Σε ένα τρομερό εξ αναβολής παιχνίδι για την 14η στροφή του 4ου ομίλου της Β Εθνικής που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η ΧΑΝΘ (6-7) κατάφερε να λυγίσει με 56-52 τον Λεύκιππο Ξάνθης (8-5) κάνοντας ένα μεγάλο βήμα για το κυνήγι της αποφυγής των Playouts, καθότι πλέον πλησίασε τον αποψινό της αντίπαλο στα δύο παιχνίδια καθαρά -την ίδια στιγμή που πήρε και την διαφορά από το πρώτο μεταξύ τους ματς (52-50 ο Λεύκιππος).

Με τον Βλάσιο να εκκινεί εξαιρετικά την αναμέτρηση και να ευστοχεί σε τρία μαζεμένα τρίποντα μέχρι και το όγδοο λεπτό, η ΧΑΝΘ ήταν αυτή που ξεκίνησε πιο αποτελεσματικά το παιχνίδι -με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να έχει σταθερά το προβάδισμα στα δικά της χέρια μέχρι και το 12ο λεπτό (16-11 στο 8′, 19-16 στο 12′) εκμεταλλευόμενη εν πολλοίς την τρανή της ευστοχία από την περίμετρο με πέντε τρίποντα συνολικά μέχρι τότε.

Ωστόσο, με το low τέμπο να κυριαρχεί στις επόμενες επιθέσεις της κόντρα σε μια φύσει καλή και ψηλή αμυντικά ομάδα όπως ο Λεύκιππος, η κατάσταση δεν άργησε να αλλάξει χέρια -με τους Χρήστου και Καντά να προσφέρουν νηνεμία και αποτελσματικότητα και στην επίθεση της Ξάνθης. Οι φιλοξενούμενοι δε, πήραν στα χέρια τους άμεσα τα ηνία της συνάντησης βρίσκοντας λύσεις τόσο στην ρακέτα όσο και με jump shots (21-24 στο 15′, 23-29 στο 18′), ενώ -παρά τα ακόμα δυο τρίποντα των γηπεδούχων (το ένα μάλιστα τρίποντο και φάουλ)- μπήκαν και στα αποδυτήρια μπροστά με 29-34.

Ακόμα και αν η 2η περίοδος έκρυβε μερικά πολύ καλά στοιχεία στην επίθεση, ο ρυθμός και η αποτελεσματικότητα των δύο μονομάχων έπεσε για τα καλά μετά την ανάπαυλα -με τις μέτριες επιλογές και τους μόλις 12 κοινούς πόντους μέχρι και το 28′ να αποδεικνύουν του λόγου το αληθές. Έστω και έτσι όμως, ο Λεύκιππος ήταν εκείνος που είχε έστω και οριακά το προβάδισμα στα δικά του χέρια καθ’ όλη τη διάρκεια της 3ης περιόδου (33-36 στο 25′, 36-39 στο 28′, 40-41 στο 29′) -με τον Μακαρατζή να πηγαίνει δυναμικά στην αντίπαλη ρακέτα στην ύστατη φάση και με ένα εύκολο από ένα σημείο και μετά λέι απ έκλεισε το σκορ στο 40-43 μετά τα πρώτα 30 λεπτά.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στα ίδια μήκη κύματος και στην 4η και τελευταία περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν διαρκώς πόντο πόντο (44-45 στο 32′, 47-46 στο 34′, 47-48 στο 35′) μέχρι και το 36ο λεπτό όταν και ο Τζιάκας έφερε στο +2 τους γηπεδούχους με ακόμα ένα δικό του μακρινό σουτ (50-48) -πριν μειώσει εκ νέου στον πόντο με 1/2 από τη γραμμή των βολών ο Χρήστου.

Αν το παιχνίδι ήταν ήδη physical μέχρι στιγμής, μάλλον δεν είχαμε δει τίποτα μέχρι και τα τελευταία λεπτά, με τους μονομάχους με το παιχνίδι στην κόψη του ξυραφιού να κάνουν ό,τι περνάει από το χέρι τους για να πάρουν το ροζ φύλλο -είτε αυτό σήμαινε πολύ δυναμικά σκριν είτε συνεχή ντράιβ και τελειώματα κοντά στο καλάθι απορροφώντας πολλάκις και την επαφή. Η ΧΑΝΘ όμως με ένα γρήγορο PnR και ένα defense to offense κλέψιμο στην αμέσως επόμενη φάση πήρε αέρα τεσσάρων πόντων 1.5 λεπτό πριν την εκπνοή (55-51) -το μεγαλύτερο προβάδισμά της από το πρώτο μέρος.

Με το σκορ στο 55-52 πια (ακολούθησε 1/2 βολές από τον Χρήστου) έγινε το έλα να δεις, με την ΧΑΝΘ να κερδίζει φάουλ για βολές και την ίδια στιγμή τους διαιτητές να καταλογίζουν διπλή τεχνική ποινή σε παίκτες και πάγκο της Ξάνθης -μια εξέλιξη που λίγο πολύ καθάρισε το ματς ακόμα και αν οι οικοδεσπότες σπατάλησαν 3/4 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 29-34, 40-43, 56-52

ΧΑΝΘ: Βλάσιος 12 (4), Ιωάννου 4, Αλτίνης 3, Ζιάκας 14 (3), Κομνιανίδης 3 (1), Ζωϊδης 2, Μπρόζος 16 (2), Χιτικούδης 2.
Λεύκιππος Ξάνθης: Καντά 9 (2), Παλλάκης 8 (2), Μακαρατζής 10 (1), Μπουτσακτσή 10, Χρήστου 15.