Με ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι -το μοναδικό που έλαβε χώρα την… παραδοσιακή Κυριακή (9/10) αντί για το νεοσύστατο Σάββατο (8/10)- έκλεισε η 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ Εθνικής και με τη βούλα, με τον Εθνικό να κάμπτει την αντίσταση των Φαναριών με 75-70 και να αρπάζει το πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς!

Το παιχνίδι ήταν σταθερά πολύ κοντά στο σκορ ήδη από τα πρώτα του λεπτά, με τους Πειραιώτες ωστόσο να έχουν τον πρώτο λόγο όταν προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου κατόρθωσαν να επιβάλλουν τα «θέλω» τους στο παρκέ και να ξεφύγουν τόσο με 8 πόντους (35-43) στο 19ο λεπτό όσο και με 10 πόντους (35-45) στο φινάλε.

Αν και μετά την ανάπαυλα ο ΑΠΑΣ κατάφερε να συνεχόμενες λύσεις στα μετόπισθεν να βρει την απαραίτητη αυτοπεποίθηση και να πλησιάσει απειλητικά τους φιλοξενούμενους μειώνοντας τόσο σε 44-49 στο 23′ όσο και σε 54-56 στο 29′, ο Εθνικός έμοιαζε να είναι το απόλυτο αφεντικό στην 4η και ύστατη περίοδο, όταν βρίσκοντας 12 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά ξέφυγε και πάλι στον πίνακα του σκορ με 62-68 στο 34′.

Λίγο αργότερα μάλιστα, ο Φώτης Βασιλόπουλος με ένα… τρελό σουτ από τα 8 περίπου μέτρα να «καθαρίζει» το παιχνίδι σχεδόν ένα λεπτό πριν την εκπνοή κάνοντας το 66-73!

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 35-45, 54-56, 70-75
Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Κούλης, Τεφτίκης

ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια (Ρουμελιώτης) : Προδρόμου 26, Μιλεντίγιεβιτς 3, Τζόκιτς 7 (1) Αναγνωστόπουλος 17, Λάκοφ 5 (1), Γυφτάκης, Χαρούνι 8, Μπακέας 4 (1), Πολίτης
Εθνικός Πειραιά (Χούμπαυλης) : Βασιλόπουλος 19 (4 τριπ. – 14 ασίστ), Καππής 10, Σταματίου 7 (1), Παπουτσής 5 (1), Ολύμπιος 10 (3), Ιωάννου 4, Ρούκας, Βαθρακοκοίλης 8 (1), Καραφαντής, Γκαβασιάδης 12