Σε ένα χορταστικό παιχνίδι για την εξ αναβολής αναμέτρηση για την 5η στροφή του 1ου ομίλου της Β Εθνικής, ο ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια κατάφεραν να λυγίσουν στο νήμα της αντίσταση της Αχαγιάς ’82 με 76-72 δίνοντας συνέχεια στο φορμάρισμά τους εδώ και έναν περίπου μήνα. Πλέον, οι νικητές με την έκτη τους φετινή νίκη σε εννιά ματς (χρωστούν ένα παιχνίδι) έφτασαν τους 15 βαθμούς και πατούν γισ τα καλά πια εντός της πρώτης τετράδας του βαθμολογικού πίνακα του γκρουπ.

Η ομάδα που εκκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και μάλιστα βρισκόταν σταθερά μπροστά στον πίνακα του σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα των αρχικών στιγμών δεν ήταν άλλη από την Αχαγιά, με την αρμάδα από την Πάτρα να έχει την πρωτοπορία προηγούμενη τόσο με 9-12 στο 6ο όσο και με 18-21 στο 10ο λεπτό, ενώ μάλιστα μέχρι και τα μέσα της 2ης περιόδου είχε καταφέρει να ξεφύγει ακόμα και με 7 πόντους (20-27 στο 15′).

Ωστόσο, ο οργανισμός της Νάξου με ένα μικρό ξέσπασμα κατόρθωσε άμεσα να ισορροπήσει την κατάσταση ισοφαρίζοντας σε 27-27 τρία λεπτά αργότερα, ενώ μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους (με ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 16-4 από το 12′) είχε περάσει και μπροστά με 36-31 όντας πλέον αυτός που κρατούσε σφιχτά στα χέρια του το μομεντουμ της συνάντησης.

Η ομάδα της Κάτω Αχαΐας ωστόσο δεν είχε την πρόθεση να παρατήσει τον αγώνα σε καμία περίπτωση και -ακόμα και αν βρισκόταν σταθερά πίσω στο σκορ μέχρι και τις απαρχές της 4ης περιόδου (38-33 στο 23′, 47-46 στο 27′, 60-55 στο 32′)- σύντομα κατόρθωσε να προηγηθεί με συνεχόμενες λύσεις στην επίθεση (12 πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά) με 61-65 στο 34′.

Οι γηπεδούχοι όμως, αντέδρασαν για ακόμα μια φορά άμεσα και εκτός του ότι ισοφάρισαν σύντομα σε 66-66 στο 35′ πήραν και το προβάδισμα και πάλι έπειτα από εξαιρετικό διάβασμα του Χαρούνι και δυναμικό καλάθι του Προδρόμου στην αντίπαλη ρακέτα (68-66).

Το ματς κρίθηκε εν τέλει στο νήμα, με τον Βλαδίτση να σπαταλάει τη μια από τις δύο βολές που κέρδισε με 14 δευτερόλεπτα στο ρολόι χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει (72-71) -με τον Προδρόμου να απαντάει με 2-2 από τη γραμμή των βολών για το 74-71 με 12 δευτερόλεπτα για τη λήξη -με τον Τζόκιτς στη συνέχεια να σφραγίζει τη νίκη με δύο ακόμα δικές του βολές.

Διαιτητές: Αποστολίδης Β.-Ραχιώτης-Ναστούλης (Καραμπίνης)
Δεκάλεπτα: 18-21, 36-31, 53-53, 76-72

Φανάρια Νάξου: Μιλεντίγιεβτις 7 (1), Δόγκλης, Γυφτάκης, Προδρόμου 11, Χάρος, Βουτηρόπουλος, Αναγωνστόπουλος 12, Τζόκιτς 15 (2), Χαρούνι 13, Μπακέας 2, Λάκοβ 14 (4)
Αχαγιά: Βλαδίτσης 10 (1), Μακρής, Καλογιάννης, Νεόφυτος 5, Φραντζής 14 (4), Στάθης 17 (1), Τάρναρης, Μάρκοβιτς 10, Οικονομόπουλος 15 (2)