Σε ένα πολύ χορταστικό και γεμάτο συγκινήσεις εξ αναβολής παιχνίδι για την 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β Εθνικής, τα Φανάρια της Νάξου κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του Αιόλου Αγυιάς με 85-79 στην παράταση και να τον προσπεράσουν στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα του γκρουπ λίγες ημέρες πριν την έναρξη του δεύτερου γύρου της λίγκας!

Παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι εκκίνησαν πολύ καλύτερα την αναμέτρηση προηγούμενοι τόσο με 9 πόντους στο 4′ (12-3) όσο και με 8 στο 7′ (19-11), οι Πατρινοί πολύ σύντομα κατάφεραν να φέρουν στα ίσια στο μομεντουμ της αναμέτρησης κυρίως μέσω της αμυντικής τους συνέπειας. Για την ακρίβεια, κρατώντας την ομάδα της Νάξου μόλις στους 2 πόντους στα τελευταία τρία λεπτά της 1ης περιόδου επέστρεψαν για τα καλά στο ματς πλησιάζοντας ακόμα και στον πόντο (21-20 στο 10′) και παίρνοντας αέρα ψυχολογίας εν όψει της συνέχειας.

Ο Αίολος μάλιστα συνέχισε στα ίδια μήκη κύματος και στην 2η περίοδο και με κύριο όπλο για ακόμα μια φορά την αποτελεσματικότητά του στα μετόπισθεν δεν επέτρεψε ποτέ ουσιαστικά στα Φανάρια να ξεφύγουν στον πίνακα του σκορ (27-26 στο 13′, 33-30 στο 17′, 34-32 στο 20′) μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους -με το παιχνίδι να γίνεται πάρα πολύ σκληρό με μόλις 25 κοινούς πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο (13-12 επί μέρους σκορ – ήτοι 2.5 μόλις πόντοι ανά λεπτό).

Στο δεύτερο ημίχρονο, μέχρι και τα μέσα περίπου της 3ης περιόδου για την ακρίβεια, οι οικοδεσπότες ήταν αυτοί που έμοιαζαν περισσότερο με την καλύτερη ομάδα του παρκέ καθότι στο μεγαλύτερο διάστημα του εν λόγω δεκάλεπτου είχαν κατορθώσει να χτίσουν αξιοπρόσεκτες διαφορές κοντά στο φράγμα των 5 πόντων για αρκετή ώρα (44-39 στο 25′, 48-42 στο 27′). Ο οργανισμός της Αγυιάς όμως, πήρε και πάλι μπροστά αμυντικά μετά από αυτό το ξέσπασμα της Νάξου και επιτρέποντας μόλις επτά πόντους παθητικό στα επόμενα οκτώ αγωνιστικά λεπτά κατόρθωσε όχι απλά να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης αλλά και να περάσει και μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά πέντε λεπτά πριν το τέλος (55-56) φέρνοντας τα πάνω κάτω στο ντέρμπι -προβάδισμα που κράτησαν μέχρι και το 37ο λεπτό με νύχια και με δόντια (57-58)!

Το παιχνίδι συνέχισε μέχρι και τα ύστατα λεπτά του να κινείται σε μια λεπτή γραμμή, με τον Προδρόμου με 2-2 βολές να μειώνει στον πόντο εκ νέου για τους γηπεδούχους (62-63) με ακριβώς 1.5 λεπτό στο ρολόι για τη λήξη της μονομαχίας -με τον Λάκοβ λίγο αργότερα με 1-2 να ισοφαρίζει σε 63-63 με κάτι λιγότερο από ένα λεπτό για το φινάλε.

Μάλιστα, μετά από ένα λάθος του Αιόλου στη δική του επίθεση, ο Λάκοβ με ένα σουτ από τη ζώνη του mid range έγραψε το 65-63 και έδωσε το Αβαντάζ στην ομάδα του με 22 δευτερόλεπτα ακόμα στο ρολόι! Ο Λυμπέρης όμως, δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη και με μια πολύ δυναμική και όμορφη κίνηση στο χαμηλό post ισοφάρισε σε 65-65 αφήνοντας μόλις 7 δευτερόλεπτα στους γηπεδούχους.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ακόμα και το play του προπονητικού επιτελείου με το back screen του Προδρόμου στον Χαρούνι επέφερε φάουλ για δύο βολές, ο τελευταίος σπατάλησε και τις δύο προσπάθειές του με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση!

Στο έξτρα αυτό πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι, που είχαν πλέον ξεκάθαρα στα χέρια τους το μομεντουμ της συνάντησης, κατάφεραν σταδιακά να επιβάλλουν το δικό τους ρυθμό σε παρκέ και πίνακα του σκορ. Μάλιστα, με ένα μακρινό σουτ του Μιλεντίγιεβιτς αλλά και με ένα… τρελό καλάθι από κοντά του Προδρόμου κατάφεραν να ξεφύγουν δις με 5 πόντους με λιγότερο από ένα λεπτό για το τέλος. Ωστόσο, ο Αίολος μέσα σε 20 δευτερόλεπτα πρόλαβε να μειώσει στον πόντο και με δύο βολές του Χατζόπουλου, που πλησίασε σε 80-79 με 9 δευτερόλεπτα στο ρολόι, να βάλει… φωτιά στο ματς με αρκετή ακόμα ώρα για την εκπνοή.

Ο Μιλεντίγιεβιτς ήταν όμως ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και έφερε τους Ναξιώτες σε απόσταση τριών πόντων (82-79), με τους Αχαιούς να αστοχούν στο τρίποντο ισοφάρισης στο τέλος.

Τα Δεκάλεπτα: 21-20, 34-32, 52-48, 65-65

H παράταση: 85-79

ΑΠΑΣ Nάξου ”Τα Φανάρια” (Ρουμελιώτης): Μιλεντίγιεβιτς 25 (5), Μπακέας, Γυφτάκης, Προδρόμου 23 (1), Αναγνωστόπουλος 8, Τζόκιτς 10 (1), Χαρούνι 7, Λάκοφ 11 (1), Βουτηρόπουλος.

Αίολος Αγυιάς (Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 12, Πλώτας 9, Βαλάης, Γιαννικόπουλος, Θανόπουλος 17 (2), Παπαφωτίου 17 (3), Γκάτζιος 7, Λυμπέρης 17 (3), Γοργότσης.