Έσπασαν καρδιές στο “Ανδρέας Βαρίκας”, στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 20ή αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής. Εκεί όπου ο Πανιώνιος είδε μία διαφορά 15 πόντων να κάνει φτερά στην 4η περίοδο, εντούτοις κατέβαλε τον ΟΦΗ με 69-64, ένα αποτέλεσμα που διατηρεί μαθηματικά την ομάδα του Γιώργου Παντελάκη στην κατηγορία.

Ο Αλέξανδρος Κυρίτσης (29 πόντοι) κουβάλησε επιθετικά σε όλο το ματς τους γηπεδούχους στην 3η νίκη τους στα τελευταία 4 παιχνίδια. Μεγάλη συνδρομή είχαν επίσης και οι Μπελίτσης, Λάζαρης στο 2ο ημίχρονο για τον Πανιώνιο, ο οποίος έλεγξε το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκεια και ξέφυγε για πρώτη φορά στο 11’ (21-12), πριν δεχτεί ένα σερί 0-8 και δει τον ΟΦΗ να πλησιάζει σε απόσταση αναπνοής (21-20) στο 14’. Οι Κρητικοί ισοφάρισαν μάλιστα και το σκορ στο 18’ (24-24), μπροστά όμως δεν πέρασαν ποτέ.

ΕΝΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΑΥΛΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΚΟΠΗ

Το 2ο ημίχρονο άρχισε με μεγάλη καθυστέρηση λόγω της έντασης που υπήρξε στο φινάλε του πρώτου μισού της αναμέτρησης, με οπαδούς του Πανιωνίου να τα… ψέλνουν στους διαιτητές και στον Βασίλη Ράλλη. Οι διαιτητές απαίτησαν να υπάρξει αστυνομική δύναμη στο κλειστό, με συνέπεια το 2ο ημίχρονο να αρχίσει λίγο μετά τις 8μ.μ. και περίπου τρία τέταρτα μετά τη λήξη του 1ου. Η μεγάλη διακοπή, πάντως, περισσότερο καλό έκανε εκ του αποτελέσματος στους γηπεδούχους.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος κατάφερε να οικοδομήσει διψήφια διαφορά πόντων (40-30 στο 25’), η οποία άγγιξε ακόμα και το +15 για τους γηπεδούχους στο 30’ (51-36). Ο ΟΦΗ δεν είχε πει όμως την τελευταία λέξη. Με εννέα αναπάντητους πόντους η κρητική ομάδα έριξε τη διαφορά πάλι σε μονοψήφιο νούμερο (51-44 στο 32’), ξαναμπήκε στο ματς και με 53,4’’ να απομένουν, ισοφάρισε κιόλας με τρίποντο του Αγαπιάδη (64-64), κι ενώ στην αμέσως προηγούμενη φάση (1’08’’ και με το σκορ 64-59) είχε αποβληθεί ο Κυρίτσης με τεχνική ποινή και 5 φάουλ!

ΟΙ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΕΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΦΑΣΕΙΣ

Ο Λυκογιάννης κέρδισε φάουλ στην επόμενη κατοχή, έβαλε μία ελεύθερη βολή και αμέσως μετά ο Σκουλούδης έπαιξε καλή άμυνα στον Αγαπιάδη, αφού τον ανάγκασε σε κακό λέι-απ. Ο Λάζαρης μάζεψε το αμυντικό ριμπάουντ και 12’’ πριν από το τέλος πήγε στη γραμμή των βολών, απ’ όπου ευστόχησε ψύχραιμα δύο φορές. Οι βολές έκριναν εν τέλει και το παιχνίδι. Ο Μηλαθιανάκης πέταξε στα σκουπίδια το ζευγάρι που κέρδισε στην επόμενη φάση και ο Λυκογιάννης έγραψε το τελικό σκορ με 2/2…

Ο Κώστας Αγαπιάδης (21 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΟΦΗ, ελλείψει του Νίκου Μποχωρίδη, που δεν αγωνίστηκε καθόλου στο 2ο ημίχρονο. Μετά την 3η ήττα τους στα τελευταία 4 παιχνίδια η ομάδα του Βασίλη Ράλλη βρίσκεται σε πολύ δυσχερή θέση, κι ας ανέβηκε πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Πανιώνιος – ΟΦΗ 69-64
Διαιτητές: Κανελλόπουλος, Μακρόπουλος, Λογοθέτης
Δεκάλεπτα: 19-12, 29-25, 51-39, 69-64
Πανιώνιος (Παντελάκης): Κυρίτσης 29 (2), Μπένος 3, Μπελίτσης 12 (1), Μίχαλος 5 (1), Ρουμελιώτης 2, Σκουλούδης 2, Κολσούζογλου, Λιαράκος 4, Λάζαρης 9 (1), Λυκογιάννης 3.
ΟΦΗ (Ράλλης): Μποχωρίδης, Πρωτογεράκης 11, Αγαπιάδης 21 (2), Λιανός 11 (2), Τσερκιτζόγλου 4, Μηλαθιανάκης 6, Καρλάφτης, Θεοδωρίδης 6 (1), Πάλλης, Καμπάκας 3 (1), Μητρόπαππας 2.