Έχει πάρει… φωτιά στην έδρα του ο Έσπερος! Ο Έσπερος λύγισε και τον Διαγόρα στην Καλλιθέα με 72-65 το απόγευμα της Πέμπτης (16/2) στο πλαίσιο εξ αναβολής αναμέτρησης για την 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β Εθνικής -με την αρμάδα της Καλλιθέας να κάνει την ίδια στιγμή και το 2/2 κόντρα στους Ροδίτες για φέτος μετά το διπλό στο νησί των ιπποτών με 82-74 πριν από μερικούς μήνες και να σκαρφαλώνει στους 25 βαθμούς με την 8η φετινή της νίκη αποφεύγοντας την ίδια στιγμή τον απευθείας υποβιβασμό στη Γ Εθνική!

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έκαναν κουμάντο εν ολίγοις στον πίνακα του σκορ από την αρχή μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους, όταν από τα πρώτα λεπτά ήδη είχαν αρπάξει την πρωτοκαθεδρία στον πίνακα του σκορ αλλά και τον αγωνιστικό ρυθμό προηγούμενοι τόσο με 11-7 και 15-9 όσο και με 22-16 μέχρι και το φινάλε της 1ης περιόδου -προβάδισμα που μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο μέχρι και την ώρα της ανάπαυλας όντας μπροστά αφενός με 38-32 λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου αλλά και με 41-34 με το πέρας του πρώτου 20λεπτου.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους Ροδίτες δε, αντίκρισαν τους οικοδεσπότες να μπαίνουν με φόρα και από τα αποδυτήρια και τρέχοντας ένα καίριο και δυναμικό 12-4 επί μέρους σκορ να ξεφεύγουν ακόμα και με 13 πόντους (53-40) στον πίνακα του σκορ καλώντας τους φιλοξενούμενους να βρουν άμεσα λύσεις.

Αυτό και έγινε στη συνέχεια βέβαια, με τον Διαγόρα να ροκανίζει την εις βάρος του απόσταση μέχρι και τους 2 πόντους στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου (55-53), ενώ λίγο αργότερα με 1/2 βολές θα πλησίαζε μετά από πολλή ώρα και στον πόντο δις (55-54 και 59-58) βάζοντας… φωτιά στο ντέρμπι παραμονής! Μάλιστα, έχοντας πάρει για τα καλά το μομέντουμ της συνάντησης στα μέσα της 4ης περιόδου με ένα μεγάλο σουτ του Ιοδράνογλου θα ισοφάριζαν ακόμα και σε 61-61!

Ο Καπρης όμως με δύο συνεχόμενα καλάθια έδωσε και πάλι αέρα στον Έσπερο, που με τέσσερα λεπτά στο ρολόι ξέφυγε με 4 πόντους (65-61) σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο -με τον Έσπερο να επικυρώνει μια μεγάλη επιτυχία στα εναπομείναντα λεπτά με πρωταγωνιστή ξανά τον Κάπρη.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 41-34, 55-48, 72-65

Έσπερος (Κωνσταντινίδης): Αγγελόπουλος 12(1), Ράγκος, Αδαμόπουλος 12, Έιβαρ 3(1), Τσάμης, Τσολάκης 6, Κολιός 2, Λιούνης 4, Καπρής 12, Κατσουλάκος 4, Γκαγκαλούδης 17(3)

Διαγόρας (Κουταλιανός): Βογιατζής 2, Ιορδάνογλου 3(1), Μπόζιτς 10, Καράβας 3(1), Μαρουλλάκης 6, Παρδακάς 16(1), Πιλκούδης 1, Χρύσης 6(1), Ελαμέ 18, Μητσού