Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε σήμερα (23/2) ο Πανσερραϊκός. Στο εξ αναβολής παιχνίδι για τη 16η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Β’ Εθνικής, τα “λιοντάρια” του Γιώργου Μασλαρινού επιβλήθηκαν της ΧΑΝΘ με 59-51, την ίδια διαφορά δηλαδή με την οποία είχαν ηττηθεί και στο ματς του 1ου γύρου στη Θεσσαλονίκη (62-54).

Αυτή ήταν η 3η νίκη στους τελευταίους 4 αγώνες για τον Πανσερραϊκό (6-9) και μόνο εύκολα δεν επιτεύχθηκε. Οι Σερραίοι βρέθηκαν από την 1η περίοδο πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά (8-19) και έβλεπαν διαρκώς την πλάτη της ΧΑΝΘ μέχρι και το 4ο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκλήρωσαν όμως με επιμέρους σκορ 22-10.

Η ΧΑΝΘ (6-9) απώλεσε μία μεγάλη ευκαιρία να ξεφύγει από τη διακεκαυμένη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα. Αντιθέτως, μετράει πλέον 5 συνεχόμενες ήττες.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης Πλ., Παπαγεωργίου, Λαδάς

Δεκάλεπτα: 8-19, 25-27, 37-41, 59-51

Πανσερραϊκός (Μασλαρινός): Στεφανίδης 19 (2), Ντίνος 11 (3), Δατσιάδης 2, Γεωργιανός 5, Χριστοδούλου 2, Δημητρακάς 6 (1), Κεραμάρης, Γκούτζιας, Ασημάκης 9, Μπίλιος 5 (1), Χαρίτογλου, Παγωνίδης.

ΧΑΝΘ (Κεραμεύς-Κοκκινόπουλος): Μαργαριτόπουλος 8 (1), Απατσίδης 12 (2), Κυλαντωνίδης, Ζιάκας 3, Συμεωνίδης 12, Δημητρίου, Αλτίνης 2, Ιωαννίδης 7,Τσιριλάκης, Χιτικούδης, Παπαπασχάλης 6, Ιωάννου 1.