Πέρασε από τον Άγιο Θωμά ο Πρωτέας! Μια από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις πραγματοποίησε το βράδυ της Τετάρτης (25/1) ο Πρωτέας, με την ομάδα της Βούλας (10-3) να κερδίζει σε εξ αναβολής βολής παιχνίδι για την 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β Εθνικής τον ΑΣΕ Δούκα (5-9) εκτός έδρας με 78-65.

Παρόλο που αντίκρισε τους φιλοξενούμενους να εκκινούν τρομερά την αναμέτρηση και να προηγούνται ακόμα και με 0-9 στο 4ο λεπτό, ο Δούκας κατάφερε πολύ σύντομα να ισορροπήσει την εις βάρος του κατάσταση αρχικά ισοφαρίζοντας σε 15-15 στο 7′ και στη συνέχεια κλείνοντας πίσω στο σκορ μόνο με τρεις πόντους (16-19) έχοντας μπει και πάλι για τα καλά στην εξίσωση του αγώνα.

Ωστόσο, ο Πρωτέας ήταν ξεκάθαρα η καλύτερη ομάδα του παρκέ σε αυτό το πρώτο ημίχρονο και -ακόμα και αν αντίκρισε τους οικοδεσπότες να επιστρέφουν τάχιστα από το 21-29 σε 28-31 μέχρι και το πέρας του πρώτου τετάρτου της αναμέτρησης- κατόρθωσε με ένα τρομερό επί μέρους σκορ της τάξης του 2-16 στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου μέρους να ξεφύγει και πάλι και να πάει στα αποδυτήρια με το εκκωφαντικό +17 (30-47)!

Αυτό το μομεντουμ του ο οργανισμός των νοτίων προαστίων κατόρθωσε να το διαφυλάξει και στις απαρχές του δεύτερου μέρους όταν και μέχρι το 25ο λεπτό έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ (44-61 στο 25′), ενώ ακόμα και μέχρι και το πέρας του τρίτου δεκάλεπτου είχε σταθερά στα χέρια του τον απόλυτο έλεγχο απολαμβάνοντας διαρκώς διψήφια προβαδίσματα (51-64 στο 30′).

Από εκεί και πέρα όλα έγιναν πιο απλά για τη Βούλα, η οποία -κάνοντας την ίδια στιγμή το 2/2 φέτος με τον αποψινό της αντίπαλο- πέτυχε ακόμα μια νίκη φέτος και εξακολουθεί να πατάει γερά εντός των θέσεων που στο τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος αναμένεται να οδηγήσουν στα Playoffs ανόδου.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 30-47, 51-64, 65-78

Διαιτητές: Ναστούλης, Μαυρέλης, Σκουλαρίκης

ΑΣΕ Δούκα (Σορώτος): Μουάτσος, Μαραγκόπουλος, Στεργίου 7 (1, Κοψιάς 4, Μιχαήλ 17 (3), Παπανδρέου, Λιβανός 6, Σωτηράκης 14 (1), Χατζής, Μαλτέζος 10 (2), Λάκκας 7 (1), Τσιτσιγιάννης.

Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Φιλίππου, Δενδρινός 15 (1), Τσακναρίδης, Κυριλής 23 (4/6 τρίπ.), Χωραφας, Παπαδάκος, Ματσάγγος 15 (1), Γάργαλης 10 (1), Σκορδάς 6, Τραχανάς, Βλάχος 1, Βισνιέφσκι 8