Με το “διπλό” από το Στρέφη κατάφερε να αποδράσει ο Ιωνικός, όπου σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι κόντρα στον Τρίτωνα, απέδρασε με σκορ 78-76. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ παίρνοντας μάλιστα το προβάδισμα με διψήφιο νούμερο (12-23). Οι παίκτες του Γούναρη συνέχισαν σε φουλ ρυθμούς και στο δεύτερο δεκάλεπτο, κλείνοντας το ημίχρονο με το υπέρ τους σκορ 44-30. Με την επανέναρξη όμως ο Τρίτωνας παρουσιάστηκε διαφορετικός, με αποτέλεσμα να μειώσει την διαφορά σταδιακά, ενώ βρέθηκε να προηγείται με σκορ 56-51. Τελικά η ομάδα της Νίκαιας κατάφερε να φύγει με τη νίκη έστω και δύσκολα. Μετά την ήττα αυτή ο Τρίτωνας απομακρύνθηκε κι άλλο από τις πρώτες θέσεις και βρίσκεται αυτή την στιγμή 3ος με ρεκόρ 13-9.

Σημαντική νίκη σημείωσε στην έδρα του το Παγκράτι, επικρατώντας με σκορ 85-71 κόντρα στην Κόρινθο. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άγριες διαθέσεις το παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα 10 πόντων (22-12), ενώ κατάφεραν να αυξήσουν κι άλλο την απόδοση τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους σκορ 51-31. Η Κόρινθος στο δεύτερο μέρος παρότι κατάφερε να μειώσει κάπως την διαφορά, δεν απείλησε ιδιαίτερα την ομάδα του Παγκρατίου, που πήρε τελικά το ροζ φύλλο αγώνα. Με τη νίκη αυτή το Παγκράτι παρέμεινε ζωντανό για την παραμονή στην κατηγορία και ισοβαθμεί με ακόμη 5 ομάδες, οι οποίος απέχουν μόλις δύο νίκες από την τελευταία θέση.

Δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα στην έδρα της η Δάφνη, η οποία κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 83-67 με αντίπαλο τον Πανελευσινιακό. Η ομάδα της Δάφνης ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά, παίρνοντας προβάδισμα 10 πόντων (21-11). Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 (40-34). Οι γηπεδούχοι ωστόσο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου αύξησαν και πάλι την διαφορά (65-47), με την ομάδα της Ελευσίνας να μην μπορεί να αντιδράσει μέχρι το τέλος του αγώνα. Ο Πανελευσινιακός μετά την ήττα αυτή δεν κατάφερε να ξεφύγει από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό και είναι μία από τις 6 ομάδες που ισοβαθμούν και δίνουν την μάχη για την παραμονή.

Τη νίκη της αγωνιστικής σημείωσε ο Ίκαρος, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 80-71, στην έδρα του Κορωπίου. Το Κορωπί ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Παπαδάτου να παίρνουν το προβάδισμα με 8 πόντους (28-20), ενώ το ημίχρονο έληξε με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα στο σκορ με 50-41. O Ίκαρος όμως δεν είχε πει την τελευταία κουβέντα, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σταδιακά και να παίρνουν εν τέλη το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο και να μην το αφήνουν, μέχρι τη λήξη του αγώνα. Αυτή η νίκη κράτησε ζωντανές τις ελπίδες του Ίκαρου για παραμονή στην κατηγορία, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης παρότι βρίσκεται στην τελευταία θέσει του βαθμολογικού πίνακα, απέχει μόλις δύο νίκες από τις υπόλοιπες 6 ομάδες που παλεύουν για την παραμονή.

Την ήττα γνώρισε ο ΕΦΑΟΖ στην έδρα με σκορ 72-79 στον έξτρα χρόνο της παράτασης, κόντρα στην Κηφισιά. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την Κηφισιά να είναι αυτή που έκλεισε την περίοδο με το υπέρ της 21-18. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 34-35. Με την επανέναρξη οι δύο αντίπαλοι έδειχναν ότι θα παλέψουν μέχρι τέλους, κάτι που φάνηκε και με το τελικό σκορ της κανονικής διάρκειας, το οποίο ήταν το 65-65. Στο έξτρα 5λεπτο η ομάδα της Κηφισιάς έδειξε πιο ψύχραιμη και συγκεντρωμένη στο παρκέ, φτάνοντας τελικά στη νίκη.

Ο Πρωτέας κατάφερε να απομακρυνθεί από τις ομάδες που θα παλέψουν για την σωτηρία τους, με την ομάδα της Βούλας να παίρνει σημαντική νίκη κόντρα στο Ηράκλειο με σκορ 85-72. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλά στο παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 6 πόντων, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 40-34. Στην επανάληψη ωστόσο, η ομάδα της Βούλας έκανε την ανατροπή και κατάφερε να περάσει μπροστά, με την τρίτη περίοδο να κλείνει με σκορ 55-57. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αύξησαν κι άλλο την απόδοση τους, καταφέρνοντας τελικά να φτάσουν στη νίκη.

