Έπειτα από 3 εκτός έδρας ήττες στη σειρά ο Έσπερος Λαμίας πήρε πάλι ένα ροζ φύλλο αγώνα μακριά από τη βάση του. Το έκανε στο εξ αναβολής ματς για την 20ή αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β’ Εθνικής, καθώς επικράτησε εύκολα στα Ιωάννινα του IBC με 81-63. Παράλληλα έφερε σε ακόμα πιο δυσχερή θέση το IBC, το οποίο μετράει πλέον 4 συνεχόμενες ήττες.

Ο Εσπερος έδειξε εξ αρχής ότι ήταν αποφασισμένος να φύγει με το “διπλό” από τα Ιωάννινα. Προηγήθηκε νωρίς νωρίς με 6-14 και με 23-33 στο 15’, αλλά οι γηπεδούχοι δεν τον άφησαν να ξεφύγει περισσότερο στο 1ο ημίχρονο. Αυτό συνέβη στο 2ο… Οι Λαμιώτες άνοιξαν διάπλατα τη διαφορά στην 3η περίοδο (49-59) και ακόμα περισσότερο στην 4η μέχρι και το τελικό +18.

IBC – Έσπερος Λαμίας 63-81
Διαιτητές: Μαραμής, Δολγύρας, Γεωργούλης
Δεκάλεπτα: 21-22, 38-38, 49-59, 63-81
IBC (Παπαδόπουλος): Βρασταμήνος, Χατζηαγοράκης, Τσατάλας 12 (2), Μαρτζούκος 2, Καραμπίνης 2, Κωνσταντινίδης 11, Πάντσιος 7 (2), Ξιούρας 11 (2), Σφουγγάρης 6, Σπηλιόπουλος 4 (1), Μπαρτζώκας 8.
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Ρούζιος 7 (1), Λάππας 24 (2), Τσεσμετζίδης 9 (2), Παπασπύρος, Φύκας, Πάππος 19 (1), Μπακόλιας, Τεπετίδης 9 (1), Νέστορας 6, Μαγγελάκης Αργύρης 5 (1), Ρίκος 2.

13. Μελίκη 2-18 (1142-1598) 22

* Εκκρεμεί ο αγώνας Έσπερος Λαμίας – Ερμής Σχηματαρίου (19η αγωνιστική, 13/4, 14:00)