Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε την μεσημεριανή αναμέτρηση στα Χανιά κόντρα στην ομώνυμη ομάδα το Αιγάλεω, το οποίο πέρασε σαν… σίφουνας από την Κρήτη επικρατώντας με 84-60 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής!

Ουσιαστικά, το παιχνίδι, όσο αδόκιμο και αν ακούγεται αυτό, έδειχνε πως είχε κριθεί ήδη από την 2η περίοδο, όταν το Σίτι τρέχοντας ένα εκπληκτικό επί μέρους σκορ της τάξης του 0-19 στα μέσα του εν λόγω δεκαλέπτου κατάφερε να προηγηθεί με 15-33 στο 15ο λεπτό και να αποκτήσει ένα τεράστιο προβάδισμα εν όψει της συνέχειας. Mάλιστα, μέχρι και το 25ο λεπτό της συνάντησης η διαφορά κυμαινόταν σταθερά άνω των 30 πόντων (25-57), με το Αιγάλεω να κάνει αισθητή την κυριαρχία του σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ.

Μέχρι τέλους, δεν άλλαξε τίποτα δραματικά, με την απειρία και τις απουσίες των γηπεδούχων να μη μπορούν σε καμία περίπτωση να εμποδίσουν τη φόρα του συγκροτήματος του Φώτη Καρακώστα, το οποίο έφτασε στην 3η συνεχόμενη νίκη του μετρώντας πλέον 7 βαθμούς σε τέσσερις αναμετρήσεις.

Και… ανάσα για τον Πρωτέα! Αν και τα βρήκε σκούρα κόντρα στο εξαιρετικά δυσκολοκατάβλητο συγκρότημα του ΑΟ Πεύκης στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής, ο Πρωτέας Βούλας κατόρθωσε εν τέλει να φτάσει σε ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας με 82-80 στην παράταση (71-71 η κανονική διάρκεια) -εξέλιξη που τον ανέβασε στο 3-1 με την πρώτη της νίκη έπειτα και την ήττα την περασμένη στροφή κόντρα στον ΑΟ Παλαιού Φαλήρου.

Ήδη από το πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έβαζαν πολύ δύσκολα εμπόδια στην αρμάδα των Νοτίων Προαστίων, την οποία και κράτησε μόλις στους 33 πόντους μέχρι και το 20ο λεπτό (33-33 ημίχρονο).

Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε η ίδια κατάσταση, ωστόσο ο Πρωτέας Βούλας ήταν αυτός που στο τέλος βρήκε τις λύσεις και έφτασε σε μια σπουδαία αν και οριακή νίκη με 82-80 στο έξτρα πεντάλεπτο!

Κανένα εμπόδιο για τον Πανιώνιο! Το αήττητο τρένο του Πανιωνίου κατά τη φετινή σεζόν συνεχίστηκε και στην Καλλιθέα, με τον Ιστορικό να κάμπτει με σχετική άνεση το εμπόδιο του τοπικού Έσπερου με 98-63 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β Εθνικής και να επεκτείνει το σερί του στα επτά ματς δίχως ήττα (4 για το πρωτάθλημα, 3.για το Κύπελλο).

Η χαοτική διαφορά σε στόχους, πληρότητα και ποιότητα μεταξύ των δύο ρόστερ άρχισε να κάνει αισθητή την απόστασή της ήδη από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όταν και ο οργανισμός της Νέας Σμύρνης εκμεταλλευόμενος το μομέντουμ της μεγάλης νίκης επί της ΝΕΜ του επιπέδου της Elite League την περασμένη Τετάρτη πάτησε το πόδι στο γκάζι από νωρίς και άρχισε να ξεφεύγει με σημαντικές αποστάσεις στον πίνακα του σκορ “καθαρίζοντας” εν ολίγοις την υπόθεση “νίκη” από νωρίς.

Αυτό το αποτέλεσμα ήταν την ίδια στιγμή και ο κατάλληλος αρωγός για το συγκρότημα του κόουτς Ταυρόπουλου, που επέστρεψε σήμερα στην ομάδα με την οποία πέρασε την τελευταία σεζόν ως αντίπαλος, για το πολύ δύσκολο σερί αγώνων κόντρα σε Πρωτέα Βούλας, Αμύντα (Κύπελλο) και ΑΕΝΚ από τις 5 μέχρι και τις 12 Νοεμβρίου.

Πήρε το ντέρμπι ο Πανελευσινιακός! Ο Πανελευσινιακός ήταν εν τέλει ο μεγάλος νικητής του μεγάλου ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β Εθνικής, με την ομάδα της Ελευσίνας να κερδίζει τον Διαγόρα Ρόδου με 86-72 και να ανεβαίνει στο 3-1 για φέτος!

Μπορεί το τελικό σκορ να υποδηλώνει μια εύκολη βραδιά για την ομάδα του κόουτς Βούλγαρη αλλά αυτή κάθε άλλο παρά τέτοια ήταν, με τους Ροδίτες να εκκινούν πολύ καλύτερα την αναμέτρηση και να προηγούνται σταθερά με αξιοπρόσεκτα προβαδίσματα στη μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου -μέχρι δηλαδή οι γηπεδούχοι να βρουν και πάλι το χέρι τους.

Μάλιστα, η 4η περίοδος ήταν αυτή που έκανε τη μεγαλύτερη διαφορά, με τον Πανελευσινιακό να πατάει γκάζι και με ένα μεγάλο σερί στο τελευταίο δεκάλεπτο να αρπάζει ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα για τη φετινή σεζόν -αποκτώντας και ένα μεγάλο μαξιλαράκι ασφαλείας και εν όψει της ρεβάνς.

