Σε παράσταση για έναν ρόλο κατάφερε να μετατρέψει το ντέρμπι των χαμηλότερων επιπέδων του βαθμολογικού πίνακα του 4ου ομίλου της Β Εθνικής η ΔΕΚΑ (6-6), η οποία κέρδισε εύκολα με 75-53 την Σταυρούπολη (4-9) στο πλαίσιο της εξ αναβολής αναμέτρησης για την 14η στροφή της λίγκας.

Η ομάδα του Ευόσμου μάλιστα, ήταν η ομάδα εκείνη που ήδη από την αρχή της αναμέτρησης πήρε άμεσα στα χέρια της τα ηνία του αγώνα (25-15 στο 10′), ενώ στη συνέχεια και με την πάροδο του χρόνου μόνο να αυξήσει το προβάδισμά της με γεωμετρική πρόοδο μπορούσε -μπαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά με το ευρύ +16 (40-24).

Μετά την ανάπαυλα όχι μόνο δεν άλλαξε το παραμικρό αλλά η Ακαδημία κατόρθωσε μάλιστα να ξεφύγει σταθερά ακόμα και με προβαδίσματα άνω των 20 πόντων -με την τρομερή της συνέπεια και αποτελεσματικότητα στα μετόπισθεν (37 πόντοι παθητικό μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου – 1.2 πόντοι παθητικό ανά λεπτό) να κάνει όλη τη διαφορά.

Πλέον, η ΔΕΚΑ κάνοντας το 2/2 επί του σημερινού της αντιπάλου μετά το διπλό στη Σταυρούπολη με 82-80 πριν από μερικούς μήνες συνεχίζει να πιέζει την πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα -από όπου απέχει πια 1.5 ματς με αγώνα λιγότερο.

 

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 40-24, 58-37, 75-53
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου – Αγραφιώτης Γρ. – Κωνής

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης – Χατζηβρέττας): Τουλούπης 4, Βογιατζής, Καπετάκης 22(4), Τσιροπούλης Μ., Σουτζόπουλος 11, Πατρίκης 10, Καλαποθαράκος 4, Λιοτόπουλος 21(3), Κόνσουλας 3.
ΕΚ Σταυρούπολη (Νίκου – Παπαβασιλείου): Τζουβάρας 5(1), Φωτιάδης 4, Βουρτζούμης, Δασκαλόπουλος 6, Κυλαντωνίδης Π., Παπαπασχάλης 6, Γκαβέζος 3, Κακαρούδης 12(1), Χολέβας 2, Κουντουραντζόγλου 4, Λεπτοκαρίδης 3, Μητρόπουλος 8(1).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Σάββατο 21/1

Ερμής Λαγκαδά – Μακεδονικός 69-74
Πολύγυρος – Γέφυρα 38-76
Μαχητές Πεύκων – Ευκαρπία 79-65

Τρίτη 24/1

ΧΑΝΘ – Λεύκιππος Ξάνθης 56-52

Τετάρτη 25/1

ΔΕΚΑ – Σταυρούπολη 75-53

Ρεπό: Πανσερραϊκός

Αναλυτικά η βαθμολογία:

1. Μακεδονικός 23, 10-3 +86
2. Μαχητές Πειραματικό 22, 9-4 +110
3. Γέφυρα 21, 9-3 +154
4. Πανσερραϊκός 21, 9-3 +99
_______________________________
5. Ερμής Λαγκαδά 21, 8-5 +18
6. Λεύκιππος Ξάνθης 21, 8-5 +66
_______________________________
7. ΧΑΝΘ 19, 6-7 +60
8. ΔΕΚΑ 18, 6-6 -38
9. Σταυρούπολη 17, 4-9 -70
10. Ευκαρπία 14, 1-12 -123
_______________________________
11. Πολύγυρος 13, 0-13 -362

* οι πρώτες 4 ομάδες του βαθμολογικού πίνακα θα μπουν στα Playoffs
** η τελευταία ομάδα του βαθμολογικού πίνακα υποβιβάζεται στη Γ’ Εθνική
*** οι θέσεις 7-10 θα παίξουν στα Playouts

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής (28/1):

Γέφυρα – Ερμής Λαγκαδά
Μακεδονικός – ΧΑΝΘ
Λεύκιππος Ξάνθης – Μαχητές Πεύκων
Ευκαρπία – ΔΕΚΑ
Πανσερραϊκός – Πολύγυρος

Ρεπό: Σταυρούπολη