Ο Γιάννης Μάριος Γραμματικός ήταν ο απομηχανής θεός, που κράτησε ζωντανή την ομάδα του απέναντι στη Νέα Κηφισιά και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, όπου η Πεντέλη πήρε την πρώτη της νίκη στην Β΄ Εθνική με 109-105

Η Πεντέλη έδειχνε μια ανάσα από μια νέα αποτυχία στο πρωτάθλημα στην εκτός έδρας μάχη με τη Νέα Κηφισιά στη Β’ Εθνική.

Απέμεναν 7΄΄ και η Νέα Κηφισιά ήταν μπροστά με 90-87. Το προβάδισμα των τριών πόντων είχε δώσει στους γηπεδούχους  σε εκείνο το σημείο ο Μοσχοβίτης, που απέδειξε ότι έχει κρύο αίμα και έβαλε και τις 2 βολές που είχε κερδίσει μετά από φάουλ που του είχε γίνει.

Η τελευταία επίθεση ήταν της Πεντέλης. Ο προπονητής των φιλοξενουμένων,  Κώστας Χαρτοματσίδης πήρε τάιμ άουτ και έδειξε το play. Η ομάδα του μπήκε στο γήπεδο και έκανε την επαναφορά στην πλευρά της Νέας Κηφισιάς.

Η μπάλα πήγε τελικά στον Γιάννη Μάριο Γραμματικό, ο οποίος σηκώθηκε, μπουμπούνισε το τρίποντο, βρήκε στόχο και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί η Πεντέλη έδειξε ανώτερη και πήρε την πρώτη της νίκη στη σεζόν, καθώς κέρδισε την ΑΕΝΚ με 109-105.