Δεκάλεπτα : 20-9, 40-34, 55-59, 72-85
Hράκλειο (Μακράκης, Τζανής) : Κίτσος , Γουμενάκης , Στανίρης , Μποχωρίδης 23(2) , Λάκκας , Πρωτογεράκης 4 , Λιανός 9 , Παπαδάκης 8(1) , Πετράκης 13(3) , Καλατζής 2 , Χάλαρης 13(1) , Στιβακτάκης
Πρωτέας Βούλας (Βλαχος,Τερζης) : Αγγελόπουλος 29(3), Βαρδαβάς 1, Λάτσης, Κρανιάς, Αθηνιώτης 8(1), Ματαλιωτάκης 21, Μόρφης 3(1) , Μπάλας 2 , Παπάδης , Καματερός 2, Γάργαλης 9, Αυγενικός 10(2).

ΤΡΙΤΩΝΑΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ 76-78
Διαιτητές: Παπαθανασίου-Αντωνιάδης
Δεκάλεπτα: 12-23, 30-44, 56-51, 76-78
Τρίτωνας(Μιχελάκος): Ευστράτιου 5(1), Κούτουλας 17(2), Φράγκος, Καλαντζής, Ζησόπουλος, Ντίμπι 11(2), Θυμνιός 4, Καραδολάμης 9(3), Δαμιανάκος, Γκαβανόπουλος 22(4), Κουκουνιάς , Βερτούδος.
Ιωνικός Νικαίας(Γούναρης): Κοντραφούρης, Κουντουράς 2, Καράμπουλας 22(2), Βουγιούκας 2, Πετροδημόπουλος 7, Παλαιοχωρίτης , Παπαδόπουλος 5(1), Βασιλόπουλος 9(3)(5 ασ.), Κανονίδης 17(2), Χατζηκυριάκος , Κατούφας 13(1), Βασιλόπουλος Θοδ.

ΜΑΝΔΡΑ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 83-75
Διαιτητές: Μπίκας, Αναστασίου
Δεκάλεπτα: 16-13, 32-43, 57-55, 83-75
Μανδραικός (Μπεκές): Τζιβελέκας 16 (3), Κωτσόπουλος, Παπανικολάου, Κούσουλας 22 (3), Καραμπάτσος 5 (1), Γκαϊντάσοβ 8, Παπαπέτρος, Βαφιάς, Γεωργοπαπαδάκος 7 (1), Ψυλέας 23 (2).
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Καλλιανιώτης 15 (5), Δερμιτζάκης 7 (1), Σκάνδαλος 20, Γιαουρτόγλου 11 (1), Τσικόπουλος, Λέπουρης, Αντωνίου 14 (4), Μακρόπουλος 4, Σταθόπουλος 4, Καλούδας, Μπακοδήμος, Σπάχια.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 85-71
Διαιτητές : Μαντήλας-Ντάνος
Δεκάλεπτα : 22-12, 51-31, 63-49, 85-71
Παγκράτι (Κουστένης) : Κούτρας 14 (2), Καυκής 8, Γιαννίκος 2, Γεωργοπαπαδάκος 9 (1), Λυτόπουλος 4, Τζατζάς 9 (1), Χριστόπουλος 14 (3 τριπ., 8 ασίστ), Ξιούρας 3 (1), Μπένος 24
Κόρινθος (Νικητόπουλος) : Πράττης 2, Σακελλαράκης 6, Μακρής 16 (4), Κεφαλάς 18, Δανιήλ 3 (1), Γεωργούλης, Αντωνόπουλος 10 (2), Σκορδάς 12, Γιανναλέτσος 2, Κατσαμάκης 2.

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 83-67
Διαιτητές :  Σκούτας-Θεοδωρόπουλος
Δεκάλεπτα: 21-11, 40-34, 65-47, 83-67
Δάφνη Δαφνίου (Σορώτος, Κωνσταντινίδης): Κοροβέσης, Κουφόπουλος , Καπώνης 20(3), Χρυσός 10(2), Σωφρονάς 9 (9 ασίστ), Γκίνης 7(1), Θεοδοσίου 3(1), Γκιουζέλης 13(1), Τσιάκος 13, Τσελεμπής 8(2).
Πανελευσινιακός (Χούμπαυλης, Κωστής): Αβραμίδης 12, Νικολακόπουλος 9(1), Κελαϊδής 14, Ηλιάδης 5, Ρόκκας, Ζούμπος 3, Τζιάλλας 1, Στέφος 5, Φωτόπουλος, Ματζιώρης 18(2)

ΚΟΡΩΠΙ – ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ 71-80
Διαιτητές: Σκαλτσής-Δελαγραμμάτικας
Δεκάλεπτα : 28-20, 50-41, 62-56, 71-80
Κορώπι (Παπαδάτος) : Δενδρινός 3 (1), Γκοντόπουλος 16 (3), Σερέτης 16 (1), Αγόρης 3 (1), Σιμιτζής 10 (2), Σπανός 12 (2), Γκίνης, Μαλτέσιος 8, Πετς 3 (1).
Ίκαρος Νέας Σμυρνής (Καρακώστας) : Γοργόνης 9, Μελισσουργός, Βελιζιώτης 13 (2), Γραμματικός 16 (1), Σπυρόπουλος, Βούζας 8 (1), Λάβαρης 3 (1), Δροκοφίκης 9, Μιχαλόπουλος 4, Δαρμογιάννης 6, Ζούκας 10, Ανέστης.