Τα Φανάρια δεν πέταξαν στα σκουπίδια το μεγάλο “διπλό” της περασμένης Κυριακής (27/2) στην Καλλιθέα. Οι Ναξιώτες κατέβαλαν πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ (80-66) τον Αργοναύτη στο εξ αναβολής ματς της 14ης αγωνιστικής και αναρριχήθηκαν στην 3η θέση του 1ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Οι Μιλεντίγιεβιτς (19), Προδρόμου (19) και Αναγνωστόπουλος (14) πέτυχαν όλοι μαζί 52 πόντους και βοήθησαν τα Φανάρια (11-5) να σημειώσουν τη 2η συνεχόμενη νίκη τους και να κάνουν το 6-2 εντός έδρας. Ο Γεραμάνης (20 πόντοι) ξεχώρισε από πλευράς Αργοναύτη (7-8), που ηττήθηκε για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι και έχει πλέον 2-6 μακριά από το γήπεδο του.

Η ομάδα της Ραφήνας έβαλε δύσκολα για πάνω από 30 λεπτά στους γηπεδούχους, αφού μετά το 12’ (26-18) έκανε ένα σερί 0-13 και στο 17’ προηγήθηκε με 28-33. Η ομάδα του Λευτέρη Τσαουσίδη άργησε να βρει αντίδοτο στις matchup ζώνες των φιλοξενούμενων, οι οποίοι προκάλεσαν πολλά λάθη και αντέδρασαν ακόμα και στο σημείο που τα Φανάρια ξέφυγαν με 50-41 στο 27’. Με ένα επιμέρους 2-13 η ομάδα της Ραφήνας πέρασε πάλι μπροστά με 52-53 στο 29’, ωστόσο αυτή ήταν η τελευταία φορά που προηγήθηκε στη Νάξο.

Η άμυνα των γηπεδούχων “έσφιξε” στη συνέχεια και τα Φανάρια ξέφυγαν εκ νέου με ένα σερί 6-0 στο 34’ (65-58). Η διαφορά έφτασε μάλιστα για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή στο 36’ (70-60) και ανέβηκε μέχρι και το τελικό +14 στο τελευταίο λεπτό.

Φανάρια Νάξου – Αργοναύτης Ραφήνας 80-66
Διαιτητές: Αναστασίου, Κονταράτος, Κιουλάφας
Δεκάλεπτα: 21-18, 32-35, 57-54, 80-66
Φανάρια Νάξου (Τσαουσίδης): Μιλεντίγιεβιτς 19 (2), Πολίτης 7 (1), Ψαρόπουλος 9 (1), Παπάδης 6 (1), Μάκαρης 3, Προδρόμου 19 (1), Χάρος 3 (1), Αναγνωστόπουλος 14.
Αργοναύτης Ραφήνας (Γιαννακόπουλος): Σγούρος 5 (1), Λίτσος 7 (2), Γεραμάνης 20 (1), Ντούσιας 4, Ζακυνθινός 12, Κορομηλιάς 5 (1), Μανταλβάνος 7, Μπαλαμπάνης, Σταμέλος 6.