Μεγάλο διπλό ανόδου στην Ελιτ Λιγκ για την Δόξα! Η Δόξα Λευκάδας ήταν η ομάδα που τελικά κατάφερε να κερδίσει τον 3ο και μεγάλο τελικό των Playoffs του Βορρά στη φετινή Β Εθνική κόντρα στην Γέφυρα και περνώντας με 81-70 από την Θεσσαλονίκη έκανε το 2-1 στη μεταξύ τους σειρά και πλέον επέστρεψε για τα καλά στη δεύτερη τη τάξει εθνική κατηγορία για πρώτη φορά από το 2018!

Δεδομένων των συνθηκών και της αγωνίας του άτυπου αυτού τελικού, οι δύο ομάδες βγήκαν στο παρκέ της Θεσσαλονίκης με τρομερή διάθεση να τρέξουν στο παρκέ αλλά και μεγάλη αποτελεσματικότητα -με αποτέλεσμα το σκορ να είναι ήδη από τα πρώτα λεπτά της συνάντησης πολύ υψηλό και να ξεπερνάει τους 30 κοινούς πόντους ήδη από το πρώτο πεντάλεπτο. Με καταιγισμό τριπόντων βέβαια, η Γέφυρα ήταν εκείνη που κινούσε τα νήματα στον πίνακα του σκορ από νωρίς (6-4 στο 2′, 12-9 στο 4′, 17-15 στο 5′) μέχρι και τα τελευταία λεπτά της 1ης περιόδου (25-19 στο 7′, 28-22 στο 9′) όταν με back to back σουτ από την περίμετρο άνοιξε περισσότερο την αντίπαλη άμυνα εκτινάσσοντας την ατμόσφαιρα στο γήπεδο.

Ωστόσο, αυτή η ηχηρή αποτελεσματικότητα των γηπεδούχων άρχισε να ξεθωριάζει από αυτό το σημείο και μετά και κολλώντας μόλις στους 2 πόντους ενεργητικό στα επόμενα επτά λεπτά δεν έχασε απλά το προβάδισμά της αλλά βρέθηκε να ακολουθεί κιόλας κόντρα σε μια Λευκάδα διαβασμένη και ουσιαστική κοντά στο αντίπαλο καλάθι -η οποία με ένα σερί της τάξης του 2-12 έφτασε στο 30-34 μέχρι και το 16ο λεπτό. Το… χέρι των πορτοκαλί ωστόσο δεν άργησε να βρει τη γνωστή του φόρμα, με τη Γέφυρα να χτυπάει διαρκώς το αντίπαλο drop σε μια προσπάθεια να βρει ελεύθερα σουτ -κάτι που την έβαλε άμεσα και πάλι στην εξίσωση της βραδιάς (36-36 στο 17′) κόντρα σε έναν «εχθρό» που σε αντίθεση με την ίδια έβαζε τη μπάλα διαρκώς στο καλάθι για να εκμεταλλευτεί το μέγεθός του. Μάλιστα, με τον Λαζάρου να μη διστάζει κόντρα σε μια μεγάλη στιγμή στην τελευταία επίθεση του πρώτου μέρους και με ένα αμαρκάριστο μεν αλλά βαρύ δε τρίποντο, θα πήγαινε στα αποδυτήρια μπροστά με 44-43 σε μια αξιοπρόσεκτη επαναφορά.

Αν και η Γέφυρα έχοντας φόρα από το πολύ καλό κλείσιμο στο πρώτο μέρος εκκίνησε με ένα 5-0 την 3η περίοδο φτάνοντας με ένα ζευγάρι βολών ακόμα και στο +6 (49-43), η Δόξα ήταν εκείνη που τούμπαρε για άλλη μια φορά το μομέντουμ της βραδιάς και σφίγγοντας εν πολλοίς την άμυνά της βρήκε την απαραίτητη αυτοπεποίθηση και στα της επίθεσης. Έτσι, τρέχοντας απότομα ένα μεγάλο 0-14 σερί μέχρι και το 25′ άγγιξε ακόμα και τις παρυφές του +10 (49-57 στο 25′, 51-59 στο 26′) με 3/3 βολές από τον Τζόλο (φάουλ + τεχνική ποινή)!

Η ίδια κατάσταση δε συνεχίστηκε και μετά, με την Δόξα να έχει πια μεγάλη σιγουριά στα χέρια της και να φτάνει ακόμα και σε διψήφια τιμή το προβάδισμά της αγγίζοντας και το +11 στο 28′ (51-62) -κάτι που παρέμεινε και στη συνέχεια (53-63 στο 29′, 53-65 στο 30′), με την αρμάδα του Ντίνου Καλαμπάκου να έχει στα χέρια της τα σημεία για ένα μεγάλο διπλό μέχρι στιγμής τουλάχιστον!

Στην 4η και τελευταία περίοδο δεν άλλαξε τίποτα επί της ουσίας, με την Λευκάδα να επεκτείνει το προβάδισμά της ακόμα και στους 18 πόντους μέχρι και το 33′ (54-72) αλλά και άνω των 10 πόντων σταθερά (61-75 στο 35′, 66-80 στο 38′) και να καθαρίζει από νωρίς σχετικά μια μεγάλη νίκη επί εδάφους Θεσσαλονίκης -η οποία ισοδυναμεί με μια μεγάλη άνοδο – επιστροφή από τη Β Εθνική στην Α2 Ανδρών μετά από μερικά χρόνια απουσίας.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 44-43, 53-65, 70-81