Στην εξ αναβολής αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής στο φετινό 4ο όμιλο της Β Εθνικής, η Γέφυρα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ΔΕΚΑ επικρατώντας το απόγευμα της Τετάρτης (30/11) με 78-68 χάρις σε ένα ξέσπασμα στην 4η περίοδο της συνάντησης!

Μάλιστα, ακόμα και αν το τελικό σκορ δε μαρτυράει πλήρως την πάσα αλήθεια, το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι μέχρι και το πέρας της 3ης περιόδου, με την ακαδημία του Ευόσμου αφενός να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ προηγούμενη τόσο με 16-22 στο 10′ όσο και με 40-41 στο 20΄και αφετέρου να είναι πολύ σκληρή και να μένει εντός της διεκδίκησης της νίκης μέχρι και το 30ο λεπτό.

Ωστόσο, η Γέφυρα ξέφυγε στο τέλος κόντρα στους φιλοξενούμενους και επικρατώντας στο επί μέρους σκορ της 4ης περιόδου με 20 πόντους ενεργητικό και 12 πόντους παθητικό πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και ανέβηκε πλέον για τα καλά στην πρώτη τριάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 40-41, 58-56, 78-68

Γέφυρα (Τζιβάνης): Κελεσίδης 4, Πολυμένης 5, Σαμαράς, Φόρογλου 11(3), Χρυσόπουλος 9, Σιώπης 15(3), Κουτουξίδης 14(1), Αλευρίδης 2, Καλαϊτζίδης 10(2), Οκλαλιώτης, Λαζάρου, Στράτος.
ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης-Χατζηβρέττας): Πούντος 2, Τουλούπης 8, Βογιατζής , Καπετάκης, Τσιροπούλης Γ. 7(1), Τσιροπούλης Μ. 6(1), Θεογιάννης 6(2), Πατρίκης 6, Βαϊντερλής 2, Παλαμίδας, Καλαποθαράκος 10(1), Λιοτόπουλος 21(2).