Στην έδρα του Ανατόλια δεν τα κατάφερε ο Χαρίλαος Τρικούπης, με την ομάδα του Μεσολογγίου να γνωρίζει την ήττα με σκορ 84-70. Το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο είχε την μορφή ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν την περίοδο με το υπέρ τους σκορ 21-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως τα πράγματα άλλαξαν και το Ανατόλια ανέβασε ρυθμούς, αυξάνοντας σταδιακά την διαφορά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 48-30. Στην επανέναρξη η ομάδα του Μεσολογγίου έδειχνε να μην έχει λύσεις και το Ανατόλια να φτάνει τελικά σε μία σχετικά εύκολη επικράτηση με σκορ 84-70. Με την ήττα αυτή ο Χαρίλαος Τρικούπης ισοβαθμεί πλέον με τους Ίκαρους και την Καβάλα, ενώ το Ανατόλια παρέμεινε κοντά στις πρώτες θέσεις με ρεκόρ 13-8.

Την ήττα του Χαρίλαου Τρικούποι εκμεταλλεύτηκαν οι Ίκαροι, οι οποίοι αντιμετώπισαν στην έδρα τους τα Φάρσαλα. Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να μην μπορεί καμία από τις δύο να ξεφύγει στο σκορ. Η ομάδα των Σερρών ωστόσο επέβαλε την κυριαρχία της στον αγωνιστικό χώρο και λίγο πριν το ημίχρονο πήρε μία διαφορά 6 πόντων (29-23). Οι παίκτες του Ποργιόπουλου με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήταν πιο αποτελεσματικοί, κάτι το οποίο του επέτρεψε να αυξήσουν την διαφορά, ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο (50-37) και να φτάσουν τελικά στη νίκη με σκορ 63-54.

Οι Μαχητές κατάφεραν να αυξήσουν κι άλλο την διαφορά τους από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό, με την ομάδα των Πεύκων να παίρνει τη νίκη στην έδρα της με σκορ 74-69, κόντρα στην Χαλκηδόνα. Παρότι οι δύο ομάδες ήταν σχετικά κοντά στο σκορ, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν το πάνω χέρι σε ολόκληρο το παιχνίδι, παίρνοντας τελικά το ροζ φύλλο αγώνα. Η Χαλκηδόνα μετά από αυτή την ήττα, βρίσκεται στην τρίτη θέση από το τέλος που οδηγεί στον υποβιβασμό με ρεκόρ 5-16, απέχοντας μόλις 1 νίκη από την 12η ομάδα της Ασπίδας Ξάνθης. Με νίκη έκλεισε την 22η αγωνιστική και το Στρατώνι , το οποίο δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στον Ερμή Λαγκαδά, επικρατώντας με σκορ 66-53.

Το Πευκοχώρι δυσκολεύτηκε στην Ξάνθη κόντρα στην Ασπίδα, ωστόσο κατάφερε να φύγει με την νίκη (49-58). Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία στις κινήσεις στο πρώτο δεκάλεπτο, παίρνοντας παράλληλα ένα μικρό προβάδισμα (20-14). Η ομάδα του κόουτς Μελετιάδη όμως έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι, με το σκορ ημιχρόνου να είναι το 31-31. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα, αλλά η Ασπίδα δεν έδινε πολλά περιθώρια ώστε το σκορ να ξεφύγει. Τελικά το Πευκοχώρι πήρε τη νίκη και συνεχίζει “αθόρυβα” την πορεία τους προς την κορυφή, απέχοντας αυτή την στιγμή μόλις μία νίκη από τους τρεις πρωτοπόρους.

Στην Καβάλα η ομώνυμη ομάδα πήρε τη νίκη με αντίπαλο την Ελίμεια, με σκορ 71-60. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο μέρος του αγώνα, κάτι που φάνηκε και στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με σκορ 20-18, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με την Καβάλα να προηγείται με 38-32. Με την επανέναρξη οι γηπεδούχοι πάτησαν καλύτερα στο παρκέ, παίρνοντας σιγά σιγά την διαφορά που τους έδωσε τελικά τη νίκη. Η Καβάλα είναι η τρίτη ομάδα που βρίσκεται στην κορυφή, έχοντας παράλληλα ένα μικρό πλεονέκτημα έναντι των άλλων διεκδικητών, έχοντας πραγματοποιήσει το ρεπό της. Από την άλλη η Ελίμεια παρέμεινε στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 4-16.

Σημαντικό “διπλό” πέτυχε η Γέφυρα στην έδρα των Τιτάνων, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με σκορ 80-76. Η Γέφυρα στο πρώτος μέρος έδειχνε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, με το σκορ ημιχρόνου να είναι το 33-40. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι γηπεδούχοι αύξησαν την απόδοση τους και κατάφεραν να μειώσουν στον 1 πόντο (49-50). Ο Μπίσκας ήταν τελικά ο παίκτης που σφράγισε τη νίκη για τους φιλοξενούμενους, ο οποίος λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη κατάφερε να ευστοχήσει σε δύο ελεύθερες βολές και να κάνει το 80-76. Με τη νίκη αυτή η Γέφυρα απομακρύνθηκε κι άλλο από τις τελευταίες θέσεις, ενώ οι Τιτάνες έχασαν την ευκαιρία να πετύχουν την δεύτερη φετινή τους νίκη.