Το πλεονέκτημα για άνοδο στην Α2 σε περίπτωση που υπάρξει κάποια κενή θέση, ανήκει στη Γέφυρα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα, ανέτρεψε διαφορά 15 πόντων και νίκησε τη ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. 84-75 στο κλειστό του Βόλου, στον τελικό των αγώνων κατάταξης της Β’ Εθνικής.

Ο Σταμάτης Μπένας (19 πόντοι) υπήρξε το σημείο αναφοράς στην 11η σερί νίκη των “πορτοκαλί”, οι οποίοι κυριάρχησαν κάτω από τα δύο καλάθια, μάζεψαν πολύ περισσότερα ριμπάουντ και σταδιακά άλλαξαν τη ροή της αναμέτρησης υπέρ τους. Καθοριστικός ήταν ο Γιώργος Μπρόζος (20 πόντοι), που πέτυχε 8/8 βολές στα τελευταία δύο λεπτά, όπως και ο Δημήτρης Χατζηκυριακίδης (20 πόντοι), που βοήθησε τη Γέφυρα να βρει ρυθμό στην επίθεση μετά το 1ο δεκάλεπτο.

Στην αντίπερα όχθη, η έλλειψη μεγέθους και πολλών λύσεων έγινε αισθητή μετά την ανάπαυλα. Η ΦΕΑ είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια, με τους συνήθεις ύποπτους, τον Αλέξανδρο Στεργιάκη (26 πόντοι) και τον Λευτέρη Καραλευθέρη (19 πόντοι) να σκοράρουν κατά βούληση για σχεδόν 30 λεπτά, παρά τις σύνθετες άμυνες που είχαν να αντιμετωπίσουν σε όλο το ματς. Σχεδόν νομοτελειακά, όμως, η πλάστιγγα έγειρε εν τέλει υπέρ της Γέφυρας.

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ 1Ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ Η ΦΕΑ, ΤΑ ΤΡΙΠΟΝΤΑ ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΟΡΘΙΑ ΤΗ ΓΕΦΥΡΑ

Η αθηναϊκή ομάδα μπήκε πολύ καλύτερα στο κλειστό του Βόλου, καθώς προηγήθηκε 9-2 στο 2’, 16-5 στο 5’ και έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με τη μέγιστη διαφορά στον αγώνα (25-10). Έπειτα από μία στείρα 1η περίοδο, πάντως, οι Θεσσαλονικείς άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση. Βοήθησαν σε αυτό τα τρίποντα των Σαββίδη, Χατζηκυριακίδη και αργά αλλά σταθερά η Γέφυρα ροκάνισε τη διαφορά μέχρι τη μία κατοχή (41-39 στο 19’), πριν ολοκληρώσει η ΦΕΑ το 1ο ημίχρονο με πέντε αναπάντητους πόντους (46-39).

Για πολλή ώρα κάθε φορά που η Γέφυρα πλησίαζε στο σκορ, η ομάδα του Αλέξη Καρατζά έβρισκε τον τρόπο να απομακρυνθεί. Αυτό το μοτίβο διατηρήθηκε και στην 3η περίοδο. Η Γέφυρα πλησίασε μέχρι τον έναν πόντο στο 23’ (48-47) χάρις σε ένα σερί 0-8, αλλά οι “μπλε” ξέφυγαν εκ νέου με 57-49 και με 60-52 στο 27’, βασιζόμενοι στα τρίποντα του Καραλευθέρη και στις διεισδύσεις του Στεργιάκη. Το προσπέρασμα των “πορτοκαλί” δεν άργησε πάντως να συμβεί.

ΤΟ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ 0-12 ΚΑΙ Η “ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ” ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΡΑΚΕΤΕΣ

Η ομάδα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη “έτρεξε” ένα σερί 0-12 στο τέλος της 3ης και στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου και όχι μόνο προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 31’ με 60-61, αλλά έκανε και το σκορ 60-64 στο 32’. Όσο περνούσε η ώρα, δε, η διαφορά μεγέθους μεταξύ των δύο ομάδων γινόταν ολοένα και πιο ευκρινής στο 2ο ημίχρονο, με τη Γέφυρα να εκμεταλλεύεται στο έπακρο τόσο τους Μπένα, Μπρόζο, όσο και την ικανότητα των Καλογιαννίδη, Χατζηκυριακίδη στο ντράιβ.

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 62-68 στο 34’ και έμοιαζαν να έχουν πάρει για τα καλά τα ηνία της αναμέτρησης, ωστόσο τα δύο διαδοχικά τρίποντα του Λίτσου (που έβγαλε και μία καλή άμυνα) κράτησαν τη ΦΕΑ στο παιχνίδι (68-69 στο 36’). Στη συνέχεια ο Στεργιάκης έφερε τις δύο ομάδες στα ίσια από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας” (69-69), ακολούθησαν όμως τέσσερις διαδοχικές βολές του Μπρόζου και ένα τεράστιο τρίποντο του Μπένα, που έκανε το σκορ 71-76 στο 38’.

ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ “ΚΑΘΑΡΙΣΕ” Ο ΜΠΡΟΖΟΣ

Ο Μπρόζος ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά με άλλο ένα “ζευγάρι” βολών (71-78) και έβαλε σε θέση οδηγού τη Γέφυρα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξέφυγε ακόμα και με 75-84 στο τελευταίο λεπτό, εν μέσω πολλών διαμαρτυριών από πλευράς ΦΕΑ για διαδοχικές διαιτητικές αποφάσεις στο τελευταίο λεπτό, οι οποίες οδήγησαν σε δύο τεχνικές ποινές και συνεχόμενες βολές για τους “πορτοκαλί”.

Διαιτητές: Σταματόπουλος, Δόλγυρας, Γιαννούλης

Δεκάλεπτα: 25-10, 46-39, 60-57, 75-84

ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. (Καρατζάς): Καραμίντζος, Γιαννόπουλος 1, Καραλευθέρης 19 (5), Στεργιάκης 26 (2), Κοντός 2, Ζήρος 2, Λίτσος 10 (2), Μπίγγος, Καραχάλιος 10, Γεωργοπαπαδάκος 5 (1).

Γέφυρα (Χατζηκυριακίδης): Κελεσίδης 2, Μπρόζος 20 (1), Σαββίδης 9 (3), Χατζηκυριακίδης 20 (4), Μπένας 19 (1), Καλαϊτζίδης 3 (1), Ευσταθιάδης, Καλογιαννίδης 11.