Νίκη ανάσα για τον Έσπερο! Ο Έσπερος ήταν τελικά ο μεγάλος νικητής του απόλυτου εξ αναβολής ντέρμπι για την 14η στροφή του 2ου ομίλου της Β Εθνικής, με την αρμάδα της Καλλιθέας να κάμπτει την αντίσταση του ΑΟ Πεύκης με 84-73 και να ξεφεύγει πλέον κατά 4.5 πλέον ματς καθαρά από το συγκρότημα των βορείων προαστίων, που γνώρισε απόψε (8/2) την 9η ήττα του στη σειρά. Tην ίδια στιγμή δε, οι γηπεδούχοι έσπασαν και το -2 (76-74) με το οποίο είχαν ηττηθεί στο πρώτο μεταξύ τους ματς.

Μπορεί να αντίκρισε τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πολύ καλύτερα στην αναμέτρηση καταφέρνοντας να προηγηθούν τόσο με 19-26 όσο και με 28-34 μέχρι και τα μέσα της 2ης περιόδου, αλλά η ομάδα της Καλλιθέας δεν ήταν φυσικά πρόθυμη να αφήσει μια τόσο μεγάλη μάχη παραμονής να πάει χαμένη από νωρίς.

Έτσι, πολύ σύντομα άρχισε να σφίγγει πολύ την αμυντική της σοβαρότητα σε περιφέρεια και ρακέτα και εγκλωβίζοντας την Πεύκη μόλις στους 5 πόντους μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους (σκόραρε 15 η ίδια σε αυτό το διάστημα) κατάφερε όχι απλά να μειώσει ακόμα περισσότερο αλλά και να περάσει μπροστά στο σκορ λίγο πριν την ανάπαυλα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 43-39!

Μάλιστα, χάρις σε ένα φοβερό επιθετικό ξεκίνημα της τάξης των 13 πόντων μέσα σε λίγα μόλις λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Έσπερος ξέφυγε ακόμα και με 9 πόντους (56-47) -έχοντας πάρει πια πλήρως στα χέρια του τα ηνία της συνάντησης!

Μέχρι και το τέλος όμως, αυτής της περιόδου αλλά και τις απαρχές της 4ης και τελευταίας, η Πεύκη με μεγάλο σερί κατόρθωσε να γυρίσει το διακόπτη στο μομέντουμ του ντέρμπι και να πλησιάσει πολλάκις σε απόσταση βολής και καλαθιού (60-57, 63-62, 67-64) βάζοντας… φωτιά στο ματς ξανά!

Με ένα ξέσπασμα όμως, στα εναπομείναντα λεπτά ο Έσπερος ξέφυγε και πάλι στον πίνακα του σκορ (73-64, 78-66) φτάνοντας έτσι σε μια πολύ σημαντική νίκη εν όψει της μάχης παραμονής στον 2ο όμιλο.

Διαιτητές : Σκαλτσής-Ουσταμπασίδης-Αντωνιάδης
Δεκάλεπτα: 17-23, 43-39, 63-62, 84-73

ΠΟΚ Έσπερος (Κωνσταντινίδης): Αγγελόπουλος 5(1), Ράγκος 2, Αδαμόπουλος 14(2), Έιβαρ 12(4), Τσάμης, Κολιός 2, Λιούνης 6, Καπρής 12 (1), Κατσουλάκος 15, Γκαγκαλούδης 16(2)
Πεύκη (Παύλος): Τσιότρας 4, Βούρτσης 2, Τσαγκαράκης 4, Μακρυγιάννης 3(1), Φιλιππόπουλος 10(2), Ομάρ 19(1), Γεροκώστας, Τσακίρης 15(1), Λέζας 3, Ψαρόπουλος 13(2)