Τεράστιο διπλό για τον ΑΠΑΣ! Ο ΑΠΑΣ Νάξου πέρασε από την Δάφνη και την έδρα του τοπικού ΑΟ Δάφνης επικρατώντας με 65-53 το μεσημέρι της Κυριακής (12/11) στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β Εθνικής, με αποτέλεσμα να ανέβουν στο 4-2 μετά από δύο συνεχόμενες ήττες τις περασμένες εβδομάδες! Μάλιστα, αυτήν ήταν την ίδια στιγμή και η πρώτη ήττα των οικοδεσποτών για φέτος μετά από το αρχικό τους 5/5 στον Νότο της τρίτης τη τάξει εθνικής κατηγορίας!

Μετά από ένα πρώτο μέρος, όπου με κύριο όπλο την αμυντική τους συνέπεια, αφού κράτησαν τους νησιώτες μόλις στους 25 πόντους ενεργητικό στο πρώτο αυτό 20λεπτο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά μπαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στον πίνακα του σκορ με 8 πόντους (33-25 στο 20′), ήρθε η ώρα για τον ΑΠΑΣ ότι δίκαια θεωρείται ως μια από τις καλύτερες αρμάδες στο φετινό χάρτη της τρίτης τη τάξει εθνικής κατηγορίας.

Έτσι, βρίσκοντας πολλές λύσεις τόσο στην άμυνά τους, όπου επέτρεψαν μόλις 12 πόντους σε όλο το φάσμα της 3ης περιόδο, όσο και στην επίθεσή τους, όπου μέσα σε ένα μόλις δεκάλεπτο σκόραραν σχεδόν όσους πόντους πέτυχαν σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο (23 έναντι 25), οι φιλοξενούμενοι θα έκαναν την ολική ανατροπή και θα έμπαιναν με αέρα στην 4η και τελευταία περίοδο (45-48 στο 30′).

Έχοντας πάρει μάλιστα φόρα από την απίθανη 3η τους περίοδο οι νησιώτες του Κώστα Ρουμελιώτη θα συνέχιζαν στα ίδια μήκη κύματος και στο τελευταίο δεκάλεπτο φτάνοντας όχι απλά σε ένα τεράστιας σημασίας διπλό αλλά και σε μια νίκη με 12 πόντους διαφορά (53-65 τελικό σκορ) που θα παίξει τον δικό της ρόλο στην ρεβάνς τους στις Κυκλάδες από το 2024.

Όσον αφορά τώρα τις επερχόμενες υποχρεώσεις τους στο φετινό πρωτάθλημα της Β Εθνικής, οι μεν γηπεδούχοι θα μεταβούν στα βόρεια προάστια της πρωτεύουσας για τον αγώνα με την πάντα υπολογίσιμη και επικίνδυνη ΑΕ Νέας Κηφισιάς ενώ από την άλλη μεριά οι δε Ναξιώτες θα υποδεχθούν σε ένα παιχνίδι με έντονο το «πρέπει» της νίκης την ΕΦΑΟ Ζωγράφου, που χθες (11/11) έσπασε το ρόδι για φέτος λυγίζοντας τον ΑΟ Παγκρατίου.

Δάφνη – ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια 53-65

Δεκάλεπτα: 12-13, 33-25, 45-48, 53-65
Διαιτητές: Κατσαπρακάκης, Μαρίγλη, Πετράκης

Δάφνη (Ζαβός): Γιαννίκος 7 (1), Τζιβελέκας 4 (1), Έξαρχος 12 (2), Μουστόπουλος 13, Μέλιος 2, Ανδρεόπουλος 12, Μαραγκόπουλος 3 (1), Κερασοβίτης, Γιούσι.
ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια (Ρουμελιώτης): Χαρούνι 9, Παρασκευόπουλος 11 (1), Τσρνιτς 17 (2), Γκαβασιάδης 3, Στάθης 9 (1), Λάκοβ 11 (1), Κρανιάς 4, Νεόφυτος 1.