Μπορεί αναφορικά με το αγωνιστικό κομμάτι της εν λόγω αναμέτρησης να ξεχωρίζει δίχως πάσα αμφιβολία η με κάθε μαθηματικό τρόπο παραμονή του ΟΦΗ και για την επόμενη αγωνιστική περίοδο στη Β’ Εθνική μετά τη νίκη του επί των Χανίων, ωστόσο έξω από τις 4 γραμμές δεν υπάρχει αντίπαλος ουσιαστικά για το λαμπρό μήνυμα ανθρωπιάς και στήριξης που έδειξαν οι παίκτες των δύο ομάδων στους πληγέντες του μακελειού που έλαβε χώρα χθες (24/5) στο Τέξας

To πιο σημαντικό στοιχείο δεν είναι άλλο από το γεγονός πως, όπως άλλωστε μπορείτε να δείτε και εσείς στην κεντρική φωτογραφία του άρθρου, πως οι αθλητές των αποψινών αντιπάλων ενώθηκαν για αυτήν την τόσο σπουδαία στιγμή, αποδεικνύοντας περίτρανα πως το μπάσκετ μπροστά σε όλα αυτά που συμβαίνουν στις ΗΠΑ μοιάζει με… μπασκετάκι…

Αναλυτικά η ανακοίνωση των Χανίων:

«Την ήττα με σκορ 105-74 γνώρισε η ομάδα μας από τον ΟΦΗ στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής κατηγορίας. Με το εφηβικό τμήμα και τον Χρήστο Παπανικολάου στον πάγκο κόντρα στην Ηρακλειώτικη ομάδα η οποία ήθελε τη νίκη για να εξασφαλίσει την παραμονή της το Χανιώτικο συγκρότημα έδωσε την ευκαιρία στους νεαρούς αθλητές τους να πάρουν χρόνο συμμετοχής καταγράφοντας οι περισσότεροι την πρώτη τους εμφάνιση σε αυτή την κατηγορία.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα και προηγήθηκε με 32-10 στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 56-33. Η 3η περίοδος έληξε με 80-52 για να ολοκληρωθεί το ματς με σκορ 105-74

Αξίζει να σημειωθεί οι δυο ομάδες πριν από το τζάμπολ σε ένδειξη συμπαράστασης των οικείων των οικογενειών στο Τέξας κράτησαν πανό το οποίο έγραφε ‘η σκέψη μας στο Τέξας’».