Σε ένα από τα πλέον χορταστικά ματς της σεζόν που κατάφερε να οδηγηθεί μέχρι και την 2η παράταση δυστυχώς το φινάλε δεν ήταν αντάξιο του αγωνιστικού κάλλους, με το ντέρμπι της πρεμιέρας της 11ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β Εθνικής μεταξύ των Διαγόρα Ρόδου και ΟΦΗ να διακόπτεται οριστικά καθότι στο παρκέ έσταζαν νερά από την οροφή εδώ και αρκετή ώρα με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί αρκετή υγρασία στο παρκέ -κάτι που ανάγκασε τους διαιτητές να ματαιώσουν τη συνέχεια του αγώνα και να μην δώσουν το απαραίτητο πράσινο φως για την έναρξη του δεύτερου έξτρα πενταλέπτου!

Διαβάστε το φιλμ της αγωνιστικής δράσης…

Έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο ιδιαίτερα κλειστό αναφορικά με τη διακύμανση του σκορ και τις διαφορές τις οποίες κατάφεραν να οικοδομήσουν οι δύο αντίπαλοι (20-16 στο 10′, 31-34 στο 20′), ο ΟΦΗ με κύριο όπλο την αμυντική του υπεροχή κατόρθωσε να εγκλωβίσει στους μόλις 9 πόντους ενεργητικό τους γηπεδούχους (0.9 πόντοι ανά λεπτό) και να μετατρέψει το οριακό +3 του φινάλε του πρώτου μέρους σε +5 (40-45) στο φινάλε της 3ης περιόδου, η οποία αν και ιδιαίτερα μέτρια (μόλις 20 πόντοι αθροιστικά) έδωσε τη δυνατότητα στους Κρητικούς να έχουν τον πρώτο λόγο στο ντέρμπι του Σαββάτου.

To ντέρμπι καλά κρατούσε όμως και στην 4η και τελευταία περίοδο, με τον Διαγόρα τώρα να είναι αυτός που -από κοινού με τη δυναμική που του χάριζε η Τέντα- έσφιξε εν πολλοίς την αμυντική του ισορροπία και βρίσκοντας πολλές λύσεις στα μετόπισθεν (11 πόντους παθητικό – 1.1 πόντοι ανά λεπτό) μπλόκαρε τον οργανισμό του Ηρακλείου και κατόρθωσε να στείλει το ματς ακόμα και στην παράταση (56-56 στο 40′) χάρις σε επί μέρους σκορ της τάξης του 16-11 στο ύστατο δεκάλεπτο!

Μάλιστα, νικητή δεν είχαμε ούτε στην πρώτη παράταση, με τις δύο ομάδες να ανακηρύσσονται ισόπαλες στο έξτρα πεντάλεπτο με 11-11 και να οδεύουν και σε δεύτερη παράταση προκειμένου να γίνει γνωστός ο νικητής ενός συναρπαστικού παιχνιδιού 50+ λεπτών!

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 31-34, 40-45, 56-56
Οι παρατάσεις: 67-67