Χάρις σε ένα μοναδικό δεύτερο ημίχρονο όπου έφερε τα κάτω πάνω, ο ΑΣΕ Δούκας κατάφερε να επιστρέψει στο χορό των νικών λυγίζοντας στο ντέρμπι των βορείων προαστίων της πρωτεύουσας με 72-59 τον ΑΟ Πεύκης σε εξ αναβολής παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής -ένα αποτέλεσμα που τον ξεκολλάει ακόμα περισσότερο από τον αποψινό (17/12) του αντίπαλο και από την επικίνδυνη ζώνη του απευθείας υποβιβασμού στη Γ’ Εθνική!

Αν και από ήδη από τα πρώτα λεπτά της συνάντησης η Πεύκη ήταν αυτή που έμοιαζε με την καλύτερη ομάδα του παρκέ -με τους φιλοξενούμενους να έχουν στην κατοχή τους απόλυτα στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους τον ρυθμό και το μομέντουμ της συνάντησης προηγούμενοι τόσο με 15-22 στο 7′ όσο και με 22-28 στο 15′, 24-32 στο 17′-, ο Δούκας με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να βάλει… φωτιά στο ματς από το πρώτο 20λεπτο!

Για την ακρίβεια, η ομάδα του κόουτς Σορώτου εγκλωβίζοντας στο απόλυτο μηδέν τους νεοφώτιστους από τον 3ο όμιλο της Γ Εθνικής ισοφάρισε γρήγορα γρήγορα χάρις σε ένα δυναμικό και αποτελεσματικό 8-0 επί μέρους σκορ σε 32-32 στο 19′ και επέστρεψε για τα καλά στο ματς.

Εκμεταλλευόμενοι μάλιστα αυτό τους το μομέντουμ οι γηπεδούχοι ήταν η… μόνη ομάδα που πάτησε στο παρκέ μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον Δούκα να μπαίνει φουριόζος στην 3η περίοδο και όχι απλά να επιστρέφει από το -3 (32-35) του 20′ άμεσα αλλά να αποκτάει και ηχηρές διαφορές στον πίνακα του σκορ φτάνοντας τόσο στο +7 (44-37) στο 23′ όσο και στο +8 (49-41) στο 27′. Μάλιστα, το εν λόγω δεκάλεπτο θα έληγε εν τέλει στο +6 (55-49) με τους οικοδεσπότες να στήνουν ένα μικρό πάρτι στον Άγιο Θωμά με 23 ολόκληρους πόντους ενεργητικό σε αυτό το διάστημα -το οποίο συνεχίστηκε μέχρι και τα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου όταν έφτασαν για πρώτη φορά ακόμα και στο +9 (58-49 στο 32′)!

Με τη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων μάλιστα να έχει στρογγυλοκαθίσει κοντά στους 9 πόντους (62-50 στο 34′, 62-53 στο 35′), το παιχνίδι εν ολίγοις είχε κριθεί αρκετή ώρα πριν την εκπνοή του, με τον Δούκα να ανεβαίνει πια στο 4-6 και τους 14 βαθμούς σε δέκα μέχρι στιγμής ματς -λίγες ημέρες πριν το τελευταίο παιχνίδι για το 2022 κόντρα στον πολύ ισχυρό και Κυπελλούχο των εθνικών κατηγοριών Πανιώνιο.

Διαιτητές: Καραβίτης-Κονταράτος-Τεφτίκης (Κυριόγλου)
Τα Δεκάλεπτα: 20-22, 32-35, 55-49, 72-59

ΑΣΕΔ (Σορώτος): Μαραγκόπουλος 3, Στεργίου 5 (1), Κοψιάς 18 (1), Γεωργιάδης, Μιχαήλ, Ελ Ντερινί, Λιβανός 6, Χατζής, Μαλτέζος 10, Λάκκας 16 (1), Τσιτσιγιάννης 14 (1).
ΑΟ Πεύκης (Κτιστάκης): Τσιότρας 5, Βούρτσης, Παπανικολόπουλος 13, Μακρυγιάννης, Φιλιππόπουλος 6, Τσούπρος 5 (1), Γεροκώστας, Σκόνδρας, Τσακίρης 3, Λέζος 10 (1), Μουάτσος, Ψαρόπουλος 17 (3).