Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία του β’ γύρου της Β’ Εθνικής, ο Ιπποκράτης Κω επιβλήθηκε του Πανελευσινιακού με 94-81 εκτός έδρας, συνεχίζοντας ακάθεκτος την πορεία ανόδου προς την Α2.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά (9-14, 5′), όμως ο Πανελευσινιακός ήταν αυτός που προηγούνταν στο α’ δεκάλεπτο (24-19, 10′). Στη β’ περίοδο, ο Ιπποκράτης ανέβασε την απόδοσή του και προηγήθηκε με 39-47, ενώ από τις αρχές της επανάληψης (51-62, 25′) παγίωσε μια διψήφια διαφορά, με αποτέλεσμα να φτάσει σε μια άνετη νίκη στο εναρκτήριο ματς του β’ γύρου του πρωταθλήματος.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι με τον Πανερυθραϊκό ο Ιωνικός Νικαίας, διαλύοντας την ομάδα του Δημήτρη Χουχουλή με 101-72 και μπαίνοντας “αγριεμένος” στο β’ μισό του πρωταθλήματος. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα ασφαλές προβάδισμα, όμως στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι  έχασαν γρήγορα, λόγω τραυματισμών, τους Δερμιτζάκη, Καλλιανιώτη και Μακρόπουλο, ενώ αναγκάστηκαν να παίξουν με 2 παίκτες από το εφηβικό τμήμα και έναν από την U21! Κάπως έτσι, ο Ιωνικός επέβαλε πλήρως το παιχνίδι του και μοιραία η διαφορά εκτοξεύτηκε για το τελικό 101-72.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Πανελευσινιακός-Ιπποκράτης Κω 81-94
Ίκαρος Νέας Σμύρνης-Κηφισιά 64-61
Ιωνικός Νικαίας-Πανερυθραϊκός 101-72
Δάφνη Δαφνίου-Πρωτέας Βούλας 69-79
Τρίτων-ΚΑΟΚ 76-69
Κορωπί-Παγκράτι 77-73
Διαγόρας Δρυοπιδέων-Ηράκλειο 86-73
ΕΦΑΟΖ-Μανδραϊκός 76-68

Τα φύλλα αγώνα:

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ – ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ 81-94
Δεκάλεπτα: 24-19, 39-47, 58-68, 81-94
Διαιτητές: Ρίζος, Νάστος
Πανελευσινιακός (Τσαουσίδης): Αβραμίδης 16, Νικολακόπουλος 17 (4), Κελαϊδής 6 (1), Ηλιάδης 9 (3), Ρόκας, Ζούμπος 9 (2), Τζιάλλας 2, Στέφος 6, Δούκας 5, Χόντος, Ματζιώρης 11 (2).
Ιπποκράτης Κω (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 18 (1), Τρύπας 7 (1), Ονάσογλου 16, Καταβαίνης, Ασημακόπουλος 11 (1), Λεκάκης 11 (1), Χαρίσης 16 (2), Τσακαλέρης 15 (2), Γιουσέμογλου.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ 86-73
Δεκάλεπτα:23-20, 49-39, 69-49, 86-73
Διαιτητές: Κυριακόπουλος-Λιότσος
Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σαμόλης):Καράμπαμπας, Κουκάς 12 (3), Καραλής 17 (5), Κωσταντωνης, Πέττας 18 (2), Μαυροειδάκος 7, Καρασταμάτης 4 (1), Παπαδολιάς 2, Λυκογιάννης 11, Κατιάκος 15, Καλλιλας, Τσερσακ.
Ηράκλειο (Μακράκης):Κίτσος-Καλυβιανάκης 2, Γουμενάκης, Σταμπουλής 8 (1), Μποχωρίδης 13, Λάκκας 6(2), Λιανός 18 (2),Πρωτογεράκης 2, Καλατζής, Χάλαρης 10, Παπαδάκης 5 (1).

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 101-72
Δεκάλεπτα: 29-28, 53-42, 72-56, 101-72
Διαιτητές :  Καλογερόπουλος-Αναστασίου
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Βασιλόπουλος Θ. 6 , Κοντραφούρης, Κουντουράς 3 (1), Καράμπουλας 21 (1), Βουγιούκας 12, Πετροδημόπουλος 4, Παλαιοχωρίτης 9 (2), Μπατής 2, Βασιλόπουλος Φ. 4, Κανονίδης 20 (1), Κατούφας 16, Χατζηκυριάκος 4.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Σκάνδαλος 16, Τσακίρης 6 (1), Καλλιανιώτης 7 (2), Αντωνίου 3 (1), Σταθόπουλος 4, Δερμιτζάκης 2, Μακρόπουλος 4, Δέλλιος 12, Στεργίου 10 (1), Κωνσταντινόπουλος, Τσικόπουλος 8 (1), Λέπουρης.

ΕΦΑΟΖ-ΓΣ ΜΑΝΔΡΑΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ 76-68
Διαιτητές: Μπούκας-Φραγκούλη
Δεκάλεπτα: 18-17, 37-29, 54-48, 76-68
ΕΦΑΟΖ (Ζηβας): Εμμανουηλίδης 16(2), Γκαβασιάδης 13, Γρατσιάτος 13(3), Σαμοθράκης 12, Καστανιώτης 4, σαρλης, Τσιτσιγιάννης 4, Στάθης, Παπαρέγκας 12(1)
ΓΣ Μάνδρα Νικηφόρος (Μπεκές): Τζιβελέκας 12(1), Κωτσόπουλος, Κούσουλας 15(2), Καραμπάτσος, Γκαϊτάσοφ 9, Γεωργοπαπαδάκος 9(2), Βαφειάς 1, Ψυλέας 23(2).

