτός έδρας με 64-53, παίρνοντας αυτομάτως την πρόκριση.

Ο Χρήστου (21 πόντοι) και ο Μανάκας (19 πόντοι) σημείωσαν μαζί 40 από τους 64 του Λεύκιππου και ήταν οι κορυφαίοι του αγώνα, την ώρα που ο Ναλμπάντης (15 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΓΑΣ.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί για πάνω από 20 λεπτά και έκλεισαν μάλιστα το πρώτο ημίχρονο με ισχνό προβάδισμα (32-31), ωστόσο ο Λεύκιππος έκανε ένα επιμέρους 2-13 στα πρώτα επτά λεπτά της 3ης περιόδου, προηγήθηκε με 34-44 στο 27’ και δεν απειλήθηκε ξανά.

* Ένταση υπήρξε στο φινάλε, όταν ο Λεύκιππος επιχείρησε επίθεση με το ματς να έχει κριθεί, αλλά δεν υπήρξε συνέχεια μετά την παρέμβαση των ψυχραιμότερων.

ΓΑΣ Κομοτηνή – Λεύκιππος Ξάνθης 53-64

Οι διαιτητές: Ντούρας, Σερετίδης

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 32-31, 38-44, 53-64

ΓΑΣ Κομοτηνή (Φωτεινάκης): Ναλμπάντης 15 (1), Παπανδρεόπουλος 12 (2), Μαλανδρής 10 (1), Γκιουζελίδης 6, Κάφφκε 4, Χαλίλ 4, Ζεκεριέ 2, Αταλάι.

Λεύκιππος Ξάνθης (Λεμονίδης): Χρήστου 21 (3), Μανάκας 19, Μακαρατζής 9 (1), Περρής 7 (1), Παπαδήμος 4 (1), Στουρνάρας 3 (1), Σαββίδης 1.