Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία για τη ΦΕΑ Ν.Φ,/Ν.Χ.. Η ομάδα του Αλέξη Καρατζά δεν σκοπεύει να αφήσει τον Παπάγο να πανηγυρίσει πρόωρα την κατάκτηση του πρωταθλήματος στον 1ο όμιλο της Β’ Εθνικής, καθώς συνεχίζει να κερδίζει με αξιοθαύμαστη συνέπεια -και άνεση- τους δικούς της αγώνες και να κυνηγάει τους “στρατηγούς”. Αυτό έκανε και στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής, επικρατώντας με 81-60 του ΝΕΟΛ.

Ο Στεργιάκης (23 πόντοι) είχε κέφια και μαζί με τον Καραχάλιο (14 πόντοι, οι 12 στο 1ο ημίχρονο) οδήγησαν τη ΦΕΑ στη 13η νίκη στους τελευταίους 14 αγώνες. Η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας έκανε επίσης το 10-1 εντός έδρας και δεν δυσκολεύτηκε καθόλου, καθώς μετά το αρχικό 0-3 απάντησε με τρία διαδοχικά τρίποντα (9-3 στο 3’), ξεμάκρυνε με 14-5 στο 5’ και στο 8’ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (21-9). Φρόντισε μάλιστα να μην την αφήσει να πέσει ποτέ κάτω από τους 10.

Από το 11ο λεπτό κιόλας η ΦΕΑ δημιούργησε διαφορά 20 πόντων (33-13), τη διεύρυνε μέχρι το +21 στο 19’ (42-21) και δεν απειλήθηκε ποτέ από το ΝΕΟΛ. Αντιθέτως, ξέφυγε ακόμα και με 29 πόντους διαφορά στο 36’ (79-50), απέναντι σε έναν πολύ κακό ΝΕΟΛ, που ηττήθηκε για 3ο συνεχόμενο εκτός έδρας ματς (και για 3η φορά στα τελευταία 4 παιχνίδια συνολικά), όσο κι αν πάλεψαν οι Παππάς (16 πόντοι), Χονδρογιάννης (13 πόντοι) και Βαβάτσικος (12 πόντοι).

Η ομάδα του Ληξουρίου ήταν τόσο κακή επιθετικά, που ολοκλήρωσε το 1ο ημίχρονο με 7/36 σουτ (1/16 τρίποντα) και το παιχνίδι με ποσοστό 27,5%. Είχε επίσης μόνο 5 ασίστ σε όλο το παιχνίδι και τριπλάσια λάθη (15)

ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. – ΝΕΟΛ 81-60
Διαιτητές: Δημάδης, Ασλανίδης, Αγγελής
Δεκάλεπτα: 29-13, 42-23, 61-41, 81-60
ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. (Καρατζάς): Αναούνης, Γιαννόπουλος, Δικαιόπουλος, Στεργιάκης 23 (5/5 βολές, 6/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αφαλίδης 8, Ζήρος 9, Λίτσιος, Κοντός 13 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Μπίγκος, Καραχάλιος 14 (2/2 βολές, 6/11 σουτ, 9 ριμπάουντ), Καραλευθέρης 6 (2/4 τρίποντα, 6 λάθη), Γεωργοπαπαδάκος 8 (2/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη).
ΝΕΟΛ (Τζουγανάτος): Παππάς 16 (8/9 βολές, 4/18 σουτ), Χονδρογιάννης 13 (4/6 τρίποντα), Νιφόρας 6 (2/15 σουτ, 11 ριμπάουντ), Κασπίρης 2, Μαρούλης 6 (7 ριμπάουντ), Τρυφωνόπουλος 2, Βαβάτσικος 12 (4/7 βολές, 4/9 σουτ, 8 ριμπάουντ), Ματσούκης 3 (1).