Μια μεγάλη νίκη, την 7η φετινή σε οκτώ δικούς της αγώνες, κατάφερε να πετύχει το βράδυ της Τετάρτης (29/11) η ΔΕΚΑ (7-1), η οποία έκαμψε την αντίσταση της Γέφυρας (3-4) στην παράταση με 83-84 σε εξ αναβολής ματς για την 7η αγωνιστική -με αποτέλεσμα να παραμείνει φυσικά πολύ ψηλά προς την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 3ου ομίλου. Μπασκετικά όργια για άλλη μια φορά ο Λιοτόπουλος με 37 πόντους αλλά και 7 τρίποντα.

Μετά από ένα πολύ κλειστό αναφορικά με την έκταση του σκορ αλλά και των προβαδισμάτων πρώτο ημίχρονο, όπου οι γηπεδούχοι ήταν μεν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκειά του μπροστά αλλά χωρίς να φτάσουν την απόστασή τους σε ηχηρή επίπεδα (14-10 στο 10′, 38-37 στο 20′), η Ακαδημία του Ευόσμου άρχιζε να βρίσκει καλύτερα τα πατήματά της σε μια δύσκολη έδρα. Μάλιστα, σκοράροντας 20 πόντους στην 3η περίοδο θα έμπαινε με αέρα τεσσάρων πόντων στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο (53-57 στο 30′) δείχνοντας ικανή να δώσει συνέχεια στη φετινή της μαγική πορεία στην τρίτη τη τάξει εθνική κατηγορία.

Οι οικοδεσπότες ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και μετά από μια 4η περίοδο που πήγαινε διαρκώς πόντο πόντο θα έστελναν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο μετά το τελικό 72-72! Εκεί ωστόσο, αυτή που μίλησε στο τέλος δεν ήταν άλλη από την ΔΕΚΑ που έφυγε από την Γέφυρα με μια μεγάλη νίκη στις αποσκευές της.

Τέλος, όσον αφορά τώρα τις επόμενες υποχρεώσεις των σημερινών μονομάχων στο πρωτάθλημα του 3ου ομίλου της λίγκας, η μεν Γέφυρα το επερχόμενο Σάββατο (2/12) θα υποδεχθεί στο ίδιο γήπεδο για την πρώτη της αναμέτρηση για τον Δεκέμβριο τον ΓΑΣ Κομοτηνή, ενώ από την άλλη μεριά η δε ΔΕΚΑ θα ταξιδέψει στην Ξάνθη για το δύσκολο ματς με τον πάντοτε υπολογίσιμο Λεύκιππο.

Διαιτητές: Λόρτος-Κοντογιάννης-Δικταπανίδης
Δεκάλεπτα: 14-10 38-37, 53-57,  72-72(κ.α.), 83-84

ΜΓΣ Γέφυρας (Κωστόπουλος – Δαδαλας): Χρυσόπουλος 22 (4), Καλαϊτζίδης 10 (2), Φόρογλου 6 (2), Σιώπης 23 (2), Μαλανδρής 9 (1), Τσιροπούλης 2, Ντίαθ 2, Παππάς 9 Πολυμένης.
ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης – Χατζηβρέτας): Πετανίδης 11 (2), Τσιροπούλης 3 (1), Κιόσια 8, Λουλούδης 5, Πατρίκης 9, Καλαποθαράκος 9(1), Λιοτόπουλος 37 (7), Πασχαλίδης, Πούντος, Ζωϊδης 2, Μουτάφης.