Δεν τα κατάφερε στη Νέα Κηφισιά ο ΑΟΠΦ! Αν και βρισκόταν σε τρομερό φεγγάρι μετά και τα τελευταία του αποτελέσματα αλλά και τις δύο συνεχόμενες νίκες έπειτα από την πολύ δύσκολη ήττα του στην πρεμιέρα από τον πρωτοπόρο και ακόμα αήττητο Πανιώνιο, ο ΑΟ Παλαιού Φαλήρου δεν τα κατάφερε και σήμερα κόντρα στη ψυχωμένη και πολύ σκληρή για να πεθάνει έτσι απλά ΑΕ Νέας Κηφισιάς, η οποία επικράτησε σε ένα πραγματικό ντέρμπι στο μεταξύ τους ματς με 68-64!

Το παιχνίδι, αν και οι οικοδεσπότες ήταν διαρκώς μπροστά, πήγαινε πόντο πόντο στα τελευταία λεπτά, με τον ΑΟΠΦ να μειώνει στον πόντο σχεδόν 45” πριν την απόλυτη εκπνοή (65-64). Ωστόσο, ένα… περιπετειώδες καλάθι της Νέας Κηφισιάς και μια σπαταλημένη επίθεση στην αντίπερα άκρη έκλεισαν το σκορ στο 68-64 για την ΑΕΝΚ.

Πλέον, οι δύο μονομάχοι ισοβαθμούν στους 6 βαθμούς και το 2-2 έπειτα από τις πρώτες τέσσερις στροφές της λίγκας.

Πρωτέας Βούλας-Πεύκη 82-80

Διαιτητές: Φασόλης-Χριστοδουλάκης-Κιουλάφας (Τηγάνης)
Διαιτητές: 19-16, 33-33, 48-48, 71-71 (κ.α.), 82-80

Πρωτέας Βούλας (Μόρφης): Δενδρινός 12 (2), Τσακναρίδης 1, Κυρίλης 26(3), Παπαδάκος, Καραμαλέγκος Ι. 10(2), Ματσάγγος 7(1), Γάργαλης 7(1), Σκόρδας 3, Καραμαλέγκος Η. 9(1), Βλάχος 3, Βισνιέφσκι 4
Πεύκη (Κτιστάκης-Γκράβαλος): Τσιότρας 11, Βούρτσης 2, Παπανικολόπουλος 11(1), Μακρυγιάννης 5(1) Φιλιππόπουλος 17(1), Μπακέας 6(3), Τσαγκαράκης 5(1), Σκόνδρας 2, Τσακίρης, Λέζος 1, Μουάτσος, Ψαρόπουλος 20(2)

ΑΕ Ν. Κηφισιάς-Π. Φάληρο 68-64

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Σιδέρης-Ναστούλης (Ζερβούδης)
Δεκάλεπτα: 21-16, 13-15, 21-21, 13-12

Α.Ε.Ν.Κ. (Λαδικός): Ιωάννου 16(2), Στεργίου 9(2), Πετροδημόπουλος 9(1), Χατζηνικόλας 20(2), Μοίρας 2, Γιακουμής 5(1), Καρακώστας 5, Κασιούμης 2, Σκούρτης.
Π. Φάληρο (Μάνος): Σκορδος 2, Δριτσας 3(1), Κομποδιετας 10(1), Πατσατζοπουλος, Μαχαιρας 16, Μπολατογλου 5(1), Καλιανιωτης 10, Οικονομόπουλος 9(1), Μαγιτομπε 9(1)

ΑΟΚ Χανιά-Αιγάλεω 60-84

Διαιτητές: Ζιώγας-Κούλης Χ.-Σκανδαλάκης (Πετράκης)
Δεκάλεπτα: 15-14, 29-47, 35-74, 60-84

ΑΟΚ Χανιά (Παπανικολάου): Μακρίδης, Καμπάκας 3, Παλαιοκρασάς 2, Κουπλάκης 9, Γρηγοριάδης, Ιωακειμίδης 26, Κατράνας 5, Τασιούδης 13, Κουτσαντωνάκης 2, Βολτυράκης
Αιγάλεω (Καρακώστας): Κουμαντάρος 2, Κουτούλας 6, Ψαρόπουλος 14, Καραβόλας 7, Κόκκαλης 11, Νικολιδάκης 6, Χαϊκάλης 8, Καρασταμάτης 3, Οικονομόπουλος 2, Παπαδολιάς, Κουκουνιάς 12, Μαλτέσιος 13

Πανελευσινιακός-Διαγόρας Ρ. 86-72

Διαιτητές: Σκαλτσής-Χριστινάκης-Ξυλάς (Παπαφωτίου)
Δεκάλεπτα: 18-23, 41-41, 64-58, 86-72

Πανελευσινιακός ΑΟΚ (Βούλγαρης): Νίκου 6, Κατσανεβάκης 2, Καρακατσάνης 8(2), Ντακούλιας 9(3), Μανωλάτος, Κρασάκης 12, Σταμέλος 2, Λεκάκης 3(1), Παπαφλωράτος 9 (2), Ρεκουνιώτης 13, Μακρής 20(1) Δενδρινός
ΓΣ Διαγόρας: Χατζηγεωργίου, Ιορδάνογλου 5(1),Μπόζιτς 10, Καραβάς 6(2), Παρκαδας 7(1), Πιλκούδης 10, Γκίνος, Χρυσής 17(1), Φράγκος, Σκλίβας 8, Μήτσου 9(3)