ΤΡΙΤΩΝΑΣ – ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 76-69
Δεκάλεπτα : 16-12, 36-35, 57-50, 76-69
Διαιτητές : Καρπάνος-Μαγκαφάς
Τρίτωνας (Μιχελάκος – Ανδρεαδάκης) : Ευστρατίου, Κούτουλας 3 (1), Φράγκος, Καλατζής 13 (3), Ζαχαρίας, Μπαρτζώκας, Ντίμπ 18 (1), Θυμνιός 14, Δαμιανάκος , Γκαβανόπουλος 3 (1) , Κουκουνιάς 4, Τασσόπουλος 21.
Κόρινθος (Νικητόπουλος – Διαμαντίδης) : Πράττης 7 (1), Σταυριαννόπουλος, Σακελλαράκης 19, Μακρής 4 (1), Κατσαμάκης 8 (2), Κεφαλάς 20 (2), Δανηίλ, Γεωργούλης 2, Αντωνόπουλος, Σκορδάς 2, Γιανναλέτσος 7.

ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ 64-61
Δεκάλεπτα: 14-22,31-37,49-50,64-61.
Διατητές : Παπαφωτίου-Ορφανός Μ
Ίκαρος Νέας Σμύρνης (Καρακώστας) : Γοργόνης 17(1), Μελισσουργός,Βελιζιώτης,Γραμματικός 7(1),Σπυρόπουλος, Βούζας 7,Λάβαρης,Δορκοφίκης 12,Μιχαλόπουλος 8, Δαρμογιάννης 11(3),Ζούκας 2
Νέα Κηφισιά (Λιόγας) : Καμαριανός 8,Μοσχοβίτης 6, Κεφαλάς 11(3),Μαρίνος 3(1),Ντουζίδης 5,Χαικάλης 5, Χατζηνικόλας 13(1),Πρέκας,Ψαρόπουλος 10(1).

ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ – ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 77-73
Δεκάλεπτα:  25-18, 44-30, 63-53, 77-73
Διαιτητές:  Θεοδωρόπουλος-Φασόλης
ΓΣ Κορωπίου: (Ρουμελιώτης) : Δενδρινός 8(2), Γκοντόπουλος 9 (1), Σερέτης 5, Αγόρης 8 (2), Σιμιτζής 18 (4), Σπανός 2, Γκίνης 6, Μαλτέσιος 12, Πετς 9, Δαρμής, Αγγελόπουλος, Παπαθεοδώρου
ΑΟ Παγκρατίου (Κουστένης) : Κούτρας 1, Καυκής 13 (3), Γεωργοπαπαδάκος 5, Γιαννίκος, Τζατζάς 12 (2), Λυτόπουλος 2, Ξιούρας 15 (3), Μπένος 22, Γερονίκος 3 (1).

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 69-79
Δεκάλεπτα : 16-13,36-38,52-62,69-79
Διαιτητές : Στρέμπας -Σπυρόπουλος
Δάφνη Δαφνίου (Σορώτος, Κων/νιδης) : Γεωργούτσος 19, Τσιάκος 13, Γκίνης 21(4), Μιχόπουλος 4(1), Καπώνης 4, Γκιουζέλης 1, Θεοδοσίου 2, Σωφρον’ας 2, Τσελεμπής 3, Χρυσός, Κοροβέσης, Κουφόπουλος
Πρωτέας Βούλας (Βλαχος,Τερζής) : Αγγελόπουλος 15(3), Βαρδαβάς 2 , Τοπάλης 6(1), Κρανιάς, Αθηνιώτης 5(1), Ματαλιωτάκης 8, Μόρφης 12(2), Μπάλας 15(3) ,Ματσάγγος, Παπάδης 9(3), Καματερός 5, Γάργαλης 2.

Βαθμολογία:

1. Ιωνικός Νικαίας 31 (15-1)
2. Ιπποκράτης Κω 29 (11-5)
3. Διαγόρας Δρυοπιδέων 29 (11-5)
4. Πανερυθραϊκός 26 (10-6)
5. Τρίτων 26 (10-6)
6. Ηράκλειο 24 (8-8)
7. Μανδραϊκός 24 (8-8)
8. Πρωτέας Βούλας 24 (8-8)
9. ΕΦΑΟΖ 23 (7-9)
10. ΚΑΟ Κορίνθου 23 (7-9)
12. Κηφισιά 22 (6-10)
11. Παγκράτι 22 (6-10)
12. Πανελευσινιακός 22 (6-10)
13. Κορωπί 22 (6-10)  
15. Δάφνη Δαφνίου 21 (5-11)
16. Ίκαρος Νέας Σμύρνης 20 (4-12)

Επόμενη αγωνιστική (17η, 11/2):

Ιπποκράτης Κω – Ικαρος Ν. Σμύρνης
Ν. Κηφισιά – Ιωνικός Νικαίας
Πανερυθραϊκός – Δάφνη Δαφνίου
Πρωτέας Βούλας – Τρίτων
ΚΑΟΚ – Κορωπί
Παγκράτι – Διαγόρας Δρυοπιδέων
Ηράκλειο – ΕΦΑΟΖ
Μάνδρα/Νικηφόρος – Πανελευσινιακός